Thomas Birn har været med til at smide cyberkriminelle fra et hav af lande ud af netværk: ”Jeg har set meget dårlig rådgivning gennem årene”

Thomas Birn har mange års erfaring med cyber security i virksomheder og stat. Han synes, at mange it-sikkerhedsfirmaer lader kunderne stå for meget alene efter et angreb og efterlyser mere forebyggelse.

Artikel top billede

Thomas Birn, CEO i Banshie. (Foto: Banshie)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs, hvad it-sikkerheds-ekspert Thomas Birn mener, at cyber security-firmaer bør gøre bedre i forhold til kunderne.
567
3 min
Thomas Birn har været vidt omkring i branchen for cybersikkerhed:
  • Han har kæmpet mod hackere som ansat i det danske forsvar og for det Google-ejede it-sikkerhedsfirma Mandiant.
  • Han var med til at bygge Center for Cybersikkerheds sektion for malware-response op, har været malware analytiker og incident responder i Forsvarets Efterretningstjeneste
  • Han har "lagt arm" med et utal af hackere gennem tiden. I sine to år i Mandiant lavede han udelukkende incident response for store virksomheder overalt i verden.
Så når han udtaler sig kritisk om branchen, kan det nok være værd at ofre tid på at lytte til ham.

"Jeg var med til at smide alle nationaliteter ud af netværk, så at sige. Det var meget spændende, men jeg har altid haft en drøm om at lave noget selv," siger Thomas Birn.

Derfor stiftede han sammen med Dennis Nilsson i 2016 Banshie, som rådgiver og hjælper virksomheder om og med it-sikkerhed. I dag er virksomheden vokset til 20 ansatte, og der er kommet flere medejere til.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job