Amazon klar med kæmpe investering: Skaber 3.000 nye jobs i Europa

Amazon investerer ni milliarder kroner, hvilket fører til 3.000 nye arbejdspladser i Frankrig.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Den amerikanske tech-gigant Amazon har annonceret, at selskabet vil skyde 1,3 milliarder dollar i selskabets franske aktiviteter. Det svarer til ni milliarder kroner.

Kæmpeinvesteringen betyder samtidig, at der vil blive skabt 3.000 nye stillinger i Frankrig.

Den store investering blev præsenteret i forbindelse med det tilbagevendende ’Choose France’-event, der sætter fokus på udenlandske investeringer i Frankrig.

Det skriver Reuters.

Europæisk AI-knudepunkt

En stor del af de ni milliarder forventes at gå til Amazons cloud-infrastruktur i området omkring den franske hovedstad Paris, hvilket blandt andet skal være med til at understøtte den opblomstring omkring generativ AI i Frankrig.

Det har man blandt andet set med både Mistral og Poolside, der har betydet, at efterspørgslen efter cloud-tjenester er stærkt stigende.

Meta og Google har i forvejen oprettet forskningscentre inden for AI i Frankrig.

Det er langt fra første gang, Amazon smider store investeringer i sine franske aktiviteter. Selskabet har siden 2010 investeret mere end 20 milliarder euro (knap 150 millioner kroner) i landet.

Amazon har mere end 35 logistikfaciliteter i Frankrig og mere end 22.000 ansatte inden for cloud og online detailhandel i Frankrig.

Amazon-landechefen i Frankrig Frédéric Duval udtale i forbindelse med nyheden, at de annoncerede 3.000 jobs kommer som tillæg til de 2.000 jobs, der er blevet annonceret tidligere.

En del af investeringen vil også blive brugt til at udvide Amazons logistiknetværk med det formål at øge leveringshastigheden og reducere CO2-udledningen. Virksomheden har mere end 35 logistikfaciliteter i Frankrig.

Ud over investeringer i cloud-infrastrukturen vil der også blive investeret i logistikinfrastrukturen i Auvergne-Rhône-Alpes-regionen og en udvidelse af Amazons logistiknetværk, der har til formål at leveringshastighed og reducere CO2-udledning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S