FlexDanmark ramt af stort it-nedbrud: Alle kørsler i landet ramt af forsinkelser

Chaufførerne kunne ikke se deres ruter og dermed heller ikke hente borgere, som havde bestilt kørsel.

Artikel top billede

(Foto: Movia)

Opdateret 14:40 med svar fra FlexDanmark nederst i artiklen.

Torsdag morgen blev FlexDanmark ramt af et it-nedbrud, der betød, at chaufførerne ikke kunne se deres ruter og derfor ikke kunne hente de borgere, som havde bestilt kørsel.

Derudover var der store problemer med at komme igennem på telefonerne, og medarbejderne kunne ikke få adgang til it-systemerne.

Klokken 08:00 var systemerne igen oppe at køre, men trafikselskabet forventer et efterslæb i form af forsinkelser og længere ventetid over hele landet som følge af it-nedbruddet.

FlexDanmark står blandt andet for it-driften hos trafikselskaberne Movia, Fynbus, Midttrafik, Nordjyllands Trafikselskab og Sydtrafik.

Løsningen Flextrafik bliver blandt andet brugt til handicapkørsel og til at transportere børn til og fra institutioner.

I et skriftligt svar til Computerworld skriver it-chef i FlexDanmark, Michael Fristrup Hermansen, at nedbruddet skyldtes en fejl hos selskabets underlevarandør, som fandt sted under et planlagt servicevindue sent onsdag aften.

Michael Fristrup Hermansen vil ikke sige, hvem FlexDanmarks underleverandør er.

Han tilføjer, at de berørte it-systemer var utilængelige i syv timer og 40 minutter. Klokken 06:40 var alle systemer oppe at køre normalt igen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS