Stoler ikke på Android: Microsoft tvinger en række ansatte over på iPhone

Microsoft vil have alle kinesiske ansatte til at skifte fra Android til iPhone ved al arbejdsrelateret brug, og det er ikke frivilligt for medarbejderne at vælge. (Opdateret)

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Microsoft har beordret sine ansatte i Kina til at vælge iPhone som arbejdstelefon over Android.

Det sker grundet it-sikkerhedsbekymringer vedrørende Android-enheder, eftersom Googles Android-tjenester ikke er til stede i Kina.

Skiftet skal være sket inden september, skriver Bloomberg på baggrund af en intern meddelelse til de kinesiske Microsoft-ansatte. Ansatte, der lige nu benytter en Android-arbejdstelefon vil få tildelt en iPhone 15.

Microsoft vil kræve, at de ansatte i Kina skal bruge en iPhone til at logge ind og verificere deres identitet gennem Microsoft Authenticator-adgangskodeadministratoren og Identity Pass-appen, skriver mediet.

Det sker efter to cyberangreb, hvor kinesiske hackere trængte igennem Microsoft-konti hos den amerikanske regering og fik adgang til 60.000 dokumenter, og hvor russiske hackere trængte igennem sikkerhedsnettet hos selve Microsoft og fik adgang til mailkonti hos en række chefer hos Microsoft.

Særligt det kinesiske angreb, som gruppen Storm-0558 stod bag har skabt problemer for Microsoft, da den amerikanske regering er stærkt utilfreds med hændelse.

Blandt andet har Kongressen haft Microsofts politiske chef Brad Smith inde til en høring om, hvad selskabet nu vil gøre for at undgå sådanne episoder i fremtiden.

Microsoft har siden lanceret en række sikkerhedsinitiativer.

Microsoft har i foråret også meddelt kinesiske ansatte, at de bør forlade Kina. Disse ansatte er blevet tilbudt kontorpladser i andre lande.

"Det at tilbyde interne muligheder er en regelmæssig del af at lede vores globale forretning. Som en del af denne proces delte vi en frivillig intern overførselsmulighed med en undergruppe af medarbejdere," meddelte Microsoft i et skriftligt svar til Reuters tilbage i maj.

(Opdateret med flere detaljer om, hvorfor Microsoft ikke vil bruge Androids i Kina, hvilket skyldes manglen på tilstedeværelse af Androi-services i landet.)

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse