Amazon klar med kæmpe investering: Skaber 3.000 nye jobs i Europa

Amazon investerer ni milliarder kroner, hvilket fører til 3.000 nye arbejdspladser i Frankrig.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Den amerikanske tech-gigant Amazon har annonceret, at selskabet vil skyde 1,3 milliarder dollar i selskabets franske aktiviteter. Det svarer til ni milliarder kroner.

Kæmpeinvesteringen betyder samtidig, at der vil blive skabt 3.000 nye stillinger i Frankrig.

Den store investering blev præsenteret i forbindelse med det tilbagevendende ’Choose France’-event, der sætter fokus på udenlandske investeringer i Frankrig.

Det skriver Reuters.

Europæisk AI-knudepunkt

En stor del af de ni milliarder forventes at gå til Amazons cloud-infrastruktur i området omkring den franske hovedstad Paris, hvilket blandt andet skal være med til at understøtte den opblomstring omkring generativ AI i Frankrig.

Det har man blandt andet set med både Mistral og Poolside, der har betydet, at efterspørgslen efter cloud-tjenester er stærkt stigende.

Meta og Google har i forvejen oprettet forskningscentre inden for AI i Frankrig.

Det er langt fra første gang, Amazon smider store investeringer i sine franske aktiviteter. Selskabet har siden 2010 investeret mere end 20 milliarder euro (knap 150 millioner kroner) i landet.

Amazon har mere end 35 logistikfaciliteter i Frankrig og mere end 22.000 ansatte inden for cloud og online detailhandel i Frankrig.

Amazon-landechefen i Frankrig Frédéric Duval udtale i forbindelse med nyheden, at de annoncerede 3.000 jobs kommer som tillæg til de 2.000 jobs, der er blevet annonceret tidligere.

En del af investeringen vil også blive brugt til at udvide Amazons logistiknetværk med det formål at øge leveringshastigheden og reducere CO2-udledningen. Virksomheden har mere end 35 logistikfaciliteter i Frankrig.

Ud over investeringer i cloud-infrastrukturen vil der også blive investeret i logistikinfrastrukturen i Auvergne-Rhône-Alpes-regionen og en udvidelse af Amazons logistiknetværk, der har til formål at leveringshastighed og reducere CO2-udledning.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S