Thomas Birn har været med til at smide cyberkriminelle fra et hav af lande ud af netværk: ”Jeg har set meget dårlig rådgivning gennem årene”

Thomas Birn har mange års erfaring med cyber security i virksomheder og stat. Han synes, at mange it-sikkerhedsfirmaer lader kunderne stå for meget alene efter et angreb og efterlyser mere forebyggelse.

Artikel top billede

Thomas Birn, CEO i Banshie. (Foto: Banshie)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs, hvad it-sikkerheds-ekspert Thomas Birn mener, at cyber security-firmaer bør gøre bedre i forhold til kunderne.
567
3 min
Thomas Birn har været vidt omkring i branchen for cybersikkerhed:
  • Han har kæmpet mod hackere som ansat i det danske forsvar og for det Google-ejede it-sikkerhedsfirma Mandiant.
  • Han var med til at bygge Center for Cybersikkerheds sektion for malware-response op, har været malware analytiker og incident responder i Forsvarets Efterretningstjeneste
  • Han har "lagt arm" med et utal af hackere gennem tiden. I sine to år i Mandiant lavede han udelukkende incident response for store virksomheder overalt i verden.
Så når han udtaler sig kritisk om branchen, kan det nok være værd at ofre tid på at lytte til ham.

"Jeg var med til at smide alle nationaliteter ud af netværk, så at sige. Det var meget spændende, men jeg har altid haft en drøm om at lave noget selv," siger Thomas Birn.

Derfor stiftede han sammen med Dennis Nilsson i 2016 Banshie, som rådgiver og hjælper virksomheder om og med it-sikkerhed. I dag er virksomheden vokset til 20 ansatte, og der er kommet flere medejere til.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S