ServiceNow er på målrettet medarbejderjagt: Hyrer ansatte hos rivalen Salesforce i stor stil

ServiceNow har brug for flere folk, og strategien er ret enkel: Dem napper vi fra konkurrenten Salesforce.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

ServiceNow er godt i gang med at opmande og har brug for mange nye folk.

Ifølge Bloomberg er strategien, som ServiceNow anvender, ret enkel: Selskabet går målrettet efter at hyre folk, der i dag arbejder for den noget større konkurrent, Salesforce.

I løbet af det seneste år ServiceNow således ansat mere end 240 medarbejdere direkte fra Salesforce i Californien, hvor begge selskaber holder til.

I de seneste fem år har ServiceNow nappet godt 820 af Salesforces medarbejdere med bedre tilbud, som har fået dem til at skifte direkte over.

De fleste er marketing- og salgsmedarbejdere, mens omkring hver tredje arbejder indenfor produkt-udvikling.

Dermed er Salesforce den klart største bidragsyder til ServiceNows medarbejderstab, da intet andet selskab har ‘leveret’ så mange folk til ServiceNow.

Blandt dem er Colin Fleming, der har stået i spidsen for Salesforces marketing-strategi. Han er nu marketing-direktør i ServiceNow.

Også tidligere Co-CEO Keith Block arbejder nu for ServiceNow. Det samme gælder tidligere chef for de store Dreamforce-konferencer, Debbie Brewer.

Til Bloomberg siger strategi-chef i Salesforce, Bill Patterson, at det er ‘smigrende,’ at ServiceNow snupper så mange folk.

“Vi er et selskab, som mange andre ønsker at trække folk fra. Det er ret flatterende, at de stræber efter at blive som os,” siger han.

ServiceNow meddeler til Bloomberg, at selskabet i fjor modtog mere end en million job-ansøgninger. Salesforce modtog i fjor to millioner ansøgninger, hedder det.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest