Dansk Industri advarer mod at diskriminere Google, Amazon og Microsoft

Slagsmålet om EU’s nye cloud-sikkerhedsmærke fortsætter. Nu advarer Dansk Industri og 25 andre magtfulde erhversorganisationer mod at, at mærkningsordningen kommer til at diskriminere de store globale amerikanske cloudleverandører.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

EU’s kommende cybersikkerhedscertificerings-ordning for cloud-tjenester kaldet EUCS er rendt ind i endnu et stormvejr.

Nu advarer Dansk Industri og 25 andre magtfulde europæiske erhversorganisationer mod at, at mærkningsordningen kommer til at diskriminere de store globale amerikanske cloudleverandører. Det skriver Reuters.

Ordningen skal diskuteres på et møde i morgen tirsdag 18. juni mellem Kommissionen, EU-landene og EU's cybersikkerhedsagentur ENISA. Formålet med mærkningsordningen er at hjælpe offentlige og private organisationer og virksomheder med at vælge en sikker og pålidelig cloudleverandør

For kun tre måneder siden blev et såkaldt suverænitetskrav i et forslag til mærkningsordningen fjernet. Det nu fjernede krav betød, at Google, Amazon og Microsoft skulle indgå et joint venture eller samarbejdede med et EU-baseret firma for at opbevare og behandle kundedata i inden for EU’s grænser for at kvalificere sig til det højeste niveau af EU's cybersikkerhedsmærke.

Men nu mener Dansk Industri og de 25 andre magtfulde erhversorganisationer, at der er grund til at råbe vagt i gevær endnu en gang.

I et fælles brev til EU-landene skriver de:

"Vi mener, at en inkluderende og ikke-diskriminerende EUCS, der understøtter fri bevægelighed af cloud-tjenester i Europa, vil hjælpe vores medlemmer med at trives hjemme og i udlandet, bidrage til Europas digitale ambitioner og styrke Europas modstandsdygtighed og sikkerhed," sagde grupperne i et fælles brev til EU-landene.

"Fjernelsen af både ejerskabskontrol og beskyttelse mod ulovlig adgang/ immunitet over for ikke-EU-lov sikrer, at forbedringer af cloud-sikkerhed er i overensstemmelse med best practices og ikke-diskriminerende principper," skriver de i brevet..

Erhvervsorganisationerne fremhæver, at det er afgørende for deres medlemsvirksomheder at have adgang til “et mangfoldigt udvalg af modstandsdygtige cloud-teknologier skræddersyet til deres specifikke behov for at trives i et stadig mere konkurrencepræget globalt marked.”

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S