Efter svimlende kursstigninger: Nu sælger Nvidias topledelse aktier for milliarder

Siden nytår har topledelsen og direktører i Nvidia solgt aktier for 700 millioner dollar, svarende til 4,9 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Nvidia står allerforrest i det buldrende AI-tog, og investorerne har i den grad kastet deres kærlighed over den amerikanske chipgigant de seneste år.

Alene i 2024 er Nvidia-aktien steget 165 procent – og i løbet af fem år er selskabets aktie steget med svimlende 3.512 procent.

Aktiens himmelflugt får nu Nvidias ledelse til at tage gevinst hjem.

Samlet har topledelsen og direktører i Nvidia solgt aktier for 700 millioner dollar, svarende til 4,9 milliarder kroner, siden nytår.

Ifølge Bloombergs opgørelse svarer beløbet til 770.000 Nvidia-aktier – hvilket er opgjort, før aktien blev splittet i ti med virkning fra den 10. juni.

Det skriver Børsen på baggrund af Marketwire.

Ifølge Mark Lehmann, topchef for børshuset Citizens JMP Securities, skal der dog ikke lægges alt for meget i frasalget.

“Hver gang du ser de former for værdier og markedsværdi blive skabt, holder jeg altid øje med, hvem som kommer og går, og jeg har ikke set en masseudvandring fra de mennesker, der førte os til denne markedsværdi,” siger han til Bloomberg.

Rekordregnskaber

Det er ikke mere end tre uger siden, at Nvidia leverede endnu en magtdemonstration af et regnskab for første kvartal 2024.

Nvidia smadrede analytikernes forventninger og rapporterede en omsætning i første kvartal på 26,04 milliarder dollar - hvilket er en fremgang på 262 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Efterspørgslen efter Nvidias chips er uden sidestykke, da virksomheder bruger milliarder på at anskaffe avancerede halvledere til at drive datacentre, der er i stand til at behandle komplekse AI-opgaver.

Derfor er Nvidias salg til datacentersegmentet også det klart største forretningsben, der står for 22,6 milliarder dollar af omsætningen.

Også på bundlinjen leverer Nvidia.

Det justerede driftsresultat lød i første kvartal 2024 på 18 milliarder dollar - svarende til 124 milliarder kroner – hvilket er en fremgang på 481 procent sammenlignet med første kvartal 2023.

Læses lige nu

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS