AMD vil sikre, at din pc let kan opgraderes i mange år fremover

Det skal være enklere og billigere at opgradere både eksisterende og fremtidige AMD-baserede pc'er.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

Har man i sinde at opgradere ens pc’s processor, vil man ofte rende i kompatibilitetsproblemer.

Ens processor er nemlig monteret på en såkaldt sokkel, som særligt i Intels tilfælde kun er kompatible med to eller tre generationer af processorer.

Det afskærer oftest brugeren i alene at opgradere processoren, men kræver at en eventuel opgrader bliver en omfattende proces, hvor hele bundkortet skal udskiftes.

Sådan agter Intels ærkerival, amerikanske AMD, ikke at gribe tingene an.

I et interview med hardware-mediet PCGuide beskriver AMD’s produktchef Martijn Boonstra hvordan ’sokkel-livslængde’ er et fokus hos selskabet, ’hvor der tidligere i industrien alene gik et eller to år mellem et sokkel-skifte,’ siger han.

Selskabets nyeste sokkel, AM5 fra 2022, forventes at blive understøttet i mange år fremover lyder det. AMD har indtil videre forpligtet sig til at understøtte det frem til ’mindst 2027’.

Denne tilgang er udlevet i den aldrende AM4 platform, som blev introduceret i 2016, men som AMD nu officielt vil understøtte frem til 2025.

Ved årets Computex-messe i Taiwan løftede selskabet således sløret for en ny stribe processorer til AM4-platformen, som dog skal bemærkes, er bygget omkring den aldrende Zen3-arkitektur fra sidst i 2020.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank