Toshiba fyrer 4.000 medarbejdere

Selskabet annoncerer desuden, at de vil flytte kontorfunktioner fra det centrale Tokyo til Kawasaki vest for hovedstaden.

Artikel top billede

(Foto: 潇 文 on Unsplash)

4.000 medarbejdere står til at blive afskediget fra den japanske hardwaregigant Toshiba.

Det melder selskabet i dag ifølge nyhedsbureauet Reuters. Toshiba annoncerer desuden, at de vil flytte kontorfunktioner fra det centrale Tokyo til Kawasaki vest for hovedstaden.

Den massive fyringsrunde vil ramme hjemmemarkedet i Japan og svarer til seks procent af Toshibas indenlandske arbejdsstyrke, der altså lyder på omkring 67.000 ansatte.

Nedskæringerne sker som led i en større omstrukturering af hele Toshiba-koncernen, efter at de i slutningen af sidste år blev taget af den japanske børs – efter 74 år som børsnoteret selskab.

Afnoteringen skete, da Toshiba blev opkøbt af kapitalfonden Japan Industrial Partners (JIP) for 13 milliarder dollar, svarende til over 89 milliarder kroner.

Toshiba har i løbet af det seneste årti været ramt af enorme skandaler.

I 2015 kom det frem, at selskabets topledelse var involveret i at svindle med selskabets regnskab.

Overskuddet før skat var blevet overvurderet med næsten 11 milliarder kroner over syv år.

I slutningen af 2017 fik Toshiba en kontant indsprøjtning på 5,4 milliarder dollar - 37 milliarder kroner - fra mere end 30 udenlandske investorer, hvilket hjalp Toshiba med at undgå en afnotering.

Men krisen fortsatte med at blive forværret, og efter store udskiftninger i direktionen var Toshiba i løbet af 2022 så langt nede i knæ, at de måtte begynde at tage imod opkøbstilbud for at undgå konkurs.

I alt afgav otte købstilbud. Toshiba valgte at gå videre med kapitalfondene Bain Capital, CVC Capital Partners samt et konsortium bestående af JIP og det statsstøttede Japan Investment Corp (JIC).

I sidste ende faldt valget altså på JIP.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics