Kina langt foran alle andre på udvikling af AI: Har patenteret seks gange så mange AI-teknologier som nærmeste konkurrent

Kina er langt foran alle andre lande, når det gælder patentering af nye AI-teknologier. Kinesiske it-selskaber landede i 2023 seks gange så mange AI-patenter som det land i verden, der optog næstflest patenter.

Artikel top billede

Der er for alvor gang i udviklingen af nye AI-teknologier i Kina, som i dag er langt foran alle andre lande, når det gælder udviklingen af ny teknologi til generativ AI.

I hvert fald var Kina i 2023 det land i verden, der med stor afstand til nummer to optog flest globale patenter på teknologier til generativ AI.

Patenterne sikrer ejerskab og kontrol over anvendelsen og udviklingen af de nye teknologier. Og selv om mange af dem ikke nødvendigvis når stor udbredelse, er omfanget af patenter altid udtryk for vægt i markedet.

Ifølge World Intellectual Property Organisation er der i de seneste 10 års tid blevet ansøgt om patent på omkring 50.000 teknologier inden for generativ AI.

At udviklingen for alvor har taget fart understreges af, at omkring en tredjedel af dem er blevet ansøgt alene inden for det seneste år.

Mellem 2014 og 2023 har kinesiske it-selskaber ansøgt om patenter på i alt 38.000 teknologier inden for generativ AI.

Det er mere end seks gange så mange som USA, der med knap 6.300 ansøgninger ligger som nummer to på listen.

Til Reuters siger Christopher Harrison fra World Intellectual Property Organisation, at de kinesiske patenter breder sig over en meget bred vifte af områder.

De tæller eksempelvis selvkørende biler, dokument-håndtering, publishing og meget andet.

TikTok-ejer ByteDance er blandt de selskaber, der har indleveret flest patentansøgninger. Det samme gælder kinesiske Alibaba. Også Microsoft er blandt topscorerne.

Efter Kina og USA kommer Sydkorea på tredjepladsen over de lande, der ansøger om flest AI-patenter, fulgt af Japan og Indien.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S