Microsoft dropper datacentre under vand efter mere end 10 års test

Microsoft vinker nu farvel til undervands-datacentre. Selskabet har testet teknologien i over 10 år.

Artikel top billede

(Foto: Jonathan Banks - Licensed to Microsoft only for any non-advertising corporate publication by client including distribution by press and PR purposes for ten years / Jonathan Banks)

Verdens - i skrivende stund - mest værdifulde selskab, Microsoft, har trykket på sluk-knappen på et projekt, der skulle teste datacentre under vand.

Ingen datacentre, der var en del af projektet, er aktive længere.

Eksperimentet, der havde titlen ’Project Natick’, er derved afsluttet.

Det skriver Data Center Dynamics.

"Jeg bygger ikke undersøiske datacentre nogen steder i verden," sagde Noelle Walsh, Corporate Vice President for Microsofts Cloud Operations og Innovation-team til mediet.

Han fortæller dog, at projektet har givet en masse vigtig læring, som kan bruges i fremtiden.

"Mit team arbejdede på det, og det virkede. Vi lærte meget om operationer under havoverfladen og vibrationer og påvirkninger på serveren. Så vi vil anvende disse erfaringer til andre sager," lyder det.

(Artiklen fortsætter under billedet.)

Project Natick startede helt tilbage i 2013, men begyndte først at sætte testdatacentrene ud ved Skotlands kyst i 2018.

Microsoft sendte 855 servere under vand og efterlod dem kørende i 25 måneder og otte dage. Dertil blev 135 servere efterladt på land som sammenligningsgrundlag.

Faktisk klarede undervands-datacentrene sig bedre end dem til lands. Seks ud af de 855 servere under vand gik i stykker mod otte ud af de 135 på land.

Dette skyldes mere stabile temperaturer under vand. Dertil kommer, at undervand-centret var fyldt med inert nitrogengas, frem for oxygengas i land-centret, skriver mediet.

"Selvom vi i øjeblikket ikke har datacentre i vandet, vil vi fortsætte med at bruge Project Natick som en forskningsplatform til at udforske, teste og validere nye koncepter omkring datacentres pålidelighed og bæredygtighed, for eksempel med væskenedsænkning,” meddeler Microsoft til mediet i en separat melding.

Du kan se en video om projektet nedenfor:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura