Sådan sikrer vi samfundet i tilfælde af kriser og krig

Ny debatbog sætter fokus på de områder, hvor både myndigheder, civilsamfundet og de enkelte danskere kan gøre en forskel, hvis Danmark bliver ramt.

Artikel top billede

Vær beredt!

Det har været spejdernes motto i årevis, men den globale politiske og klimamæssige udvikling har ifølge både myndigheder og eksperter gjort det nødvendigt, at vi alle er beredte på lidt af hvert.

De seneste uger er der blevet talt meget om myndighedernes anbefalinger til, hvad vi som almindelige borgere bør have til rådighed i vores hjem, så vi kan klare os selv i tre dage.

Blot tre dage før disse anbefalinger blev offentliggjort, udkom Rasmus Dahlberg og Siri Schrøder med bogen ”OBS – oplysning til danskerne om samfundssikkerhed”, der blandt andet fokuserer på hjemmeberedskabet.

Her er med andre ord tale om forfattere, der har styr på deres timing.

Bogen er en blanding af en debatbog og en håndbog med fokus på, hvordan samfundet bliver sikret i tilfælde af kriser og krig.

Det handler både om myndighedernes ansvar og strategi – men også om, hvordan den private sektor, civilsamfundet og den enkelte borger har roller at spille.

”Vi snakker for meget og gør for lidt i Danmark,” lyder det fra forfatterne, og bogen er deres bud på, hvad vi så bør se at få gjort ud over bare at tale om det.

Rasmus Dahlberg har over de seneste måneder optrådt i en række medier og talt om sit eget hjemmeberedskab.

Til daglig er han leder for Center for Samfundssikkerhed i Forsvarsakademiet, og han har skrevet bogen sammen med journalist Siri Schrøder.

Forfatterne kommer i bogen igennem myndighedernes ansvar i en krise, hvad samfundssikkerhed betyder i praksis, og hvad vi kan og bør gøre for at styrke vores fælles modstandsdygtighed, herunder konkrete anbefalinger til hjemmeberedskabet.

Rasmus Dahlbergs ekspertise skinner igennem i en lettilgængelig og relativt kort bog, der gør det nemmere for alle at være beredt på behovet for at opgradere både den enkelte og samfundets sikkerhed.

Titel: OBS – Oplysning til danskerne om samfundssikkerhed

Forfattere: Rasmus Dahlberg og Siri Schrøder

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S