Mere end hver fjerde offentligt ansatte: Lovgivningen spænder ben for brugen af AI

Knap hver tredje ansatte i den offentlige administration mener, at lovgivningen skal opdateres, så det bliver lettere at benytte sig af AI-løsninger.

Artikel top billede

Alle taler om det, og alle taler om at ville bruge det. Samtidig bliver konkrete use cases mere og mere almindelige.

Samtidig forudser den ene undersøgelse og analyse efter den anden, at potentialerne er helt enorme – både i det private og det offentlige.

Det samme viser en ny analyse fra Dansk Industri. Alligevel er der dog hår i suppen, hvis man skal tro interesseorganisationen.

Forældet lovgivning spænder ben

Analysen viser nemlig, at mere end hver fjerde (27 procent) af de ansatte inden for offentlig administration, at lovgivning og forvaltningsregler hindrer brugen af AI.

Analysen, som er baseret på en spørgeskemaundersøgelse, hvor godt 1.000 offentligt ansatte har svaret, viser, at det ofte skyldes, at lovgivningen ikke er opdateret i forhold til kunstig intelligens’ potentialer.

Derfor er det ifølge DI’s digitaliseringspolitisk chef, Andreas Holbak Espersen, politikernes opgave at sørge for, at man får ryddet forhindringerne for at bruge kunstig intelligens af vejen.

”Det kan kun gå for langsomt. Vi skal naturligvis bruge AI med omtanke og forsigtighed, men det står jo klart for alle nu, at der er stort potentiale for at kunstig intelligens kan øge produktiviteten og frigive hænder til andre opgaver,” siger DI’s digitaliseringspolitiske chef.

Selvom DI argumenterer for, at lovgivningen skal opdateres for at fjerne forhindringerne for AI-brug, understreger Andreas Holbak Espersen også vigtigheden af ansvarlig brug af teknologien.

"Vi skal naturligvis bruge AI med omtanke og forsigtighed, men det står jo klart for alle nu, at der er stort potentiale for, at kunstig intelligens kan øge produktiviteten og frigive hænder til andre opgaver," siger han.

Størst potentiale for jurister i den offentlige administration

Ifølge analysen er potentialet for AI størst i staten og særlig i offentlig administration.

AI kan især hjælpe med at automatisere opgaver inden for juridisk sagsbehandling, hvor jurister i den offentlige sektor står over for et stort potentiale for effektivisering.

Psykologer og økonomer er andre faggrupper, hvor AI også kan bidrage væsentligt, lyder det i DI’s analyse.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS