AI bliver det centrale i Trygs kommende strategi

Kunstig intelligens bliver omdrejningspunktet i forsikringskæmpen Trygs kommende strategi, der skal sætte retningen for selskabet i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Vilhelm)

Kunstig intelligens står øverst på dagsordenen, når Trygs topchef, Johan Kirstein Brammer, til december skal præsentere selskabets strategi for de kommende tre år.

Topchefen fortæller til Børsen, at han ser AI som en af selskabets største muskler, da anvendelsen af kunstig intelligens kan gøre Tryg mere nærværende og relevant overfor kunderne.

Tryg har mere end fem millioner kunder i Danmark, Norge og Sverige og sidder ifølge avisen på omkring 25 procent af de det danske forsikringsmarked målt på antallet af kunder.

Tryg anvender blandt andet et Microsoft-baseret system, der hedder Felix og er i gang med at teste et system, der i realtid kan kaste lys over indbruds-risiko i bestemte områder.

“Når vores rådgiver har en kunde i røret, så lytter robotten Felix med. Ved hjælp af avanceret talegenkendelse kan den afkode, hvad rådgiveren har brug for af materiale i løbet af samtalen og finde det frem på vores rådgivers skærm,” fortæller direktøren til avisen.

Også andre af store forsikringsselskaber er godt i gang med AI.

Det gælder ikke mindst Topdanmark.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job