Cybertruslen mod den danske uddannelsessektor stiger voldsomt

Cybertruslen mod uddannelses- og forskningssektoren er høj som følge af konflikterne i verden – særligt i forhold til Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Med afsæt i diverse konflikter rundt i verden – særligt mellem Vesten og Rusland – er truslen mod uddannelses- og forskningssektoren i Danmark alvorlig.

Særligt inden for cyberaktivisme er truslen stigende.

I den seneste trendrapport fra DKcert – en enhed, der overvåger it-sikkerheden i uddannelses- og forskningssektor – vurderes det, at truslen fra cyberaktivisme er gåer fra ’høj’ til ’meget høj’.

Særligt aktører som Cyber Army of Russia og Anonymous of Sudan, som oftest benytter DDoS-angreb mod offentlige mål nævnes som trusler.

Truslen fra cyberkriminalitet og cyberspionage vurderes ligeledes som ’meget høj’, hvilket har været tilfældet siden DKcerts første trendrapport i 2020.

DKcert benytter samme skala som Center For Cybersikkerhed (CFCS), hvilket betyder, at skalaen starter på ’ingen’ og slutter på ’meget høj’.

DKcert skriver dog, at trusselsniveauet inden for cyberspionage er højere end tilbage i 2020, men at det ikke kan afspejles af skalaen.

”Her vurderes niveauet for cyberspionage og -kriminalitet at være stigende, mens det for cyberaktivisme vurderes at være stærkt stigende,” skriver DKcert i en meddelelse.

Trusselsvurderingen af mis- og desinformation vurderes som ’høj’, hvilket blandt andet kommer til udtryk ved såkaldte påvirkningskampagner med falske oplysninger.

Således er vurderingen af trusler mod uddannelses- og forskningssektoren således:

  • Cyberspionage er meget høj.
  • Cyberkriminalitet er meget høj.
  • Cyberaktivisme er meget høj.
  • Destruktive cyberangreb er lav.
  • Cyberterror er ingen.
  • Misinformation og desinformation er høj.
Tendenserne og bevægelserne på baggrund af tidligere resultater bevæger sig således:

  • Cyberspionage og cyberkriminalitet er stigende.
  • Cyberaktivisme er stærkt stigende.
  • Destruktive cyberangreb er uændret på kort sigt, men med en sandsynlighed for at den kan være stigende på mellemlangt sigt.
  • For Cyberterror er udviklingen uændret.
  • For misinformation og desinformation er udviklingen stigende.
”Antallet af cyber- og informationssikkerhedshændelser i uddannelses- og forskningssektoren på verdensplan ser ud til fortsat at stige betydeligt,” fremgår det af rapporten.

Særligt skriver DKcert, at trusselsaktører går efter at udnytte menneskelige sårbarheder blandt andet ved phishing og spearphishing.

”Menneskelige fejl kan også skyldes fejlkonfigurationer eller være for eksempel datalæk med videre, som kan have baggrund i manglende kompetencer, uagtsomhed eller bevidste handlinger udført af henholdsvis ubevidste, uagtsomme eller uvederhæftige/ondsindede medarbejdere hos organisationen selv eller hos leverandører eller samarbejdspartnere,” skriver DKcert.

DKcert betragter ikke uopmærksomme eller ondsindede ansatte som en trussel modsektoren i sig selv, men de kan udnyttes af truende aktører, lyder det.

Find rapporten her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS