Amazon klar med kæmpe investering: Skaber 3.000 nye jobs i Europa

Amazon investerer ni milliarder kroner, hvilket fører til 3.000 nye arbejdspladser i Frankrig.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Den amerikanske tech-gigant Amazon har annonceret, at selskabet vil skyde 1,3 milliarder dollar i selskabets franske aktiviteter. Det svarer til ni milliarder kroner.

Kæmpeinvesteringen betyder samtidig, at der vil blive skabt 3.000 nye stillinger i Frankrig.

Den store investering blev præsenteret i forbindelse med det tilbagevendende ’Choose France’-event, der sætter fokus på udenlandske investeringer i Frankrig.

Det skriver Reuters.

Europæisk AI-knudepunkt

En stor del af de ni milliarder forventes at gå til Amazons cloud-infrastruktur i området omkring den franske hovedstad Paris, hvilket blandt andet skal være med til at understøtte den opblomstring omkring generativ AI i Frankrig.

Det har man blandt andet set med både Mistral og Poolside, der har betydet, at efterspørgslen efter cloud-tjenester er stærkt stigende.

Meta og Google har i forvejen oprettet forskningscentre inden for AI i Frankrig.

Det er langt fra første gang, Amazon smider store investeringer i sine franske aktiviteter. Selskabet har siden 2010 investeret mere end 20 milliarder euro (knap 150 millioner kroner) i landet.

Amazon har mere end 35 logistikfaciliteter i Frankrig og mere end 22.000 ansatte inden for cloud og online detailhandel i Frankrig.

Amazon-landechefen i Frankrig Frédéric Duval udtale i forbindelse med nyheden, at de annoncerede 3.000 jobs kommer som tillæg til de 2.000 jobs, der er blevet annonceret tidligere.

En del af investeringen vil også blive brugt til at udvide Amazons logistiknetværk med det formål at øge leveringshastigheden og reducere CO2-udledningen. Virksomheden har mere end 35 logistikfaciliteter i Frankrig.

Ud over investeringer i cloud-infrastrukturen vil der også blive investeret i logistikinfrastrukturen i Auvergne-Rhône-Alpes-regionen og en udvidelse af Amazons logistiknetværk, der har til formål at leveringshastighed og reducere CO2-udledning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S