Dansk Industri advarer mod at diskriminere Google, Amazon og Microsoft

Slagsmålet om EU’s nye cloud-sikkerhedsmærke fortsætter. Nu advarer Dansk Industri og 25 andre magtfulde erhversorganisationer mod at, at mærkningsordningen kommer til at diskriminere de store globale amerikanske cloudleverandører.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

EU’s kommende cybersikkerhedscertificerings-ordning for cloud-tjenester kaldet EUCS er rendt ind i endnu et stormvejr.

Nu advarer Dansk Industri og 25 andre magtfulde europæiske erhversorganisationer mod at, at mærkningsordningen kommer til at diskriminere de store globale amerikanske cloudleverandører. Det skriver Reuters.

Ordningen skal diskuteres på et møde i morgen tirsdag 18. juni mellem Kommissionen, EU-landene og EU's cybersikkerhedsagentur ENISA. Formålet med mærkningsordningen er at hjælpe offentlige og private organisationer og virksomheder med at vælge en sikker og pålidelig cloudleverandør

For kun tre måneder siden blev et såkaldt suverænitetskrav i et forslag til mærkningsordningen fjernet. Det nu fjernede krav betød, at Google, Amazon og Microsoft skulle indgå et joint venture eller samarbejdede med et EU-baseret firma for at opbevare og behandle kundedata i inden for EU’s grænser for at kvalificere sig til det højeste niveau af EU's cybersikkerhedsmærke.

Men nu mener Dansk Industri og de 25 andre magtfulde erhversorganisationer, at der er grund til at råbe vagt i gevær endnu en gang.

I et fælles brev til EU-landene skriver de:

"Vi mener, at en inkluderende og ikke-diskriminerende EUCS, der understøtter fri bevægelighed af cloud-tjenester i Europa, vil hjælpe vores medlemmer med at trives hjemme og i udlandet, bidrage til Europas digitale ambitioner og styrke Europas modstandsdygtighed og sikkerhed," sagde grupperne i et fælles brev til EU-landene.

"Fjernelsen af både ejerskabskontrol og beskyttelse mod ulovlig adgang/ immunitet over for ikke-EU-lov sikrer, at forbedringer af cloud-sikkerhed er i overensstemmelse med best practices og ikke-diskriminerende principper," skriver de i brevet..

Erhvervsorganisationerne fremhæver, at det er afgørende for deres medlemsvirksomheder at have adgang til “et mangfoldigt udvalg af modstandsdygtige cloud-teknologier skræddersyet til deres specifikke behov for at trives i et stadig mere konkurrencepræget globalt marked.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse