Dansk top-CIO opfordrer til at have en plan B: ”Vi ser at flere og flere af de store internationale leverandører skruer priserne urimeligt meget op.”

Store forløb med kritiske kernesystemer har sikret Coop og CIO Lars Ole Dybdal erfaringer med mange leverandører. Men også erfaringer med prissætninger der ikke imponerer top-CIO´en.

Artikel top billede

Lars Ole Dybdal, har været CIO hos Coop siden maj 2022

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Mange store internationale leverandører hæver priserne urimeligt meget. Stram leverandørstyring er nødvendig for at undgå uforudsete og urimelige prisstigninger, der kan belaste budgettet.
  • Udfordringerne med forudsigeligheden af cloud-omkostninger, da brugen og dermed omkostningerne først er kendt ved månedens slutning
  • At ældre legacy-systemer ofte er udsat for prisstigninger, især når alternativerne er få. Stram leverandørstyring sikrer, at Coop ikke bliver for afhængig af en enkelt leverandør og har alternative løsninger, hvilket reducerer risikoen for at blive tvunget til at betale høje priser for kritiske systemer.
771
4 min
Coop godt på vej igennem en milliarddyr og årelang it-transformation.

Først med Coop One, et gigantisk SAP-projekt der kørte fra 2016 til sidst i 2023. Og dernæst med en mainframe-exit, der reelt dækker over en gennemgribende ændring af selve motorrummet hos Coop.

[articlelink id="287262" layout="image" label="Læs om transformationen her:" title=""]

Det er store forløb med kritiske kernesystemer, som har skaffet Coop og CIO Lars Ole Dybdal erfaringer med mange leverandører og en bred vifte af teknologier involveret.

Der er derfor værd at lytte når Lars Ole Dybdal løfter en advarende finger over for it-leverandører, som han gjorde for nylig, hvor Computerworld besøgte Coops hovedkvarter i Albertslund.

Ikke mindst fordi udtalelserne dybest set afspejler det, mange andre it-ledere – uden for citat – har bragt op de seneste 12-18 måneder: At priserne skrues op, men at rimeligheden sjældent følger med.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job