Morgen-briefing: Tesla tilbagekalder tusindvis af Cybertrucks / Volkswagen tæt på at købe halvdelen af elbilsproducenten Rivian / Fremgang på det amerikanske PC-marked / Lenovo intensiverer kampen for AI

Tesla tilbagekalder tusindvis af Cybertrucks / Volkswagen tæt på at købe halvdelen af elbilsproducenten Rivian / Fremgang på det amerikanske PC-marked / Lenovo intensiverer kampen for AI

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Temperaturen er kvælende på hjemmekontoret, hvor jeg serverer de tidligste nyheder til Computerworlds læsere. Heldigvis fortsætter vejret, når jeg i næste uge tager hul på min sommerferie med en uge på Roskilde Festival.

Derfor er dette nyhedsbrev det andet sidste fra mig, Frederik Therkildsen. Faktisk er det også Computerworlds andensidste morgen-briefing, da også dette format går på sommerferie frem til den 5. august.

God læselyst!

Tesla tilbagekalder tusindvis af Cybertrucks

Tesla har opdaget problemer med bagagerummet og vinduesviskerne med selskabets nye store satsning cybertrucken. Derfor tilbagekalder selskabet 11.000 af bilerne, skriver Wall Street Journal.

I en rapport til den amerikanske trafikmyndighed National Highway Traffic Safety Administration har bilproducenten forklaret, at der en risiko for, at en del fastgjort til bagagerummet risikerer at falde af under kørsel.

Min kollega Niels de Boissezon var til den danske lancering af den enorme slagkrydser, som han kalder både fascinerende og dystopisk, det kan du læse mere om her.

[articlelink id="287510" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Volkswagen tæt på at købe halvdelen af elbilsproducenten Rivian

Tesla sidder fortsat på tronen for elbiler. Men kinesiske producenter som BYD æder ind på markedsandelen konstant.

Den stærke globale konkurrence får nu tyske Volkswagen fremsætte et tilbud om at købe halvdelen af den amerikanske, elbilsproducent Rivian, skriver Børsen.

“Volkswagen har besluttet at investere indledningsvist 1 mia. dollar i Rivian Automotive og har til hensigt at etablere et joint venture med Rivian Automotive inden for E/E-arkitektur,” skriver selskabet.

“E/E-arkitektur” står for elektrisk/elektronisk-arkitektur, som er den software der ligger i bilen.

Volkswagen vil investere fem milliarder dollars (knap 34 milliarder kroner) frem til 2026 i selskabet.

Rivians aktiekurs stiger næsten 30 procent ovenpå meldingen, men selskabet er en af flere elbilsproducenter, som har lidt en hård skæbne på børsen. Selv med den seneste stigning er kursen faldet 85 procent siden børsnoteringen.

Fremgang på det amerikanske PC-marked

Salget af PC’er boomede under coronapandemien. Den fremgang gik kold efter genåbningen, og pc-producenter har haft svært ved at finde fremgang siden.

Men nu ser det ud til at blive lysere tider. PC-markedet står til at vokse med hele fem procent i 2024. Det er nu tredje kvartal med fremgang, og fremgangen forventes at være otte procent i 2025, skriver analysehuset Canalys.

“De makroøkonomiske forhold i USA har været stabile i flere måneder, hvilket giver mulighed for sundere privatforbrug og erhvervsinvesteringer i it," udtaler analytiker Greg Davis.

Han forventer også, at der kommer gang i salget af AI-computere, hvor det amerikanske marked kommer til at føre an.

Lenovo intensiverer kampen for AI

Kinesiske Lenovo er klar til at erobre markedsandele i det voksende marked for AI-computere.

Selskabet lancerer nu et samarbejde med chipgiganten Nivida om et“udvidet økosystem af hybride AI-løsninger,” fremgår af en pressemeddelelse fra selskabet.

At levere generativ AI til alle virksomheder kræver end-to-end-infrastruktur, der er specialbygget til at forenkle vejen til AI-innovation og muliggøre applikationer i den virkelige verden,“ udtaler Scott Tease, vice president og general manager for High-Performance Computing og AI hos Lenovo.

Kinesiske Lenovo satser i stigende grad satser på service- og softwareløsninger, men selskabet er fortsat verdens største producent af pc’er.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S