FlexDanmark ramt af stort it-nedbrud: Alle kørsler i landet ramt af forsinkelser

Chaufførerne kunne ikke se deres ruter og dermed heller ikke hente borgere, som havde bestilt kørsel.

Artikel top billede

(Foto: Movia)

Opdateret 14:40 med svar fra FlexDanmark nederst i artiklen.

Torsdag morgen blev FlexDanmark ramt af et it-nedbrud, der betød, at chaufførerne ikke kunne se deres ruter og derfor ikke kunne hente de borgere, som havde bestilt kørsel.

Derudover var der store problemer med at komme igennem på telefonerne, og medarbejderne kunne ikke få adgang til it-systemerne.

Klokken 08:00 var systemerne igen oppe at køre, men trafikselskabet forventer et efterslæb i form af forsinkelser og længere ventetid over hele landet som følge af it-nedbruddet.

FlexDanmark står blandt andet for it-driften hos trafikselskaberne Movia, Fynbus, Midttrafik, Nordjyllands Trafikselskab og Sydtrafik.

Løsningen Flextrafik bliver blandt andet brugt til handicapkørsel og til at transportere børn til og fra institutioner.

I et skriftligt svar til Computerworld skriver it-chef i FlexDanmark, Michael Fristrup Hermansen, at nedbruddet skyldtes en fejl hos selskabets underlevarandør, som fandt sted under et planlagt servicevindue sent onsdag aften.

Michael Fristrup Hermansen vil ikke sige, hvem FlexDanmarks underleverandør er.

Han tilføjer, at de berørte it-systemer var utilængelige i syv timer og 40 minutter. Klokken 06:40 var alle systemer oppe at køre normalt igen.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS