Grav dybt: Krimi med journalister i front

Mille Dinesen og Søren Malling spiller Cavling-vindende graverjournalister i ny dansk krimiserie fra TV 2.

Artikel top billede

Millioner af danskere så med, da TV 2 i de forgange uger satte sig på overskrifterne med dokumentaren ”Den sorte svane”, som var resultatet af undersøgende journalisters skjulte arbejde gennem flere år.

Nu håber stationens at gøre det samme i fiktionens verden, men denne gang er de undersøgende journalister helt fremme i spotlyset. Til juli rammer fiktionsserien ”Graverne” nemlig TV 2 og TV 2 Play med fokus på en Cavling-vindende gravergruppe.

Mille Dinesen har en af hovedrollerne som Liv, der er lederen af tv-dokumentarprogrammet Brændpunkt.

Hun bliver suppleret med Søren Malling, der spiller den garvede journalist Hansen, og den kompromisløse reporter Alice spillet af Lila Nobel.

Mille Dinesen spillede i fem sæsoner den åbenmundede lærer Rita i TV 2-serien af samme navn, mens vi har set Søren Malling i alt fra Forbrydelsen over Borgen til Forhøret.

I Graverne er redaktionen truet på sin eksistens i en tid, hvor clickbaits, fake news og spin dominerer mediebilledet.

Men en aften får redaktionen et anonymt tip, der leder journalisterne på sporet af en hemmelig afdeling for fængselsindsatte i det nyetablerede og prestigefyldte fængsel Gaudehøj. Her sidder fanger angiveligt sat fast under umenneskelige og ulovlige forhold.

Graverne går i gang med den opsigtsvækkende sag, der trækker tråde helt op til de øverste politiske lag, og journalisterne ender med at skulle forholde sig til masser af etiske dilemmaer.

Hvor meget skal man for eksempel ofre for at få sandheden frem i lyset? Og skal sandheden frem for enhver pris?

Det er spørgsmål, som journalisterne og seerne må forholde sig til, når TV 2 blænder op for Graverne i slutningen af juli i en sommer, der ellers er proppet til randen med sport.

Graverne består af i alt seks afsnit og er skabt af Jenny Lund Madsen, der tidligere har været forfatter på serier som Bedrag, Rita og Kometernes Jul.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS