Morgen-briefing: Tesla tilbagekalder tusindvis af Cybertrucks / Volkswagen tæt på at købe halvdelen af elbilsproducenten Rivian / Fremgang på det amerikanske PC-marked / Lenovo intensiverer kampen for AI

Tesla tilbagekalder tusindvis af Cybertrucks / Volkswagen tæt på at købe halvdelen af elbilsproducenten Rivian / Fremgang på det amerikanske PC-marked / Lenovo intensiverer kampen for AI

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Temperaturen er kvælende på hjemmekontoret, hvor jeg serverer de tidligste nyheder til Computerworlds læsere. Heldigvis fortsætter vejret, når jeg i næste uge tager hul på min sommerferie med en uge på Roskilde Festival.

Derfor er dette nyhedsbrev det andet sidste fra mig, Frederik Therkildsen. Faktisk er det også Computerworlds andensidste morgen-briefing, da også dette format går på sommerferie frem til den 5. august.

God læselyst!

Tesla tilbagekalder tusindvis af Cybertrucks

Tesla har opdaget problemer med bagagerummet og vinduesviskerne med selskabets nye store satsning cybertrucken. Derfor tilbagekalder selskabet 11.000 af bilerne, skriver Wall Street Journal.

I en rapport til den amerikanske trafikmyndighed National Highway Traffic Safety Administration har bilproducenten forklaret, at der en risiko for, at en del fastgjort til bagagerummet risikerer at falde af under kørsel.

Min kollega Niels de Boissezon var til den danske lancering af den enorme slagkrydser, som han kalder både fascinerende og dystopisk, det kan du læse mere om her.

[articlelink id="287510" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Volkswagen tæt på at købe halvdelen af elbilsproducenten Rivian

Tesla sidder fortsat på tronen for elbiler. Men kinesiske producenter som BYD æder ind på markedsandelen konstant.

Den stærke globale konkurrence får nu tyske Volkswagen fremsætte et tilbud om at købe halvdelen af den amerikanske, elbilsproducent Rivian, skriver Børsen.

“Volkswagen har besluttet at investere indledningsvist 1 mia. dollar i Rivian Automotive og har til hensigt at etablere et joint venture med Rivian Automotive inden for E/E-arkitektur,” skriver selskabet.

“E/E-arkitektur” står for elektrisk/elektronisk-arkitektur, som er den software der ligger i bilen.

Volkswagen vil investere fem milliarder dollars (knap 34 milliarder kroner) frem til 2026 i selskabet.

Rivians aktiekurs stiger næsten 30 procent ovenpå meldingen, men selskabet er en af flere elbilsproducenter, som har lidt en hård skæbne på børsen. Selv med den seneste stigning er kursen faldet 85 procent siden børsnoteringen.

Fremgang på det amerikanske PC-marked

Salget af PC’er boomede under coronapandemien. Den fremgang gik kold efter genåbningen, og pc-producenter har haft svært ved at finde fremgang siden.

Men nu ser det ud til at blive lysere tider. PC-markedet står til at vokse med hele fem procent i 2024. Det er nu tredje kvartal med fremgang, og fremgangen forventes at være otte procent i 2025, skriver analysehuset Canalys.

“De makroøkonomiske forhold i USA har været stabile i flere måneder, hvilket giver mulighed for sundere privatforbrug og erhvervsinvesteringer i it," udtaler analytiker Greg Davis.

Han forventer også, at der kommer gang i salget af AI-computere, hvor det amerikanske marked kommer til at føre an.

Lenovo intensiverer kampen for AI

Kinesiske Lenovo er klar til at erobre markedsandele i det voksende marked for AI-computere.

Selskabet lancerer nu et samarbejde med chipgiganten Nivida om et“udvidet økosystem af hybride AI-løsninger,” fremgår af en pressemeddelelse fra selskabet.

At levere generativ AI til alle virksomheder kræver end-to-end-infrastruktur, der er specialbygget til at forenkle vejen til AI-innovation og muliggøre applikationer i den virkelige verden,“ udtaler Scott Tease, vice president og general manager for High-Performance Computing og AI hos Lenovo.

Kinesiske Lenovo satser i stigende grad satser på service- og softwareløsninger, men selskabet er fortsat verdens største producent af pc’er.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S