Dansk Industri advarer mod at diskriminere Google, Amazon og Microsoft

Slagsmålet om EU’s nye cloud-sikkerhedsmærke fortsætter. Nu advarer Dansk Industri og 25 andre magtfulde erhversorganisationer mod at, at mærkningsordningen kommer til at diskriminere de store globale amerikanske cloudleverandører.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

EU’s kommende cybersikkerhedscertificerings-ordning for cloud-tjenester kaldet EUCS er rendt ind i endnu et stormvejr.

Nu advarer Dansk Industri og 25 andre magtfulde europæiske erhversorganisationer mod at, at mærkningsordningen kommer til at diskriminere de store globale amerikanske cloudleverandører. Det skriver Reuters.

Ordningen skal diskuteres på et møde i morgen tirsdag 18. juni mellem Kommissionen, EU-landene og EU's cybersikkerhedsagentur ENISA. Formålet med mærkningsordningen er at hjælpe offentlige og private organisationer og virksomheder med at vælge en sikker og pålidelig cloudleverandør

For kun tre måneder siden blev et såkaldt suverænitetskrav i et forslag til mærkningsordningen fjernet. Det nu fjernede krav betød, at Google, Amazon og Microsoft skulle indgå et joint venture eller samarbejdede med et EU-baseret firma for at opbevare og behandle kundedata i inden for EU’s grænser for at kvalificere sig til det højeste niveau af EU's cybersikkerhedsmærke.

Men nu mener Dansk Industri og de 25 andre magtfulde erhversorganisationer, at der er grund til at råbe vagt i gevær endnu en gang.

I et fælles brev til EU-landene skriver de:

"Vi mener, at en inkluderende og ikke-diskriminerende EUCS, der understøtter fri bevægelighed af cloud-tjenester i Europa, vil hjælpe vores medlemmer med at trives hjemme og i udlandet, bidrage til Europas digitale ambitioner og styrke Europas modstandsdygtighed og sikkerhed," sagde grupperne i et fælles brev til EU-landene.

"Fjernelsen af både ejerskabskontrol og beskyttelse mod ulovlig adgang/ immunitet over for ikke-EU-lov sikrer, at forbedringer af cloud-sikkerhed er i overensstemmelse med best practices og ikke-diskriminerende principper," skriver de i brevet..

Erhvervsorganisationerne fremhæver, at det er afgørende for deres medlemsvirksomheder at have adgang til “et mangfoldigt udvalg af modstandsdygtige cloud-teknologier skræddersyet til deres specifikke behov for at trives i et stadig mere konkurrencepræget globalt marked.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S