Efter svimlende kursstigninger: Nu sælger Nvidias topledelse aktier for milliarder

Siden nytår har topledelsen og direktører i Nvidia solgt aktier for 700 millioner dollar, svarende til 4,9 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Nvidia står allerforrest i det buldrende AI-tog, og investorerne har i den grad kastet deres kærlighed over den amerikanske chipgigant de seneste år.

Alene i 2024 er Nvidia-aktien steget 165 procent – og i løbet af fem år er selskabets aktie steget med svimlende 3.512 procent.

Aktiens himmelflugt får nu Nvidias ledelse til at tage gevinst hjem.

Samlet har topledelsen og direktører i Nvidia solgt aktier for 700 millioner dollar, svarende til 4,9 milliarder kroner, siden nytår.

Ifølge Bloombergs opgørelse svarer beløbet til 770.000 Nvidia-aktier – hvilket er opgjort, før aktien blev splittet i ti med virkning fra den 10. juni.

Det skriver Børsen på baggrund af Marketwire.

Ifølge Mark Lehmann, topchef for børshuset Citizens JMP Securities, skal der dog ikke lægges alt for meget i frasalget.

“Hver gang du ser de former for værdier og markedsværdi blive skabt, holder jeg altid øje med, hvem som kommer og går, og jeg har ikke set en masseudvandring fra de mennesker, der førte os til denne markedsværdi,” siger han til Bloomberg.

Rekordregnskaber

Det er ikke mere end tre uger siden, at Nvidia leverede endnu en magtdemonstration af et regnskab for første kvartal 2024.

Nvidia smadrede analytikernes forventninger og rapporterede en omsætning i første kvartal på 26,04 milliarder dollar - hvilket er en fremgang på 262 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Efterspørgslen efter Nvidias chips er uden sidestykke, da virksomheder bruger milliarder på at anskaffe avancerede halvledere til at drive datacentre, der er i stand til at behandle komplekse AI-opgaver.

Derfor er Nvidias salg til datacentersegmentet også det klart største forretningsben, der står for 22,6 milliarder dollar af omsætningen.

Også på bundlinjen leverer Nvidia.

Det justerede driftsresultat lød i første kvartal 2024 på 18 milliarder dollar - svarende til 124 milliarder kroner – hvilket er en fremgang på 481 procent sammenlignet med første kvartal 2023.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job