Morgen-briefing: Putin anklages for at forstyrre den polske fodboldfeber / Amazon overvåger britiske togpassagerers følelser / Elon Musk har fået et ‘hemmeligt’ barn med ledende medarbejder /

Putin anklages for at forstyrre den polske fodboldfeber / Amazon overvåger britiske togpassagerers følelser / Elon Musk har fået et ‘hemmeligt’ barn med ledende medarbejder / GlobalConnect udnævnt som guldpartner hos Cisco

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I ny uge lurer og derfor er der udskiftning på posten som morgennyhedsvagt hos Computerworld. Fra i dag og resten af ugen vil Frederik Therkildsen præsentere de morgenfriske læsere for de helt aktuelle nyheder fra it-verdenen.

God læselyst!

Putin anklages for at forstyrre den polske fodboldfeber

Europa forkæles med fodbold i disse uger, da der afholdes EM i Tyskland.

De polske tv-seere fik forstyrret landets første kamp under slutrunden mod Holland. Det skete ved et DDoS-angreb mod det polske tv-signals online funktion.

Ifølge den polske viceminister for digitalisering Pawel Olszewski, så peger alle beviser mod den store nabo i øst Rusland.

“Alle ved, hvor vigtigt fodbold er i Polen. Hvis dette blev kombineret med misinformation om, at den polske stat ikke er i stand til at beskytte sig selv, kunne vreden fra tilhængere, der måske ikke kunne se kampen, have en indflydelse på stemningen i samfundet i hele landet,” siger viceministeren for digitalisering ifølge polske RFM24, skriver Ekstra Bladet.

Amazon overvåger britiske togpassagerers følelser

Kameraer i det offentlige rum er mere normalt i Storbritannien, men otte togstationer i landet er de sidste to år gået et skridt yderligere.

Amazon har udviklet en AI-software, der indsamler togpassagerernes køn, alder og følelser.

Den nye AI-infused overvågningsteknologi kan potentielt blive brugt til markedsføring for techgiganten. Det frygter ngo’en Big Brother Watch, der har gravet historien frem, skriver Wired.

Udrulningen og normaliseringen af overvågning med kunstig intelligens i offentlige rum – uden konsultation eller samtale – er et bekymrende skridt, siger Jake Hurfurt, ansvarlig for research og efterforskning i Big Brother Watch.

Elon Musk har fået et ‘hemmeligt’ barn med ledende medarbejder

Elon Musk mener, at civilisationens største trussel er, at der ikke fødes nok børn.

Han har taget sagen i egen hånd og er far til i hvert fald 12 børn.

Det seneste i rækken er med Shivon Zilies, der er direktør i Musk-ejet Neuralink. Barnet er født tidligere på året, men det er først nu, at mangemilliardæren offentligt bekræfter fødslen, skriver New York Post.

I forvejen har Shivon Zilies født tvillinger i 2022, hvor Elon Musk også er faren.

Foruden de tre børn med direktøren i Neuralink, så har han tre børn med den canadiske popstjerne Grimes og fem børn med sin ekskone Justine Wilson.

Globalconnect udnævnt som guldpartner hos Cisco

Den nordiske fiberforretning GlobalConnect har opnået Cisco Gold Service Provider-certificeringen, fremgår det af en pressemeddelelse fra GlobalConnect.

Det er det helejet datterselskab Netteam, der har fået certificeringen efter i tre år at have fået titlen Cisco Managed Service Partner of the Year.

”At modtage Cisco Gold Service Provider-certificeringen er en integreret del af vores dedikation og hårde arbejde for at blive den førende udbyder af Managed Connectivity-tjenester i Norden – og videre end det. Siden vi påbegyndte denne rejse for fire år siden, har vi oplevet vækst i dette forretningsområde – en vækst, der langt overstiger, hvad vi har i vores mere traditionelle forretningsområder,” lyder det fra Anna Granö, Executive Vice President B2B i GlobalConnect.

GlobalConnect driver mere end halvdelen af al datatrafik ind og ud af Norden i sit 215.000 kilometer lange fibernet på tværs af Danmark, Norge, Sverige, Tyskland og Finland

Annonce

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S