Dansk virksomhed sidder på 10 procent af de europæiske online-betalinger - nu er målet USA

Diskrete danske Banking Circle sidder på omkring 10 procent af de europæiske online-betalinger og vil nu til USA for at prøve lykken.

Artikel top billede

Den dansk-stiftede milliard-virksomhed Banking Circle har ingen direkte konkurrenter og har gennem årene i al stilhed opbygget en position, hvor selskabet sidder på omkring 10 procent af det europæiske marked for online-betalinger.

Omsætningen står til at runde tre milliarder kroner i år, og ifølge Børsen håndterede selskabet betalinger for 600 milliarder dollar i 2023 - en hel del mere end Danmarks samlede bruttonational-produkt.

Det var også i 2023, at selskabet for første gang blev profitabelt.

Selskabet blev stiftet i 2013 af Anders La Cour og Laust Bertelsen under navnet Saxo Payments Banking Circle. I 2018 købte kapitalfonden EQT Saxo Bank og en række andre investorer ud for to milliarder kroner.

Det er ni år siden, at Anders La Cour har givet interview, men nu har Børsen fået fat i ham via videolink fra New York, hvor han har boet med sin familie i et par år.

Målet er at få rullet Banking Circle ud i USA. Som i Europa er strategien at få fat i de helt store kunder tidligt. I kikkerten er ikke mindst de store amerikanske tech-giganter.

“Vi har været heldige at kunne tiltrække de meget store kunder meget tidligt, men det er sjældent de store, man tjener penge på. De giver netværkseffekt, datagrundlag og volumen, og derfra kan man bygge forretningen op,” siger Anders La Cour til Børsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job