Dansk-stiftet ingeniørfirma blev franarret 178 millioner kroner i deepfake-svindel

Ingeniørfirmaet Arup, der er stiftet i Danmark, blev tidligere på året udsat for cybersvindel, hvor it-kriminelle brugte kunstig intelligens til at franarre selskabet 178 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Det dansk-stiftede ingeniørfirma Arup er blevet franarret 178 millioner kroner i et udspekuleret svindelnummer baseret på kunstig intelligens.

Det skriver det danske it-medie Version2.

Arup der har 17.000 ansatte er i dag på udenlandske hænder og har hovedkvarter i London, men selskabet har blandt bidraget til store danske anlægsprojekter som Metroringen i København og Øresundsbroen

Ifølge det amerikanske medie CNN modtog en økonomimedarbejder i selskabets afdeling i Hong Kong en mail fra selskabets økonomidirektør i Storbritannien om en større transaktion, der skulle gennemføres.

Brugte deep-fakes

Økonomimedarbejder vurderede i første omgang, at der var tale om et potentielt svindelnummer, men efterfølgende blev han indkaldt til et videomøde om transaktionen med, hvad medarbejderen troede var, finansdirektøren og andre Arup-ansatte.

De velkendte ansigter overbeviste medarbejderen om, at transaktikonen var reel, og vedkommende gennemførte herefter i alt 15 transaktionen på i alt 200 millioner Hongkong-dollar eller cirka 178 millioner kroner til svindlerne.

Efterfølgende har det vist sig, at svindlerne har brugt deep fake-teknologi til at få sig selv til at ligne og lyde som Arups finansdirektør og andre højtplacerede ansatte.

"Tilbage i januar underrettede vi politiet om et tilfælde af svindel i Hongkong. Desværre kan vi ikke gå i detaljer på nuværende tidspunkt, da hændelsen stadig er genstand for en igangværende efterforskning," oplyser Arups presseafdeling til Version2.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland