Streaming: Mere nyt fra Trisolaranerne

Lige efter sin udgivelse strøg “3 Body Problem” straks til tops på Netflix-hitlisterne, og nu er flere episoder på vej (advarsel: spoilere i farvandet).

Artikel top billede

Visse naturvidenskabelige problemstillinger får selv de dygtigste forskere til at klø sig i håret.

En af disse ting er det såkaldte trelegemeproblem, der kort fortalt handler om, hvor problematisk det er at forudsige nogenlunde lige store objekters indbyrdes bevægelser i rummet, når de påvirker hinanden med hver deres tyngdekraft.

Dette problem er et centralt element i den populære science fiction forfatter Liu Cixin’s bogserie “Remembrance of Earth’s Past”, populært kaldet The Three-Body Problem efter trilogiens første bind.

Serien består desuden af bøgerne “Dark Forest” og “Death’s End”, og serien blev tidligere på året bragt til live i Netflix-serien “3 Body Problem”.

Den handler om, hvordan de fremmede væsner – kaldet Trisolarans – ser sig nødsaget til at rejse hele 400 år til den gode, gamle jordklode. Rumvæsnerne ønsker nemlig at gøre Jorden til deres nye hjem, hvilket beklageligvis vil medføre menneskehedens udryddelse.

Deres egen planet, Trisolaris, har nemlig et meget vanskeligt klima som følge af, at dens tre sole trækker planeten i yderst uforudsigelige retninger.

Netflix-serien er indtil videre modtaget varmt på den internationale scene og var i flere uger den mest populære serie på streamingtjenesten.

Nu er der givet grønt lys til endnu en sæson, der givetvis vil handle om bog nummer, nemlig ”Dark Forest”. Her er de såkaldte Wallfacere i fokus. Det er tre personer, som er udpeget til at tænke sig til, hvordan menneskeheden kan overvinde rumvæsnerne.

I sæsonens afslutning blev Oxford Five-gruppemedlemmet Saul (Jovan Adepo) udvalgt af FN som Wallfacer. Noget tyder derfor på, at han kommer til at spille en nøglerolle i de kommende episoder.

Sæson 2 udkommer formentligt i foråret 2026.

Det er endnu uvist, hvor mange sæsoner “3 Body Problem” potentielt kan kaste af sig – forudsat, naturligvis, at serien forlænges yderligere.

Men skaberne af serien, David Benioff, Dan Weiss (“Game of Thrones”) og Alexander Woo (“True Blood”) har fortalt at de regner med 3 eller 4 sæsoner i alt.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS