Efterspørgslen efter cyberforsikringer brager i vejret hos Tryg

Siden 2021 er efterspørgslen efter forsikringer mod cyberangreb steget markant, meddeler forsikringsselskabet Tryg.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Vilhelm)

De danske virksomheder bliver tilsyneladende i stigende grad opmærksomme på risikoen for at blive ramt af cyberangreb.

For ifølge nyhedsbureauet Ritzau er efterspørgslen efter cyberforsikringer steget med 80 procent siden 2021 hos Forsikringsselskabet Tryg.

Her oplever selskabet, at det især er de store virksomheder, der tager cybertruslen så alvorligt, at de tegner cyberforsikringer.

"Risikoen for cyberangreb udgør en stigende del af virksomheders samlede risikobillede, og det er der flere og flere, der får øjnene op for. Vi ser i hvert fald ikke en vækst på 80 procent andre steder," siger Hans Arnum, erhvervsdirektør i Tryg, til Ritzau.

Få små virksomheder er cyberforsikret

Han oplyser dog også, at det blandt de små virksomheder med op til ni ansatte stadigvæk kun er omkring syv procent, der har en cyberforsikring.

En cyberforsikring dækker ikke alene driftstab som følge af et cyberangreb. Den indeholder typisk også rådgivning, så virksomheder kan få hjælp til at forebygge skadelige cyberangreb, ligesom virksomheder også får adgang til et beredskab, hvis uheldet er ude.

Computerworld kunne for nylig fortælle, at præmierne på cyberforsikringer på globalt plan ifølge en ny rapport fra forsikringsmæglerfirmaet Howden er faldet det seneste år.

Der er tale om procentmæssige fald i den tocifrede klasse, og ifølge Howden skyldes faldet, at virksomheder er blevet bedre til at begrænse deres tab ved cyberangreb.

Det skyldes blandt andet, at virksomheder i stor stil har indført multifaktor-autentifikation (MFA) i deres it-landskab.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S