Stoler ikke på Android: Microsoft tvinger en række ansatte over på iPhone

Microsoft vil have alle kinesiske ansatte til at skifte fra Android til iPhone ved al arbejdsrelateret brug, og det er ikke frivilligt for medarbejderne at vælge. (Opdateret)

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Microsoft har beordret sine ansatte i Kina til at vælge iPhone som arbejdstelefon over Android.

Det sker grundet it-sikkerhedsbekymringer vedrørende Android-enheder, eftersom Googles Android-tjenester ikke er til stede i Kina.

Skiftet skal være sket inden september, skriver Bloomberg på baggrund af en intern meddelelse til de kinesiske Microsoft-ansatte. Ansatte, der lige nu benytter en Android-arbejdstelefon vil få tildelt en iPhone 15.

Microsoft vil kræve, at de ansatte i Kina skal bruge en iPhone til at logge ind og verificere deres identitet gennem Microsoft Authenticator-adgangskodeadministratoren og Identity Pass-appen, skriver mediet.

Det sker efter to cyberangreb, hvor kinesiske hackere trængte igennem Microsoft-konti hos den amerikanske regering og fik adgang til 60.000 dokumenter, og hvor russiske hackere trængte igennem sikkerhedsnettet hos selve Microsoft og fik adgang til mailkonti hos en række chefer hos Microsoft.

Særligt det kinesiske angreb, som gruppen Storm-0558 stod bag har skabt problemer for Microsoft, da den amerikanske regering er stærkt utilfreds med hændelse.

Blandt andet har Kongressen haft Microsofts politiske chef Brad Smith inde til en høring om, hvad selskabet nu vil gøre for at undgå sådanne episoder i fremtiden.

Microsoft har siden lanceret en række sikkerhedsinitiativer.

Microsoft har i foråret også meddelt kinesiske ansatte, at de bør forlade Kina. Disse ansatte er blevet tilbudt kontorpladser i andre lande.

"Det at tilbyde interne muligheder er en regelmæssig del af at lede vores globale forretning. Som en del af denne proces delte vi en frivillig intern overførselsmulighed med en undergruppe af medarbejdere," meddelte Microsoft i et skriftligt svar til Reuters tilbage i maj.

(Opdateret med flere detaljer om, hvorfor Microsoft ikke vil bruge Androids i Kina, hvilket skyldes manglen på tilstedeværelse af Androi-services i landet.)

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job