AMD vil sikre, at din pc let kan opgraderes i mange år fremover

Det skal være enklere og billigere at opgradere både eksisterende og fremtidige AMD-baserede pc'er.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

Har man i sinde at opgradere ens pc’s processor, vil man ofte rende i kompatibilitetsproblemer.

Ens processor er nemlig monteret på en såkaldt sokkel, som særligt i Intels tilfælde kun er kompatible med to eller tre generationer af processorer.

Det afskærer oftest brugeren i alene at opgradere processoren, men kræver at en eventuel opgrader bliver en omfattende proces, hvor hele bundkortet skal udskiftes.

Sådan agter Intels ærkerival, amerikanske AMD, ikke at gribe tingene an.

I et interview med hardware-mediet PCGuide beskriver AMD’s produktchef Martijn Boonstra hvordan ’sokkel-livslængde’ er et fokus hos selskabet, ’hvor der tidligere i industrien alene gik et eller to år mellem et sokkel-skifte,’ siger han.

Selskabets nyeste sokkel, AM5 fra 2022, forventes at blive understøttet i mange år fremover lyder det. AMD har indtil videre forpligtet sig til at understøtte det frem til ’mindst 2027’.

Denne tilgang er udlevet i den aldrende AM4 platform, som blev introduceret i 2016, men som AMD nu officielt vil understøtte frem til 2025.

Ved årets Computex-messe i Taiwan løftede selskabet således sløret for en ny stribe processorer til AM4-platformen, som dog skal bemærkes, er bygget omkring den aldrende Zen3-arkitektur fra sidst i 2020.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks