Dansk kvantefirma henter 75 millioner kroner i frisk kapital

Blot to år efter sin stiftelse lander det danske kvantefirma Kvantify en investering på 75 millioner kroner. Investeringen bidrager ikke alene med kapital, men også med strategiske samarbejder, lyder det fra stifter Hans Henrik Knudsen.

Artikel top billede

det bidrager også med de ressourcer og strategiske samarbejder, der nødvendige for at accelerere vores udvikling og vækst,” siger Hans Henrik Knudsen i en pressemeddelelse. (Foto: Kvantify/PR)

Den danske iværksættervirksomhed Kvantify, der udvikler løsninger baseret på kvanteteknologi, har landet en investering på 10 millioner euro eller godt over 75 millioner kroner det.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Det er venturekapitalfonden Dreamcraft, Lundbeckfonden Biocapital, investeringsvirksomheden 2degrees og Danmarks Eksport- og Investeringsfond EIFO, der har deltaget i investeringsrunden.

Administrerende direktør for Kvantify, Hans Henrik Knudsen, kalder investeringen for en milepæl for selskabet, og i selskabet glæder sig man ikke alene over kapitaltilførelsens størrelse, men også over at investorerne tilbyder et strategisk match.

“Det er ikke ena alene validering af vores vision om af udnytte kvantecomputere til revolutionere biovidenskabsindustrien, men det bidrager også med de ressourcer og strategiske samarbejder, der nødvendige for at accelerere vores udvikling og vækst,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Satser på life-science-sektoren

Kvantify satser i første omgang på at udvikle løsninger til life-science-sektoren, og ifølge Børsen er selskabets første produkt Koffee en løsning, der kan beregne, hvor længe medicin sidder fast på molekyler kroppen.

Christian Winter, der er i teamet tech og industri hos EIFO, oplyser til Børsen, at den danske fond har en strategi om at investere i kvantenkologi

“Kvantecomputere er i stand til at lave særdeles avancerede beregninger. Du har altså mulighed for at løse særdeles komplicerede problemstillinger på kort tid,” siger Christian Winther til avisen.

Kvantify blev stiftet for to år siden af de tre tidligere studiekammerater Nikolaj Zinner, Allan Grønland og Hans Henrik Knudsen.

Selskabet kom ud af det seneste regnskab med underskud på 11 millioner kroner.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job