Kina langt foran alle andre på udvikling af AI: Har patenteret seks gange så mange AI-teknologier som nærmeste konkurrent

Kina er langt foran alle andre lande, når det gælder patentering af nye AI-teknologier. Kinesiske it-selskaber landede i 2023 seks gange så mange AI-patenter som det land i verden, der optog næstflest patenter.

Artikel top billede

Der er for alvor gang i udviklingen af nye AI-teknologier i Kina, som i dag er langt foran alle andre lande, når det gælder udviklingen af ny teknologi til generativ AI.

I hvert fald var Kina i 2023 det land i verden, der med stor afstand til nummer to optog flest globale patenter på teknologier til generativ AI.

Patenterne sikrer ejerskab og kontrol over anvendelsen og udviklingen af de nye teknologier. Og selv om mange af dem ikke nødvendigvis når stor udbredelse, er omfanget af patenter altid udtryk for vægt i markedet.

Ifølge World Intellectual Property Organisation er der i de seneste 10 års tid blevet ansøgt om patent på omkring 50.000 teknologier inden for generativ AI.

At udviklingen for alvor har taget fart understreges af, at omkring en tredjedel af dem er blevet ansøgt alene inden for det seneste år.

Mellem 2014 og 2023 har kinesiske it-selskaber ansøgt om patenter på i alt 38.000 teknologier inden for generativ AI.

Det er mere end seks gange så mange som USA, der med knap 6.300 ansøgninger ligger som nummer to på listen.

Til Reuters siger Christopher Harrison fra World Intellectual Property Organisation, at de kinesiske patenter breder sig over en meget bred vifte af områder.

De tæller eksempelvis selvkørende biler, dokument-håndtering, publishing og meget andet.

TikTok-ejer ByteDance er blandt de selskaber, der har indleveret flest patentansøgninger. Det samme gælder kinesiske Alibaba. Også Microsoft er blandt topscorerne.

Efter Kina og USA kommer Sydkorea på tredjepladsen over de lande, der ansøger om flest AI-patenter, fulgt af Japan og Indien.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S