Dansk-stiftet ingeniørfirma blev franarret 178 millioner kroner i deepfake-svindel

Ingeniørfirmaet Arup, der er stiftet i Danmark, blev tidligere på året udsat for cybersvindel, hvor it-kriminelle brugte kunstig intelligens til at franarre selskabet 178 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Det dansk-stiftede ingeniørfirma Arup er blevet franarret 178 millioner kroner i et udspekuleret svindelnummer baseret på kunstig intelligens.

Det skriver det danske it-medie Version2.

Arup der har 17.000 ansatte er i dag på udenlandske hænder og har hovedkvarter i London, men selskabet har blandt bidraget til store danske anlægsprojekter som Metroringen i København og Øresundsbroen

Ifølge det amerikanske medie CNN modtog en økonomimedarbejder i selskabets afdeling i Hong Kong en mail fra selskabets økonomidirektør i Storbritannien om en større transaktion, der skulle gennemføres.

Brugte deep-fakes

Økonomimedarbejder vurderede i første omgang, at der var tale om et potentielt svindelnummer, men efterfølgende blev han indkaldt til et videomøde om transaktionen med, hvad medarbejderen troede var, finansdirektøren og andre Arup-ansatte.

De velkendte ansigter overbeviste medarbejderen om, at transaktikonen var reel, og vedkommende gennemførte herefter i alt 15 transaktionen på i alt 200 millioner Hongkong-dollar eller cirka 178 millioner kroner til svindlerne.

Efterfølgende har det vist sig, at svindlerne har brugt deep fake-teknologi til at få sig selv til at ligne og lyde som Arups finansdirektør og andre højtplacerede ansatte.

"Tilbage i januar underrettede vi politiet om et tilfælde af svindel i Hongkong. Desværre kan vi ikke gå i detaljer på nuværende tidspunkt, da hændelsen stadig er genstand for en igangværende efterforskning," oplyser Arups presseafdeling til Version2.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS