Thomas Birn har været med til at smide cyberkriminelle fra et hav af lande ud af netværk: ”Jeg har set meget dårlig rådgivning gennem årene”

Thomas Birn har mange års erfaring med cyber security i virksomheder og stat. Han synes, at mange it-sikkerhedsfirmaer lader kunderne stå for meget alene efter et angreb og efterlyser mere forebyggelse.

Artikel top billede

Thomas Birn, CEO i Banshie. (Foto: Banshie)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs, hvad it-sikkerheds-ekspert Thomas Birn mener, at cyber security-firmaer bør gøre bedre i forhold til kunderne.
567
3 min
Thomas Birn har været vidt omkring i branchen for cybersikkerhed:
  • Han har kæmpet mod hackere som ansat i det danske forsvar og for det Google-ejede it-sikkerhedsfirma Mandiant.
  • Han var med til at bygge Center for Cybersikkerheds sektion for malware-response op, har været malware analytiker og incident responder i Forsvarets Efterretningstjeneste
  • Han har "lagt arm" med et utal af hackere gennem tiden. I sine to år i Mandiant lavede han udelukkende incident response for store virksomheder overalt i verden.
Så når han udtaler sig kritisk om branchen, kan det nok være værd at ofre tid på at lytte til ham.

"Jeg var med til at smide alle nationaliteter ud af netværk, så at sige. Det var meget spændende, men jeg har altid haft en drøm om at lave noget selv," siger Thomas Birn.

Derfor stiftede han sammen med Dennis Nilsson i 2016 Banshie, som rådgiver og hjælper virksomheder om og med it-sikkerhed. I dag er virksomheden vokset til 20 ansatte, og der er kommet flere medejere til.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Everllence

    Business Analyst - AI Solutions

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S