Streaming: Succesfuld spændingsbog bag ny sci-fi serie

Man skal holde tungen lige i munden for at følge med i Dark Matter på Apple TV+, men bogforlægget er rigtig godt og Jennifer Connelly er også med.

Artikel top billede

Undertiden skal man overvinde sig selv for at komme i gang med en særligt træls arbejdsopgave, slå græsset, tage i fitness eller bare slæbe sig ud ad døren.

Den slags ville fysiklæreren Jason Dessen betragte som ren luksus.

I serien Dark Matter skal han nemlig helt bogstaveligt kæmpe mod sig selv for at få sit liv og sin familie igen eller blot for at overleve.

Dark Matter er baseret på bogen af samme navn, hvis forfatter Blake Crouch desuden er hovedmand bag tv-serien. I hovedrollen som Jason ses Joel Edgerton, hans kone Daniela spilles af altid fremragende Jennifer Connelly, og resten af rollelisten er også solidt besat.

I første afsnit bortføres Jason af en anden version af sig selv og vågner totalt desorienteret op i en alternativ virkelighed, hvor han er en velhavende, succesfuld fysiker og udviklingschef.

Det lyder alt sammen mægtig godt, men der er én lille hage: For imens overtager Jason 2 – eller hvad man nu skal kalde ham – hans liv, kone og barn i den virkelige virkelighed. Forvirret? Helt forståeligt. Det er Jason nemlig også.

Undertegnede læste bogen sidste år og var rigtig godt underholdt.

Den rummer dog samme grundlæggende udfordring som serien, der i skrivende stund er frigivet to afsnit af: Man skal holde tungen lige i munden, når der jongleres mellem flere – ja, nærmest uendeligt mange – Jason’er og virkeligheder.

Det er svært at forklare mere om seriens præmis uden at røbe for meget. Men er man til parallelle universer og sci-fi forvekslingsspænding på den store klinge, så er Dark Matter et solidt bud på underholdning i forsommeren.

Serien er i ni afsnit, der frigives ugentligt frem til den planlagte afslutning 26. juni.

Tag et kig på traileren her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo