ServiceNow er på målrettet medarbejderjagt: Hyrer ansatte hos rivalen Salesforce i stor stil

ServiceNow har brug for flere folk, og strategien er ret enkel: Dem napper vi fra konkurrenten Salesforce.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

ServiceNow er godt i gang med at opmande og har brug for mange nye folk.

Ifølge Bloomberg er strategien, som ServiceNow anvender, ret enkel: Selskabet går målrettet efter at hyre folk, der i dag arbejder for den noget større konkurrent, Salesforce.

I løbet af det seneste år ServiceNow således ansat mere end 240 medarbejdere direkte fra Salesforce i Californien, hvor begge selskaber holder til.

I de seneste fem år har ServiceNow nappet godt 820 af Salesforces medarbejdere med bedre tilbud, som har fået dem til at skifte direkte over.

De fleste er marketing- og salgsmedarbejdere, mens omkring hver tredje arbejder indenfor produkt-udvikling.

Dermed er Salesforce den klart største bidragsyder til ServiceNows medarbejderstab, da intet andet selskab har ‘leveret’ så mange folk til ServiceNow.

Blandt dem er Colin Fleming, der har stået i spidsen for Salesforces marketing-strategi. Han er nu marketing-direktør i ServiceNow.

Også tidligere Co-CEO Keith Block arbejder nu for ServiceNow. Det samme gælder tidligere chef for de store Dreamforce-konferencer, Debbie Brewer.

Til Bloomberg siger strategi-chef i Salesforce, Bill Patterson, at det er ‘smigrende,’ at ServiceNow snupper så mange folk.

“Vi er et selskab, som mange andre ønsker at trække folk fra. Det er ret flatterende, at de stræber efter at blive som os,” siger han.

ServiceNow meddeler til Bloomberg, at selskabet i fjor modtog mere end en million job-ansøgninger. Salesforce modtog i fjor to millioner ansøgninger, hedder det.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S