FlexDanmark ramt af stort it-nedbrud: Alle kørsler i landet ramt af forsinkelser

Chaufførerne kunne ikke se deres ruter og dermed heller ikke hente borgere, som havde bestilt kørsel.

Artikel top billede

(Foto: Movia)

Opdateret 14:40 med svar fra FlexDanmark nederst i artiklen.

Torsdag morgen blev FlexDanmark ramt af et it-nedbrud, der betød, at chaufførerne ikke kunne se deres ruter og derfor ikke kunne hente de borgere, som havde bestilt kørsel.

Derudover var der store problemer med at komme igennem på telefonerne, og medarbejderne kunne ikke få adgang til it-systemerne.

Klokken 08:00 var systemerne igen oppe at køre, men trafikselskabet forventer et efterslæb i form af forsinkelser og længere ventetid over hele landet som følge af it-nedbruddet.

FlexDanmark står blandt andet for it-driften hos trafikselskaberne Movia, Fynbus, Midttrafik, Nordjyllands Trafikselskab og Sydtrafik.

Løsningen Flextrafik bliver blandt andet brugt til handicapkørsel og til at transportere børn til og fra institutioner.

I et skriftligt svar til Computerworld skriver it-chef i FlexDanmark, Michael Fristrup Hermansen, at nedbruddet skyldtes en fejl hos selskabets underlevarandør, som fandt sted under et planlagt servicevindue sent onsdag aften.

Michael Fristrup Hermansen vil ikke sige, hvem FlexDanmarks underleverandør er.

Han tilføjer, at de berørte it-systemer var utilængelige i syv timer og 40 minutter. Klokken 06:40 var alle systemer oppe at køre normalt igen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,