Cybertruslen mod den danske uddannelsessektor stiger voldsomt

Cybertruslen mod uddannelses- og forskningssektoren er høj som følge af konflikterne i verden – særligt i forhold til Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Med afsæt i diverse konflikter rundt i verden – særligt mellem Vesten og Rusland – er truslen mod uddannelses- og forskningssektoren i Danmark alvorlig.

Særligt inden for cyberaktivisme er truslen stigende.

I den seneste trendrapport fra DKcert – en enhed, der overvåger it-sikkerheden i uddannelses- og forskningssektor – vurderes det, at truslen fra cyberaktivisme er gåer fra ’høj’ til ’meget høj’.

Særligt aktører som Cyber Army of Russia og Anonymous of Sudan, som oftest benytter DDoS-angreb mod offentlige mål nævnes som trusler.

Truslen fra cyberkriminalitet og cyberspionage vurderes ligeledes som ’meget høj’, hvilket har været tilfældet siden DKcerts første trendrapport i 2020.

DKcert benytter samme skala som Center For Cybersikkerhed (CFCS), hvilket betyder, at skalaen starter på ’ingen’ og slutter på ’meget høj’.

DKcert skriver dog, at trusselsniveauet inden for cyberspionage er højere end tilbage i 2020, men at det ikke kan afspejles af skalaen.

”Her vurderes niveauet for cyberspionage og -kriminalitet at være stigende, mens det for cyberaktivisme vurderes at være stærkt stigende,” skriver DKcert i en meddelelse.

Trusselsvurderingen af mis- og desinformation vurderes som ’høj’, hvilket blandt andet kommer til udtryk ved såkaldte påvirkningskampagner med falske oplysninger.

Således er vurderingen af trusler mod uddannelses- og forskningssektoren således:

  • Cyberspionage er meget høj.
  • Cyberkriminalitet er meget høj.
  • Cyberaktivisme er meget høj.
  • Destruktive cyberangreb er lav.
  • Cyberterror er ingen.
  • Misinformation og desinformation er høj.
Tendenserne og bevægelserne på baggrund af tidligere resultater bevæger sig således:

  • Cyberspionage og cyberkriminalitet er stigende.
  • Cyberaktivisme er stærkt stigende.
  • Destruktive cyberangreb er uændret på kort sigt, men med en sandsynlighed for at den kan være stigende på mellemlangt sigt.
  • For Cyberterror er udviklingen uændret.
  • For misinformation og desinformation er udviklingen stigende.
”Antallet af cyber- og informationssikkerhedshændelser i uddannelses- og forskningssektoren på verdensplan ser ud til fortsat at stige betydeligt,” fremgår det af rapporten.

Særligt skriver DKcert, at trusselsaktører går efter at udnytte menneskelige sårbarheder blandt andet ved phishing og spearphishing.

”Menneskelige fejl kan også skyldes fejlkonfigurationer eller være for eksempel datalæk med videre, som kan have baggrund i manglende kompetencer, uagtsomhed eller bevidste handlinger udført af henholdsvis ubevidste, uagtsomme eller uvederhæftige/ondsindede medarbejdere hos organisationen selv eller hos leverandører eller samarbejdspartnere,” skriver DKcert.

DKcert betragter ikke uopmærksomme eller ondsindede ansatte som en trussel modsektoren i sig selv, men de kan udnyttes af truende aktører, lyder det.

Find rapporten her.

Læses lige nu

    Annonce

    Monsalta ApS

    Full stack-udvikler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,