Mere end hver fjerde offentligt ansatte: Lovgivningen spænder ben for brugen af AI

Knap hver tredje ansatte i den offentlige administration mener, at lovgivningen skal opdateres, så det bliver lettere at benytte sig af AI-løsninger.

Artikel top billede

Alle taler om det, og alle taler om at ville bruge det. Samtidig bliver konkrete use cases mere og mere almindelige.

Samtidig forudser den ene undersøgelse og analyse efter den anden, at potentialerne er helt enorme – både i det private og det offentlige.

Det samme viser en ny analyse fra Dansk Industri. Alligevel er der dog hår i suppen, hvis man skal tro interesseorganisationen.

Forældet lovgivning spænder ben

Analysen viser nemlig, at mere end hver fjerde (27 procent) af de ansatte inden for offentlig administration, at lovgivning og forvaltningsregler hindrer brugen af AI.

Analysen, som er baseret på en spørgeskemaundersøgelse, hvor godt 1.000 offentligt ansatte har svaret, viser, at det ofte skyldes, at lovgivningen ikke er opdateret i forhold til kunstig intelligens’ potentialer.

Derfor er det ifølge DI’s digitaliseringspolitisk chef, Andreas Holbak Espersen, politikernes opgave at sørge for, at man får ryddet forhindringerne for at bruge kunstig intelligens af vejen.

”Det kan kun gå for langsomt. Vi skal naturligvis bruge AI med omtanke og forsigtighed, men det står jo klart for alle nu, at der er stort potentiale for at kunstig intelligens kan øge produktiviteten og frigive hænder til andre opgaver,” siger DI’s digitaliseringspolitiske chef.

Selvom DI argumenterer for, at lovgivningen skal opdateres for at fjerne forhindringerne for AI-brug, understreger Andreas Holbak Espersen også vigtigheden af ansvarlig brug af teknologien.

"Vi skal naturligvis bruge AI med omtanke og forsigtighed, men det står jo klart for alle nu, at der er stort potentiale for, at kunstig intelligens kan øge produktiviteten og frigive hænder til andre opgaver," siger han.

Størst potentiale for jurister i den offentlige administration

Ifølge analysen er potentialet for AI størst i staten og særlig i offentlig administration.

AI kan især hjælpe med at automatisere opgaver inden for juridisk sagsbehandling, hvor jurister i den offentlige sektor står over for et stort potentiale for effektivisering.

Psykologer og økonomer er andre faggrupper, hvor AI også kan bidrage væsentligt, lyder det i DI’s analyse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS