Dansk virksomhed sidder på 10 procent af de europæiske online-betalinger - nu er målet USA

Diskrete danske Banking Circle sidder på omkring 10 procent af de europæiske online-betalinger og vil nu til USA for at prøve lykken.

Artikel top billede

Den dansk-stiftede milliard-virksomhed Banking Circle har ingen direkte konkurrenter og har gennem årene i al stilhed opbygget en position, hvor selskabet sidder på omkring 10 procent af det europæiske marked for online-betalinger.

Omsætningen står til at runde tre milliarder kroner i år, og ifølge Børsen håndterede selskabet betalinger for 600 milliarder dollar i 2023 - en hel del mere end Danmarks samlede bruttonational-produkt.

Det var også i 2023, at selskabet for første gang blev profitabelt.

Selskabet blev stiftet i 2013 af Anders La Cour og Laust Bertelsen under navnet Saxo Payments Banking Circle. I 2018 købte kapitalfonden EQT Saxo Bank og en række andre investorer ud for to milliarder kroner.

Det er ni år siden, at Anders La Cour har givet interview, men nu har Børsen fået fat i ham via videolink fra New York, hvor han har boet med sin familie i et par år.

Målet er at få rullet Banking Circle ud i USA. Som i Europa er strategien at få fat i de helt store kunder tidligt. I kikkerten er ikke mindst de store amerikanske tech-giganter.

“Vi har været heldige at kunne tiltrække de meget store kunder meget tidligt, men det er sjældent de store, man tjener penge på. De giver netværkseffekt, datagrundlag og volumen, og derfra kan man bygge forretningen op,” siger Anders La Cour til Børsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect