Samsung ramt af storstrejke: 31.000 medarbejdere har forladt fabrikkerne og slukket maskinerne

Mere end hver fjerde sydkoreanske medarbejder i landets største virksomhed nedlægger arbejdet på ubestemt tid.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Sydkoreas ubetinget største virksomhed, Samsung, er under voldsomt pres indefra.

Hver fjerde medarbejder på Samsungs fabrikker og afdelinger i Sydkorea har nedlagt arbejdet på ubestemt tid.

Det svarer til omkring 31.000 ansatte, som fra i dag ikke vil røre en finger. Samsung er aldrig tidligere i selskabets 55-årige historie blevet ramt af en strejke i den størrelsesorden.

Strejken er organiseret af Sydkoreas største fagforbund, NSEU, som alene organiserer Samsung-ansatte. NSEU står for “National Samsung Electronics Union.’

Storstrejken er kommet på bordet efter, at 6.000 medarbejdere i Samsungs chip-division fornylig nedlagde arbejdet i tre dage.

Denne strejke på tre dage kom efter, at NSEU-medlemmer strejkede i en enkelt dag i juni.

Disse arbejdsnedlæggelser har Samsung ikke bidt på, og selskabets repræsentanter har afvist at mødes med NSEU for at forhandle lønvilkår.

Sagens kerne har hele tiden været, at NSEU vil have forbedret en række arbejdsvilkår, ligesom forbundet forlanger mere åbenhed om lønstrukturer samt mere i løn.

Det er denne afvisning, der nu har udløst storstrejken. NSEU meddeler, at Samsung “vil fortryde denne beslutning” [om ikke at komme til forhandlingsbordet, red].

NSEU meddeler, at man er ‘sikker på sejr’ og at sandsynligheden for, at Samsung vil ‘knæle’ bliver større og større, jo længere arbejdsnedlæggelsen pågår.

Samsung meddeler, at selskabet ‘fortsat er ‘committed’ til at indgå i sund dialog med fagforbundet’ og at selskabet vil ‘sikre, at der ikke opstår forstyrrelser af produktionslinierne.’

Samsung meddeler ikke noget om, hvordan fortsat produktion skal sikres, når hver fjerde medarbejder mangler på fabrikkerne.

TIl CNN siger NSEU-formand Son Woomook, at det vil tage lang tid alene at få produktionen op at køre igen efter, at de blevet lukket ned på grund af strejken.

NSEU er utilfreds med, at den markante vækst, som Samsung for tiden oplever, ikke afspejler sig i medarbejdernes lønforhold.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S