Thomas Birn har været med til at smide cyberkriminelle fra et hav af lande ud af netværk: ”Jeg har set meget dårlig rådgivning gennem årene”

Thomas Birn har mange års erfaring med cyber security i virksomheder og stat. Han synes, at mange it-sikkerhedsfirmaer lader kunderne stå for meget alene efter et angreb og efterlyser mere forebyggelse.

Artikel top billede

Thomas Birn, CEO i Banshie. (Foto: Banshie)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs, hvad it-sikkerheds-ekspert Thomas Birn mener, at cyber security-firmaer bør gøre bedre i forhold til kunderne.
567
3 min
Thomas Birn har været vidt omkring i branchen for cybersikkerhed:
  • Han har kæmpet mod hackere som ansat i det danske forsvar og for det Google-ejede it-sikkerhedsfirma Mandiant.
  • Han var med til at bygge Center for Cybersikkerheds sektion for malware-response op, har været malware analytiker og incident responder i Forsvarets Efterretningstjeneste
  • Han har "lagt arm" med et utal af hackere gennem tiden. I sine to år i Mandiant lavede han udelukkende incident response for store virksomheder overalt i verden.
Så når han udtaler sig kritisk om branchen, kan det nok være værd at ofre tid på at lytte til ham.

"Jeg var med til at smide alle nationaliteter ud af netværk, så at sige. Det var meget spændende, men jeg har altid haft en drøm om at lave noget selv," siger Thomas Birn.

Derfor stiftede han sammen med Dennis Nilsson i 2016 Banshie, som rådgiver og hjælper virksomheder om og med it-sikkerhed. I dag er virksomheden vokset til 20 ansatte, og der er kommet flere medejere til.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job