Morgen-briefing: Microsoft SoMe-konto med over 200.000 følgere kapret og brugt til kryptosvindel / Konsulenthuset Zenit Consult får ny direktør / Google fyrer mindst 100 ansatte i cloud-afdelingen /

Morgen-briefing: Microsoft SoMe-konto med over 200.000 følgere kapret og brugt til kryptosvindel / Konsulenthuset Zenit Consult får ny direktør / Google fyrer mindst 100 ansatte i cloud-afdelingen / It-sikkerhedsfirma advarer mod deepfakes og manipulation inden EU-valgt i weekenden

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens sidste morgenbriefing.

God læselyst og god weekend!

Microsoft SoMe-konto med over 200.000 følgere kapret og brugt til kryptosvindel

Microsoft Indiens X-konto med 211.000 følgere blev overtaget af ubudne gæster, som brugte kontoen til kryptosvindel.

Det skriver Bleeping Computer.

Scammerne udgav sig for at være den kendte Gamestop-investor Roaring Kitty og forsøgte at logge brugere ind på en ondsindet side, hvor deres enheder ville blive ramt af cryptocurrency wallet drainer malware.

Konsulenthuset Zenit Consult får ny direktør

It-konsulenthuset Zenit Consult skifter ud i toppen.

Michael Willumsen stopper på posten som administrerende efter 27 år i spidsen for selskabet, og han overlader faklen til salgsdirektør Jan Hansen.

Det oplyser selskabet i en meddelelse.

Michael Willumsen fortsætter dog i direktionen samt som medlem af bestyrelsen og hovedejer.

”Zenit Consult er en virksomhed med stærke værdier. Mit tætte samarbejde med Jan det seneste år har vist, at vi deler de samme værdier. Samtidigt har Jan vist, at han kan stå i spidsen for en virksomhed i vækst. Jeg er derfor tryg ved, at Jan og jeg nu fordeler vores roller på en ny måde,” siger Michael Willumsen i meddelelsen.

Google fyrer mindst 100 ansatte i cloud-afdelingen

Google har fyret mindst 100 ansatte i cloud-divisionen.

Det skriver CNBC.

Google oplyser til mediet, at justeringer sker gradvist for at tilpasse strategien.

“Som vi har delt før, fortsætter vi med at udvikle vores forretning for at imødekomme vores kunders prioriteter og de væsentlige muligheder forude,” meddeler selskabet og fortsætter:

“Vi fastholder vores forpligtelse til at investere i områder, der er kritiske for vores forretning og sikre vores langsigtede succes.”

It-sikkerhedsfirma advarer mod deepfakes og manipulation inden EU-valgt i weekenden

Det globale it-sikkerhedshus CheckPoint advarer mod cybertrusler og deepfakes op til EU-valget, som afholdes nu på søndag.

Check Point har analyseret 36 valg i EU og globalt siden september 2023 og har fundet frem til, at der er blevet brugt deepfake-teknologier i 10 ud af de 36 valg, herunder valgene i Frankrig, Slovakiet og Polen.

Det skriver selskabet i en meddelelse.

“I takt med at EU-parlamentsvalget nærmer sig, står Danmark og mange andre europæiske lande over for denne voksende trussel fra deepfake-teknologien, som kan underminere valgintegriteten og svække borgernes tillid til demokratiet.” påpeger Sergey Shykevich, der er chef for Check Points Threat Intelligence-division, i meddelelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos