Dansk kvantefirma henter 75 millioner kroner i frisk kapital

Blot to år efter sin stiftelse lander det danske kvantefirma Kvantify en investering på 75 millioner kroner. Investeringen bidrager ikke alene med kapital, men også med strategiske samarbejder, lyder det fra stifter Hans Henrik Knudsen.

Artikel top billede

det bidrager også med de ressourcer og strategiske samarbejder, der nødvendige for at accelerere vores udvikling og vækst,” siger Hans Henrik Knudsen i en pressemeddelelse. (Foto: Kvantify/PR)

Den danske iværksættervirksomhed Kvantify, der udvikler løsninger baseret på kvanteteknologi, har landet en investering på 10 millioner euro eller godt over 75 millioner kroner det.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Det er venturekapitalfonden Dreamcraft, Lundbeckfonden Biocapital, investeringsvirksomheden 2degrees og Danmarks Eksport- og Investeringsfond EIFO, der har deltaget i investeringsrunden.

Administrerende direktør for Kvantify, Hans Henrik Knudsen, kalder investeringen for en milepæl for selskabet, og i selskabet glæder sig man ikke alene over kapitaltilførelsens størrelse, men også over at investorerne tilbyder et strategisk match.

“Det er ikke ena alene validering af vores vision om af udnytte kvantecomputere til revolutionere biovidenskabsindustrien, men det bidrager også med de ressourcer og strategiske samarbejder, der nødvendige for at accelerere vores udvikling og vækst,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Satser på life-science-sektoren

Kvantify satser i første omgang på at udvikle løsninger til life-science-sektoren, og ifølge Børsen er selskabets første produkt Koffee en løsning, der kan beregne, hvor længe medicin sidder fast på molekyler kroppen.

Christian Winter, der er i teamet tech og industri hos EIFO, oplyser til Børsen, at den danske fond har en strategi om at investere i kvantenkologi

“Kvantecomputere er i stand til at lave særdeles avancerede beregninger. Du har altså mulighed for at løse særdeles komplicerede problemstillinger på kort tid,” siger Christian Winther til avisen.

Kvantify blev stiftet for to år siden af de tre tidligere studiekammerater Nikolaj Zinner, Allan Grønland og Hans Henrik Knudsen.

Selskabet kom ud af det seneste regnskab med underskud på 11 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S