Opdater din browser med det samme: Stor sårbarhed rammer Chrome og en række andre browsere

Googles Chrome-browser og andre browsere, der er baseret på Chromium, er udsat for en alvorlig sårbarhed.

Artikel top billede

Google har torsdag udsendt en sikkerhedsopdatering til Chrome-browsere for at imødekomme en nuldages-fejl, som er blevet udnyttet af ondsindede aktører.

Det meddeler Google.

Sårbaheden er navngivet CVE-2024-4671 og har høj alvorlighed og kan føre til både nedbrud og vilkårlig kodeudførsel. Den blev rapporteret af cybersikkerhedsefterforskere 7. maj.

”Google er klar over, at en udnyttelse af CVE-2024-4671 findes i det fri,” meddeler Google.

Brugere anbefales at opgradere til Chrome version 124.0.6367.201/.202 til Windows og macOS og version 124.0.6367.201 til Linux.

Personer, der bruger andre Chromium-baserede browsere som Microsoft Edge, Brave, Opera og Vivaldi anbefales at opdatere med rettelser, når disse bliver tilgængelige, skriver mediet Hacker News.

Læs Googles meddelelse her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS