Dansk top-CIO opfordrer til at have en plan B: ”Vi ser at flere og flere af de store internationale leverandører skruer priserne urimeligt meget op.”

Store forløb med kritiske kernesystemer har sikret Coop og CIO Lars Ole Dybdal erfaringer med mange leverandører. Men også erfaringer med prissætninger der ikke imponerer top-CIO´en.

Artikel top billede

Lars Ole Dybdal, har været CIO hos Coop siden maj 2022

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Mange store internationale leverandører hæver priserne urimeligt meget. Stram leverandørstyring er nødvendig for at undgå uforudsete og urimelige prisstigninger, der kan belaste budgettet.
  • Udfordringerne med forudsigeligheden af cloud-omkostninger, da brugen og dermed omkostningerne først er kendt ved månedens slutning
  • At ældre legacy-systemer ofte er udsat for prisstigninger, især når alternativerne er få. Stram leverandørstyring sikrer, at Coop ikke bliver for afhængig af en enkelt leverandør og har alternative løsninger, hvilket reducerer risikoen for at blive tvunget til at betale høje priser for kritiske systemer.
771
4 min
Coop godt på vej igennem en milliarddyr og årelang it-transformation.

Først med Coop One, et gigantisk SAP-projekt der kørte fra 2016 til sidst i 2023. Og dernæst med en mainframe-exit, der reelt dækker over en gennemgribende ændring af selve motorrummet hos Coop.

[articlelink id="287262" layout="image" label="Læs om transformationen her:" title=""]

Det er store forløb med kritiske kernesystemer, som har skaffet Coop og CIO Lars Ole Dybdal erfaringer med mange leverandører og en bred vifte af teknologier involveret.

Der er derfor værd at lytte når Lars Ole Dybdal løfter en advarende finger over for it-leverandører, som han gjorde for nylig, hvor Computerworld besøgte Coops hovedkvarter i Albertslund.

Ikke mindst fordi udtalelserne dybest set afspejler det, mange andre it-ledere – uden for citat – har bragt op de seneste 12-18 måneder: At priserne skrues op, men at rimeligheden sjældent følger med.

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S