Samsung ramt af storstrejke: 31.000 medarbejdere har forladt fabrikkerne og slukket maskinerne

Mere end hver fjerde sydkoreanske medarbejder i landets største virksomhed nedlægger arbejdet på ubestemt tid.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Sydkoreas ubetinget største virksomhed, Samsung, er under voldsomt pres indefra.

Hver fjerde medarbejder på Samsungs fabrikker og afdelinger i Sydkorea har nedlagt arbejdet på ubestemt tid.

Det svarer til omkring 31.000 ansatte, som fra i dag ikke vil røre en finger. Samsung er aldrig tidligere i selskabets 55-årige historie blevet ramt af en strejke i den størrelsesorden.

Strejken er organiseret af Sydkoreas største fagforbund, NSEU, som alene organiserer Samsung-ansatte. NSEU står for “National Samsung Electronics Union.’

Storstrejken er kommet på bordet efter, at 6.000 medarbejdere i Samsungs chip-division fornylig nedlagde arbejdet i tre dage.

Denne strejke på tre dage kom efter, at NSEU-medlemmer strejkede i en enkelt dag i juni.

Disse arbejdsnedlæggelser har Samsung ikke bidt på, og selskabets repræsentanter har afvist at mødes med NSEU for at forhandle lønvilkår.

Sagens kerne har hele tiden været, at NSEU vil have forbedret en række arbejdsvilkår, ligesom forbundet forlanger mere åbenhed om lønstrukturer samt mere i løn.

Det er denne afvisning, der nu har udløst storstrejken. NSEU meddeler, at Samsung “vil fortryde denne beslutning” [om ikke at komme til forhandlingsbordet, red].

NSEU meddeler, at man er ‘sikker på sejr’ og at sandsynligheden for, at Samsung vil ‘knæle’ bliver større og større, jo længere arbejdsnedlæggelsen pågår.

Samsung meddeler, at selskabet ‘fortsat er ‘committed’ til at indgå i sund dialog med fagforbundet’ og at selskabet vil ‘sikre, at der ikke opstår forstyrrelser af produktionslinierne.’

Samsung meddeler ikke noget om, hvordan fortsat produktion skal sikres, når hver fjerde medarbejder mangler på fabrikkerne.

TIl CNN siger NSEU-formand Son Woomook, at det vil tage lang tid alene at få produktionen op at køre igen efter, at de blevet lukket ned på grund af strejken.

NSEU er utilfreds med, at den markante vækst, som Samsung for tiden oplever, ikke afspejler sig i medarbejdernes lønforhold.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos