EU-Kommissionen opretter helt nyt AI-kontor: Her er alle detaljerne

Nu opretter EU-Kommissionen et nyt kunstig intelligens-kontor. Det er et af flere nye EU-organer, der bliver opretter i forbindelse med EU’s nye regulering af kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

I dag har EU-Kommissionen løftet sløret for en lang række detaljer om et nyt AI-kontor.

EU-Kommissionens nye AI-kontor bliver oprettet som led i indførelsen af EU’s nye og banebrydende lov om kunstig intelligens, der ofte omtales som AI Act.

Ifølge EU-Kommissionen vil kontoret få mere end 140 ansatte, der blandt andet vil bestå af teknologispecialister, advokater, administrative assistenter og specialister inden for politik og økonomi.

“AI-kontoret har til formål at muliggøre fremtidig udvikling, udbredelse og anvendelse af kunstig intelligens på en måde, der fremmer samfundsmæssige og økonomiske fordele og innovation, samtidig med at risiciene mindskes,” skriver EU-Kommissionen.

Skal rådgive og støtte forskning

Målet er, at AI-kontoret skal bidrage til at skabe et europæisk økosystem for kunstig intelligens, og helt konkret er det planen, at kontoret blandt andet skal rådgive om “best practice” på AI-området og ved at give adgang til AI-sandkasser.

Kontoret vil ligeledes yde støtte til forskning i kunstig intelligens.

“AI-kontoret vil støtte forsknings- og innovationsaktiviteter inden for kunstig intelligens og robotteknologi og gennemføre initiativer såsom GenAI4EU for at sikre, at modeller for kunstig intelligens, der fremstilles i Europa og trænes gennem EU's supercomputere, finetunes og integreres i nye applikationer i hele økonomien,” skriver EU-Kommissionen.

Flere AI-organer på vej

AI-kontoret er blot et af flere nye organer, som bliver oprettet, som en del af den nye regulering af kunstig intelligens.

Der vil også blive oprettet et såkaldt AI-board, der er et videnskabeligt panel af uafhængige eksperter og et rådgivende forum for interessenter, der skal stå til rådighed med teknisk ekspertise for både det nye AI-board og Kommissionen.

Overtrædelse af loven kan straffes med bøder på op til 35 millioner euro eller 7 procent af selskabets globale omsætning.

Loven træder i kraft i juni, men kravene vil dog først blive indfaset gradvist frem mod 2026.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job