Mere end hver fjerde offentligt ansatte: Lovgivningen spænder ben for brugen af AI

Knap hver tredje ansatte i den offentlige administration mener, at lovgivningen skal opdateres, så det bliver lettere at benytte sig af AI-løsninger.

Artikel top billede

Alle taler om det, og alle taler om at ville bruge det. Samtidig bliver konkrete use cases mere og mere almindelige.

Samtidig forudser den ene undersøgelse og analyse efter den anden, at potentialerne er helt enorme – både i det private og det offentlige.

Det samme viser en ny analyse fra Dansk Industri. Alligevel er der dog hår i suppen, hvis man skal tro interesseorganisationen.

Forældet lovgivning spænder ben

Analysen viser nemlig, at mere end hver fjerde (27 procent) af de ansatte inden for offentlig administration, at lovgivning og forvaltningsregler hindrer brugen af AI.

Analysen, som er baseret på en spørgeskemaundersøgelse, hvor godt 1.000 offentligt ansatte har svaret, viser, at det ofte skyldes, at lovgivningen ikke er opdateret i forhold til kunstig intelligens’ potentialer.

Derfor er det ifølge DI’s digitaliseringspolitisk chef, Andreas Holbak Espersen, politikernes opgave at sørge for, at man får ryddet forhindringerne for at bruge kunstig intelligens af vejen.

”Det kan kun gå for langsomt. Vi skal naturligvis bruge AI med omtanke og forsigtighed, men det står jo klart for alle nu, at der er stort potentiale for at kunstig intelligens kan øge produktiviteten og frigive hænder til andre opgaver,” siger DI’s digitaliseringspolitiske chef.

Selvom DI argumenterer for, at lovgivningen skal opdateres for at fjerne forhindringerne for AI-brug, understreger Andreas Holbak Espersen også vigtigheden af ansvarlig brug af teknologien.

"Vi skal naturligvis bruge AI med omtanke og forsigtighed, men det står jo klart for alle nu, at der er stort potentiale for, at kunstig intelligens kan øge produktiviteten og frigive hænder til andre opgaver," siger han.

Størst potentiale for jurister i den offentlige administration

Ifølge analysen er potentialet for AI størst i staten og særlig i offentlig administration.

AI kan især hjælpe med at automatisere opgaver inden for juridisk sagsbehandling, hvor jurister i den offentlige sektor står over for et stort potentiale for effektivisering.

Psykologer og økonomer er andre faggrupper, hvor AI også kan bidrage væsentligt, lyder det i DI’s analyse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S