Thomas Birn har været med til at smide cyberkriminelle fra et hav af lande ud af netværk: ”Jeg har set meget dårlig rådgivning gennem årene”

Thomas Birn har mange års erfaring med cyber security i virksomheder og stat. Han synes, at mange it-sikkerhedsfirmaer lader kunderne stå for meget alene efter et angreb og efterlyser mere forebyggelse.

Artikel top billede

Thomas Birn, CEO i Banshie. (Foto: Banshie)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs, hvad it-sikkerheds-ekspert Thomas Birn mener, at cyber security-firmaer bør gøre bedre i forhold til kunderne.
567
3 min
Thomas Birn har været vidt omkring i branchen for cybersikkerhed:
  • Han har kæmpet mod hackere som ansat i det danske forsvar og for det Google-ejede it-sikkerhedsfirma Mandiant.
  • Han var med til at bygge Center for Cybersikkerheds sektion for malware-response op, har været malware analytiker og incident responder i Forsvarets Efterretningstjeneste
  • Han har "lagt arm" med et utal af hackere gennem tiden. I sine to år i Mandiant lavede han udelukkende incident response for store virksomheder overalt i verden.
Så når han udtaler sig kritisk om branchen, kan det nok være værd at ofre tid på at lytte til ham.

"Jeg var med til at smide alle nationaliteter ud af netværk, så at sige. Det var meget spændende, men jeg har altid haft en drøm om at lave noget selv," siger Thomas Birn.

Derfor stiftede han sammen med Dennis Nilsson i 2016 Banshie, som rådgiver og hjælper virksomheder om og med it-sikkerhed. I dag er virksomheden vokset til 20 ansatte, og der er kommet flere medejere til.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S