Dansk virksomhed sidder på 10 procent af de europæiske online-betalinger - nu er målet USA

Diskrete danske Banking Circle sidder på omkring 10 procent af de europæiske online-betalinger og vil nu til USA for at prøve lykken.

Artikel top billede

Den dansk-stiftede milliard-virksomhed Banking Circle har ingen direkte konkurrenter og har gennem årene i al stilhed opbygget en position, hvor selskabet sidder på omkring 10 procent af det europæiske marked for online-betalinger.

Omsætningen står til at runde tre milliarder kroner i år, og ifølge Børsen håndterede selskabet betalinger for 600 milliarder dollar i 2023 - en hel del mere end Danmarks samlede bruttonational-produkt.

Det var også i 2023, at selskabet for første gang blev profitabelt.

Selskabet blev stiftet i 2013 af Anders La Cour og Laust Bertelsen under navnet Saxo Payments Banking Circle. I 2018 købte kapitalfonden EQT Saxo Bank og en række andre investorer ud for to milliarder kroner.

Det er ni år siden, at Anders La Cour har givet interview, men nu har Børsen fået fat i ham via videolink fra New York, hvor han har boet med sin familie i et par år.

Målet er at få rullet Banking Circle ud i USA. Som i Europa er strategien at få fat i de helt store kunder tidligt. I kikkerten er ikke mindst de store amerikanske tech-giganter.

“Vi har været heldige at kunne tiltrække de meget store kunder meget tidligt, men det er sjældent de store, man tjener penge på. De giver netværkseffekt, datagrundlag og volumen, og derfra kan man bygge forretningen op,” siger Anders La Cour til Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job