En af de største superhelte får ny chance hos HBO

Green Lantern var en gedigen fiasko på det store lærred for 13 år siden, men nu får DC-superhelten sin egen serie.

Artikel top billede

DC Comics har i flere år haft svært ved helt at matche konkurrenterne hos Marvel og deres Marvel Cinematic Universe, når det gælder succesfulde biograffilm og serier.

Men næste år lancerer DC (igen) deres eget filmunivers - DCU - og starter med den største DC-stjerne af dem alle, nemlig Superman.

Nu får manden af stål selskab med en ny serie baseret på Green Lantern, der har været en af DC’s mest solide succeser gennem årene.

”Lanterns” kommer serien til at hedde – og titlen antyder måske nok, at vi skal vænne os til at følge mere end én Green Lantern.

Det bliver nemlig både den legendariske Hal Jordan og den nye rekrut John Stewart, der skal svinge de overnaturlige ringe, der giver Green Lantern sine kræfter.

Hal Jordan og John Stewart er en del af Green Lantern Corps, der er en slags intergalaktisk politikorps. Men alt tyder på, at seriens første sæson kommer til at være noget mere jordbunden.

HBO producerer Lanterns sammen med Warner Bros. Television og DC Studios, og de har hyret en række store kanoner til at bringe superheltene til live.

Chris Mundy, der har stået bag True Detective: Night Country og Ozark, skal nemlig producere og skrive serien sammen med Damon Lindelof (Watchmen, The Leftovers og Lost) og Tom King (Mister Miracle og Supergirl).

”Vi er begejstrede over at bringe denne banebrydende DC-titel til HBO med Chris, Damon og Tom ved roret. John Stewart og Hal Jordan er to af DC’s mest fængslende karakterer, og Lanterns bringer dem til en live i en original detektivhistorie, der bliver en grundlæggende del af det forenede DCU, som vi lancerer næste sommer med Superman,” lyder det fra DC Studios to direktører James Gunn og Peter Safran.

Tilbage i 2011 fik Green Lantern chancen på det store lærred. Men de fleste har nok siden prøvet at fortrænge den fiasko med Ryan Reynolds i hovedrollen.

Nu får den intergalaktiske politibetjent endnu en chance, og forhåbentlig bliver det bedre, når handlingen foregår i det amerikanske heartland.

Der er endnu ikke sat navne på hovedrollerne – ligesom HBO endnu ikke har løftet sløret for en lanceringsdato for Lanterns.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S