Dansk-stiftet ingeniørfirma blev franarret 178 millioner kroner i deepfake-svindel

Ingeniørfirmaet Arup, der er stiftet i Danmark, blev tidligere på året udsat for cybersvindel, hvor it-kriminelle brugte kunstig intelligens til at franarre selskabet 178 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Det dansk-stiftede ingeniørfirma Arup er blevet franarret 178 millioner kroner i et udspekuleret svindelnummer baseret på kunstig intelligens.

Det skriver det danske it-medie Version2.

Arup der har 17.000 ansatte er i dag på udenlandske hænder og har hovedkvarter i London, men selskabet har blandt bidraget til store danske anlægsprojekter som Metroringen i København og Øresundsbroen

Ifølge det amerikanske medie CNN modtog en økonomimedarbejder i selskabets afdeling i Hong Kong en mail fra selskabets økonomidirektør i Storbritannien om en større transaktion, der skulle gennemføres.

Brugte deep-fakes

Økonomimedarbejder vurderede i første omgang, at der var tale om et potentielt svindelnummer, men efterfølgende blev han indkaldt til et videomøde om transaktionen med, hvad medarbejderen troede var, finansdirektøren og andre Arup-ansatte.

De velkendte ansigter overbeviste medarbejderen om, at transaktikonen var reel, og vedkommende gennemførte herefter i alt 15 transaktionen på i alt 200 millioner Hongkong-dollar eller cirka 178 millioner kroner til svindlerne.

Efterfølgende har det vist sig, at svindlerne har brugt deep fake-teknologi til at få sig selv til at ligne og lyde som Arups finansdirektør og andre højtplacerede ansatte.

"Tilbage i januar underrettede vi politiet om et tilfælde af svindel i Hongkong. Desværre kan vi ikke gå i detaljer på nuværende tidspunkt, da hændelsen stadig er genstand for en igangværende efterforskning," oplyser Arups presseafdeling til Version2.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS