Kina langt foran alle andre på udvikling af AI: Har patenteret seks gange så mange AI-teknologier som nærmeste konkurrent

Kina er langt foran alle andre lande, når det gælder patentering af nye AI-teknologier. Kinesiske it-selskaber landede i 2023 seks gange så mange AI-patenter som det land i verden, der optog næstflest patenter.

Artikel top billede

Der er for alvor gang i udviklingen af nye AI-teknologier i Kina, som i dag er langt foran alle andre lande, når det gælder udviklingen af ny teknologi til generativ AI.

I hvert fald var Kina i 2023 det land i verden, der med stor afstand til nummer to optog flest globale patenter på teknologier til generativ AI.

Patenterne sikrer ejerskab og kontrol over anvendelsen og udviklingen af de nye teknologier. Og selv om mange af dem ikke nødvendigvis når stor udbredelse, er omfanget af patenter altid udtryk for vægt i markedet.

Ifølge World Intellectual Property Organisation er der i de seneste 10 års tid blevet ansøgt om patent på omkring 50.000 teknologier inden for generativ AI.

At udviklingen for alvor har taget fart understreges af, at omkring en tredjedel af dem er blevet ansøgt alene inden for det seneste år.

Mellem 2014 og 2023 har kinesiske it-selskaber ansøgt om patenter på i alt 38.000 teknologier inden for generativ AI.

Det er mere end seks gange så mange som USA, der med knap 6.300 ansøgninger ligger som nummer to på listen.

Til Reuters siger Christopher Harrison fra World Intellectual Property Organisation, at de kinesiske patenter breder sig over en meget bred vifte af områder.

De tæller eksempelvis selvkørende biler, dokument-håndtering, publishing og meget andet.

TikTok-ejer ByteDance er blandt de selskaber, der har indleveret flest patentansøgninger. Det samme gælder kinesiske Alibaba. Også Microsoft er blandt topscorerne.

Efter Kina og USA kommer Sydkorea på tredjepladsen over de lande, der ansøger om flest AI-patenter, fulgt af Japan og Indien.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S