AMD vil sikre, at din pc let kan opgraderes i mange år fremover

Det skal være enklere og billigere at opgradere både eksisterende og fremtidige AMD-baserede pc'er.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

Har man i sinde at opgradere ens pc’s processor, vil man ofte rende i kompatibilitetsproblemer.

Ens processor er nemlig monteret på en såkaldt sokkel, som særligt i Intels tilfælde kun er kompatible med to eller tre generationer af processorer.

Det afskærer oftest brugeren i alene at opgradere processoren, men kræver at en eventuel opgrader bliver en omfattende proces, hvor hele bundkortet skal udskiftes.

Sådan agter Intels ærkerival, amerikanske AMD, ikke at gribe tingene an.

I et interview med hardware-mediet PCGuide beskriver AMD’s produktchef Martijn Boonstra hvordan ’sokkel-livslængde’ er et fokus hos selskabet, ’hvor der tidligere i industrien alene gik et eller to år mellem et sokkel-skifte,’ siger han.

Selskabets nyeste sokkel, AM5 fra 2022, forventes at blive understøttet i mange år fremover lyder det. AMD har indtil videre forpligtet sig til at understøtte det frem til ’mindst 2027’.

Denne tilgang er udlevet i den aldrende AM4 platform, som blev introduceret i 2016, men som AMD nu officielt vil understøtte frem til 2025.

Ved årets Computex-messe i Taiwan løftede selskabet således sløret for en ny stribe processorer til AM4-platformen, som dog skal bemærkes, er bygget omkring den aldrende Zen3-arkitektur fra sidst i 2020.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S