Streaming: Succesfuld spændingsbog bag ny sci-fi serie

Man skal holde tungen lige i munden for at følge med i Dark Matter på Apple TV+, men bogforlægget er rigtig godt og Jennifer Connelly er også med.

Artikel top billede

Undertiden skal man overvinde sig selv for at komme i gang med en særligt træls arbejdsopgave, slå græsset, tage i fitness eller bare slæbe sig ud ad døren.

Den slags ville fysiklæreren Jason Dessen betragte som ren luksus.

I serien Dark Matter skal han nemlig helt bogstaveligt kæmpe mod sig selv for at få sit liv og sin familie igen eller blot for at overleve.

Dark Matter er baseret på bogen af samme navn, hvis forfatter Blake Crouch desuden er hovedmand bag tv-serien. I hovedrollen som Jason ses Joel Edgerton, hans kone Daniela spilles af altid fremragende Jennifer Connelly, og resten af rollelisten er også solidt besat.

I første afsnit bortføres Jason af en anden version af sig selv og vågner totalt desorienteret op i en alternativ virkelighed, hvor han er en velhavende, succesfuld fysiker og udviklingschef.

Det lyder alt sammen mægtig godt, men der er én lille hage: For imens overtager Jason 2 – eller hvad man nu skal kalde ham – hans liv, kone og barn i den virkelige virkelighed. Forvirret? Helt forståeligt. Det er Jason nemlig også.

Undertegnede læste bogen sidste år og var rigtig godt underholdt.

Den rummer dog samme grundlæggende udfordring som serien, der i skrivende stund er frigivet to afsnit af: Man skal holde tungen lige i munden, når der jongleres mellem flere – ja, nærmest uendeligt mange – Jason’er og virkeligheder.

Det er svært at forklare mere om seriens præmis uden at røbe for meget. Men er man til parallelle universer og sci-fi forvekslingsspænding på den store klinge, så er Dark Matter et solidt bud på underholdning i forsommeren.

Serien er i ni afsnit, der frigives ugentligt frem til den planlagte afslutning 26. juni.

Tag et kig på traileren her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job