En dyster Colin Farrell tager kontrol over Gotham City

Det næste kapitel i Batman-sagaen sætter fokus på en af de klassiske superskurke, nemlig The Penguin.

Artikel top billede

I den anmelderroste biograffilm ”The Batman” fra 2022 spillede han ikke en meget dominerende rolle. Men nu får en af Batmans klassiske fjender sin helt egen serie på Max.

Miniserien The Penguin fortsætter historien fra The Batman, hvor forbryderfamilien Falcone kom ned med nakken. Oswald Cobblepot – også kendt som The Penguin – sætter alt ind på at udfylde det magtrum, som Falcones fald har efterladt.

Ligesom i The Batman er det Colin Farrell, der spiller The Penguin – og at dømme efter traileren ser han ud til at more sig fortrinligt som forbryder.

Colin Farrell er næsten ikke til at genkende bag den store mængde makeup og proteser, der gør ham til The Penguin, og der er generelt ikke meget hyggelig tegneseriestil over affæren.

Ligesom den oprindelige film ser det ud til, at vi skal opleve en dyster og beskidt Gotham City, mens vi følger Oswald Cobblepot og hans vej mod toppen af forbryderverdenen.

Samtidig er det tydeligt, at Falcone-familien ikke har tænkt sig at give op uden kamp, så der bliver uden tvivl masser af intriger og masser af action. Du kan se traileren til The Penguin lige her.

Instruktøren bag The Batman, Matt Reeves, har været involveret i udviklingen af serien, der blev forsinket på grund af manuskriptforfatternes strejke i Hollywood.

Udover Colin Farrell kan vi se frem til at opleve Christin Milioti som Sofia Falcone og Rhenzy Feliz som Victor Aguilar.

Til gengæld er det mere tvivlsomt, om vi får Batman at se i serien, der holder den dystre stil, men tilsyneladende fokuserer mere på Gotham Citys underverden end på storbyens mørke ridder.

Miniserien The Penguin er i første omgang planlagt til at indeholde otte episoder. Det første afsnit lander på Max 19. september.

Læses lige nu

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job