Dansk kvantefirma henter 75 millioner kroner i frisk kapital

Blot to år efter sin stiftelse lander det danske kvantefirma Kvantify en investering på 75 millioner kroner. Investeringen bidrager ikke alene med kapital, men også med strategiske samarbejder, lyder det fra stifter Hans Henrik Knudsen.

Artikel top billede

det bidrager også med de ressourcer og strategiske samarbejder, der nødvendige for at accelerere vores udvikling og vækst,” siger Hans Henrik Knudsen i en pressemeddelelse. (Foto: Kvantify/PR)

Den danske iværksættervirksomhed Kvantify, der udvikler løsninger baseret på kvanteteknologi, har landet en investering på 10 millioner euro eller godt over 75 millioner kroner det.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Det er venturekapitalfonden Dreamcraft, Lundbeckfonden Biocapital, investeringsvirksomheden 2degrees og Danmarks Eksport- og Investeringsfond EIFO, der har deltaget i investeringsrunden.

Administrerende direktør for Kvantify, Hans Henrik Knudsen, kalder investeringen for en milepæl for selskabet, og i selskabet glæder sig man ikke alene over kapitaltilførelsens størrelse, men også over at investorerne tilbyder et strategisk match.

“Det er ikke ena alene validering af vores vision om af udnytte kvantecomputere til revolutionere biovidenskabsindustrien, men det bidrager også med de ressourcer og strategiske samarbejder, der nødvendige for at accelerere vores udvikling og vækst,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Satser på life-science-sektoren

Kvantify satser i første omgang på at udvikle løsninger til life-science-sektoren, og ifølge Børsen er selskabets første produkt Koffee en løsning, der kan beregne, hvor længe medicin sidder fast på molekyler kroppen.

Christian Winter, der er i teamet tech og industri hos EIFO, oplyser til Børsen, at den danske fond har en strategi om at investere i kvantenkologi

“Kvantecomputere er i stand til at lave særdeles avancerede beregninger. Du har altså mulighed for at løse særdeles komplicerede problemstillinger på kort tid,” siger Christian Winther til avisen.

Kvantify blev stiftet for to år siden af de tre tidligere studiekammerater Nikolaj Zinner, Allan Grønland og Hans Henrik Knudsen.

Selskabet kom ud af det seneste regnskab med underskud på 11 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS