Netcompany i gang med at positionere sig som leverandør af nyt centralnerve-system til det danske forsvar

Netcompany er i gang med at forsøge at byde ind med sin ny-udviklede Pulse-platform til brug i det danske Forsvar og har allerede præsenteret løsningen for Folketingets Forsvarsudvalg.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Netcompanys forsøg på at positionere sig som ny forsvars-leverandør.
  • Læs om Netcompanys tre store platforms-løsninger - hvoraf en er Pulse.
416
2:15 min
Netcompany er i fuld gang med at forsøge at positionere sig som ny stor-leverandør til Forsvaret og fører i øjeblikket samtaler med forsvarsordførerne om sin nye it-platform Pulse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S