Mere end hver fjerde offentligt ansatte: Lovgivningen spænder ben for brugen af AI

Knap hver tredje ansatte i den offentlige administration mener, at lovgivningen skal opdateres, så det bliver lettere at benytte sig af AI-løsninger.

Artikel top billede

Alle taler om det, og alle taler om at ville bruge det. Samtidig bliver konkrete use cases mere og mere almindelige.

Samtidig forudser den ene undersøgelse og analyse efter den anden, at potentialerne er helt enorme – både i det private og det offentlige.

Det samme viser en ny analyse fra Dansk Industri. Alligevel er der dog hår i suppen, hvis man skal tro interesseorganisationen.

Forældet lovgivning spænder ben

Analysen viser nemlig, at mere end hver fjerde (27 procent) af de ansatte inden for offentlig administration, at lovgivning og forvaltningsregler hindrer brugen af AI.

Analysen, som er baseret på en spørgeskemaundersøgelse, hvor godt 1.000 offentligt ansatte har svaret, viser, at det ofte skyldes, at lovgivningen ikke er opdateret i forhold til kunstig intelligens’ potentialer.

Derfor er det ifølge DI’s digitaliseringspolitisk chef, Andreas Holbak Espersen, politikernes opgave at sørge for, at man får ryddet forhindringerne for at bruge kunstig intelligens af vejen.

”Det kan kun gå for langsomt. Vi skal naturligvis bruge AI med omtanke og forsigtighed, men det står jo klart for alle nu, at der er stort potentiale for at kunstig intelligens kan øge produktiviteten og frigive hænder til andre opgaver,” siger DI’s digitaliseringspolitiske chef.

Selvom DI argumenterer for, at lovgivningen skal opdateres for at fjerne forhindringerne for AI-brug, understreger Andreas Holbak Espersen også vigtigheden af ansvarlig brug af teknologien.

"Vi skal naturligvis bruge AI med omtanke og forsigtighed, men det står jo klart for alle nu, at der er stort potentiale for, at kunstig intelligens kan øge produktiviteten og frigive hænder til andre opgaver," siger han.

Størst potentiale for jurister i den offentlige administration

Ifølge analysen er potentialet for AI størst i staten og særlig i offentlig administration.

AI kan især hjælpe med at automatisere opgaver inden for juridisk sagsbehandling, hvor jurister i den offentlige sektor står over for et stort potentiale for effektivisering.

Psykologer og økonomer er andre faggrupper, hvor AI også kan bidrage væsentligt, lyder det i DI’s analyse.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job