ServiceNow er på målrettet medarbejderjagt: Hyrer ansatte hos rivalen Salesforce i stor stil

ServiceNow har brug for flere folk, og strategien er ret enkel: Dem napper vi fra konkurrenten Salesforce.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

ServiceNow er godt i gang med at opmande og har brug for mange nye folk.

Ifølge Bloomberg er strategien, som ServiceNow anvender, ret enkel: Selskabet går målrettet efter at hyre folk, der i dag arbejder for den noget større konkurrent, Salesforce.

I løbet af det seneste år ServiceNow således ansat mere end 240 medarbejdere direkte fra Salesforce i Californien, hvor begge selskaber holder til.

I de seneste fem år har ServiceNow nappet godt 820 af Salesforces medarbejdere med bedre tilbud, som har fået dem til at skifte direkte over.

De fleste er marketing- og salgsmedarbejdere, mens omkring hver tredje arbejder indenfor produkt-udvikling.

Dermed er Salesforce den klart største bidragsyder til ServiceNows medarbejderstab, da intet andet selskab har ‘leveret’ så mange folk til ServiceNow.

Blandt dem er Colin Fleming, der har stået i spidsen for Salesforces marketing-strategi. Han er nu marketing-direktør i ServiceNow.

Også tidligere Co-CEO Keith Block arbejder nu for ServiceNow. Det samme gælder tidligere chef for de store Dreamforce-konferencer, Debbie Brewer.

Til Bloomberg siger strategi-chef i Salesforce, Bill Patterson, at det er ‘smigrende,’ at ServiceNow snupper så mange folk.

“Vi er et selskab, som mange andre ønsker at trække folk fra. Det er ret flatterende, at de stræber efter at blive som os,” siger han.

ServiceNow meddeler til Bloomberg, at selskabet i fjor modtog mere end en million job-ansøgninger. Salesforce modtog i fjor to millioner ansøgninger, hedder det.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S