Streaming: Succesfuld spændingsbog bag ny sci-fi serie

Man skal holde tungen lige i munden for at følge med i Dark Matter på Apple TV+, men bogforlægget er rigtig godt og Jennifer Connelly er også med.

Artikel top billede

Undertiden skal man overvinde sig selv for at komme i gang med en særligt træls arbejdsopgave, slå græsset, tage i fitness eller bare slæbe sig ud ad døren.

Den slags ville fysiklæreren Jason Dessen betragte som ren luksus.

I serien Dark Matter skal han nemlig helt bogstaveligt kæmpe mod sig selv for at få sit liv og sin familie igen eller blot for at overleve.

Dark Matter er baseret på bogen af samme navn, hvis forfatter Blake Crouch desuden er hovedmand bag tv-serien. I hovedrollen som Jason ses Joel Edgerton, hans kone Daniela spilles af altid fremragende Jennifer Connelly, og resten af rollelisten er også solidt besat.

I første afsnit bortføres Jason af en anden version af sig selv og vågner totalt desorienteret op i en alternativ virkelighed, hvor han er en velhavende, succesfuld fysiker og udviklingschef.

Det lyder alt sammen mægtig godt, men der er én lille hage: For imens overtager Jason 2 – eller hvad man nu skal kalde ham – hans liv, kone og barn i den virkelige virkelighed. Forvirret? Helt forståeligt. Det er Jason nemlig også.

Undertegnede læste bogen sidste år og var rigtig godt underholdt.

Den rummer dog samme grundlæggende udfordring som serien, der i skrivende stund er frigivet to afsnit af: Man skal holde tungen lige i munden, når der jongleres mellem flere – ja, nærmest uendeligt mange – Jason’er og virkeligheder.

Det er svært at forklare mere om seriens præmis uden at røbe for meget. Men er man til parallelle universer og sci-fi forvekslingsspænding på den store klinge, så er Dark Matter et solidt bud på underholdning i forsommeren.

Serien er i ni afsnit, der frigives ugentligt frem til den planlagte afslutning 26. juni.

Tag et kig på traileren her.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S