AMD vil sikre, at din pc let kan opgraderes i mange år fremover

Det skal være enklere og billigere at opgradere både eksisterende og fremtidige AMD-baserede pc'er.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

Har man i sinde at opgradere ens pc’s processor, vil man ofte rende i kompatibilitetsproblemer.

Ens processor er nemlig monteret på en såkaldt sokkel, som særligt i Intels tilfælde kun er kompatible med to eller tre generationer af processorer.

Det afskærer oftest brugeren i alene at opgradere processoren, men kræver at en eventuel opgrader bliver en omfattende proces, hvor hele bundkortet skal udskiftes.

Sådan agter Intels ærkerival, amerikanske AMD, ikke at gribe tingene an.

I et interview med hardware-mediet PCGuide beskriver AMD’s produktchef Martijn Boonstra hvordan ’sokkel-livslængde’ er et fokus hos selskabet, ’hvor der tidligere i industrien alene gik et eller to år mellem et sokkel-skifte,’ siger han.

Selskabets nyeste sokkel, AM5 fra 2022, forventes at blive understøttet i mange år fremover lyder det. AMD har indtil videre forpligtet sig til at understøtte det frem til ’mindst 2027’.

Denne tilgang er udlevet i den aldrende AM4 platform, som blev introduceret i 2016, men som AMD nu officielt vil understøtte frem til 2025.

Ved årets Computex-messe i Taiwan løftede selskabet således sløret for en ny stribe processorer til AM4-platformen, som dog skal bemærkes, er bygget omkring den aldrende Zen3-arkitektur fra sidst i 2020.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S