En dyster Colin Farrell tager kontrol over Gotham City

Det næste kapitel i Batman-sagaen sætter fokus på en af de klassiske superskurke, nemlig The Penguin.

Artikel top billede

I den anmelderroste biograffilm ”The Batman” fra 2022 spillede han ikke en meget dominerende rolle. Men nu får en af Batmans klassiske fjender sin helt egen serie på Max.

Miniserien The Penguin fortsætter historien fra The Batman, hvor forbryderfamilien Falcone kom ned med nakken. Oswald Cobblepot – også kendt som The Penguin – sætter alt ind på at udfylde det magtrum, som Falcones fald har efterladt.

Ligesom i The Batman er det Colin Farrell, der spiller The Penguin – og at dømme efter traileren ser han ud til at more sig fortrinligt som forbryder.

Colin Farrell er næsten ikke til at genkende bag den store mængde makeup og proteser, der gør ham til The Penguin, og der er generelt ikke meget hyggelig tegneseriestil over affæren.

Ligesom den oprindelige film ser det ud til, at vi skal opleve en dyster og beskidt Gotham City, mens vi følger Oswald Cobblepot og hans vej mod toppen af forbryderverdenen.

Samtidig er det tydeligt, at Falcone-familien ikke har tænkt sig at give op uden kamp, så der bliver uden tvivl masser af intriger og masser af action. Du kan se traileren til The Penguin lige her.

Instruktøren bag The Batman, Matt Reeves, har været involveret i udviklingen af serien, der blev forsinket på grund af manuskriptforfatternes strejke i Hollywood.

Udover Colin Farrell kan vi se frem til at opleve Christin Milioti som Sofia Falcone og Rhenzy Feliz som Victor Aguilar.

Til gengæld er det mere tvivlsomt, om vi får Batman at se i serien, der holder den dystre stil, men tilsyneladende fokuserer mere på Gotham Citys underverden end på storbyens mørke ridder.

Miniserien The Penguin er i første omgang planlagt til at indeholde otte episoder. Det første afsnit lander på Max 19. september.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S