Dansk-stiftet ingeniørfirma blev franarret 178 millioner kroner i deepfake-svindel

Ingeniørfirmaet Arup, der er stiftet i Danmark, blev tidligere på året udsat for cybersvindel, hvor it-kriminelle brugte kunstig intelligens til at franarre selskabet 178 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Det dansk-stiftede ingeniørfirma Arup er blevet franarret 178 millioner kroner i et udspekuleret svindelnummer baseret på kunstig intelligens.

Det skriver det danske it-medie Version2.

Arup der har 17.000 ansatte er i dag på udenlandske hænder og har hovedkvarter i London, men selskabet har blandt bidraget til store danske anlægsprojekter som Metroringen i København og Øresundsbroen

Ifølge det amerikanske medie CNN modtog en økonomimedarbejder i selskabets afdeling i Hong Kong en mail fra selskabets økonomidirektør i Storbritannien om en større transaktion, der skulle gennemføres.

Brugte deep-fakes

Økonomimedarbejder vurderede i første omgang, at der var tale om et potentielt svindelnummer, men efterfølgende blev han indkaldt til et videomøde om transaktionen med, hvad medarbejderen troede var, finansdirektøren og andre Arup-ansatte.

De velkendte ansigter overbeviste medarbejderen om, at transaktikonen var reel, og vedkommende gennemførte herefter i alt 15 transaktionen på i alt 200 millioner Hongkong-dollar eller cirka 178 millioner kroner til svindlerne.

Efterfølgende har det vist sig, at svindlerne har brugt deep fake-teknologi til at få sig selv til at ligne og lyde som Arups finansdirektør og andre højtplacerede ansatte.

"Tilbage i januar underrettede vi politiet om et tilfælde af svindel i Hongkong. Desværre kan vi ikke gå i detaljer på nuværende tidspunkt, da hændelsen stadig er genstand for en igangværende efterforskning," oplyser Arups presseafdeling til Version2.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S