En dyster Colin Farrell tager kontrol over Gotham City

Det næste kapitel i Batman-sagaen sætter fokus på en af de klassiske superskurke, nemlig The Penguin.

Artikel top billede

I den anmelderroste biograffilm ”The Batman” fra 2022 spillede han ikke en meget dominerende rolle. Men nu får en af Batmans klassiske fjender sin helt egen serie på Max.

Miniserien The Penguin fortsætter historien fra The Batman, hvor forbryderfamilien Falcone kom ned med nakken. Oswald Cobblepot – også kendt som The Penguin – sætter alt ind på at udfylde det magtrum, som Falcones fald har efterladt.

Ligesom i The Batman er det Colin Farrell, der spiller The Penguin – og at dømme efter traileren ser han ud til at more sig fortrinligt som forbryder.

Colin Farrell er næsten ikke til at genkende bag den store mængde makeup og proteser, der gør ham til The Penguin, og der er generelt ikke meget hyggelig tegneseriestil over affæren.

Ligesom den oprindelige film ser det ud til, at vi skal opleve en dyster og beskidt Gotham City, mens vi følger Oswald Cobblepot og hans vej mod toppen af forbryderverdenen.

Samtidig er det tydeligt, at Falcone-familien ikke har tænkt sig at give op uden kamp, så der bliver uden tvivl masser af intriger og masser af action. Du kan se traileren til The Penguin lige her.

Instruktøren bag The Batman, Matt Reeves, har været involveret i udviklingen af serien, der blev forsinket på grund af manuskriptforfatternes strejke i Hollywood.

Udover Colin Farrell kan vi se frem til at opleve Christin Milioti som Sofia Falcone og Rhenzy Feliz som Victor Aguilar.

Til gengæld er det mere tvivlsomt, om vi får Batman at se i serien, der holder den dystre stil, men tilsyneladende fokuserer mere på Gotham Citys underverden end på storbyens mørke ridder.

Miniserien The Penguin er i første omgang planlagt til at indeholde otte episoder. Det første afsnit lander på Max 19. september.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS