Kina langt foran alle andre på udvikling af AI: Har patenteret seks gange så mange AI-teknologier som nærmeste konkurrent

Kina er langt foran alle andre lande, når det gælder patentering af nye AI-teknologier. Kinesiske it-selskaber landede i 2023 seks gange så mange AI-patenter som det land i verden, der optog næstflest patenter.

Artikel top billede

Der er for alvor gang i udviklingen af nye AI-teknologier i Kina, som i dag er langt foran alle andre lande, når det gælder udviklingen af ny teknologi til generativ AI.

I hvert fald var Kina i 2023 det land i verden, der med stor afstand til nummer to optog flest globale patenter på teknologier til generativ AI.

Patenterne sikrer ejerskab og kontrol over anvendelsen og udviklingen af de nye teknologier. Og selv om mange af dem ikke nødvendigvis når stor udbredelse, er omfanget af patenter altid udtryk for vægt i markedet.

Ifølge World Intellectual Property Organisation er der i de seneste 10 års tid blevet ansøgt om patent på omkring 50.000 teknologier inden for generativ AI.

At udviklingen for alvor har taget fart understreges af, at omkring en tredjedel af dem er blevet ansøgt alene inden for det seneste år.

Mellem 2014 og 2023 har kinesiske it-selskaber ansøgt om patenter på i alt 38.000 teknologier inden for generativ AI.

Det er mere end seks gange så mange som USA, der med knap 6.300 ansøgninger ligger som nummer to på listen.

Til Reuters siger Christopher Harrison fra World Intellectual Property Organisation, at de kinesiske patenter breder sig over en meget bred vifte af områder.

De tæller eksempelvis selvkørende biler, dokument-håndtering, publishing og meget andet.

TikTok-ejer ByteDance er blandt de selskaber, der har indleveret flest patentansøgninger. Det samme gælder kinesiske Alibaba. Også Microsoft er blandt topscorerne.

Efter Kina og USA kommer Sydkorea på tredjepladsen over de lande, der ansøger om flest AI-patenter, fulgt af Japan og Indien.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS