Samsung ramt af storstrejke: 31.000 medarbejdere har forladt fabrikkerne og slukket maskinerne

Mere end hver fjerde sydkoreanske medarbejder i landets største virksomhed nedlægger arbejdet på ubestemt tid.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Sydkoreas ubetinget største virksomhed, Samsung, er under voldsomt pres indefra.

Hver fjerde medarbejder på Samsungs fabrikker og afdelinger i Sydkorea har nedlagt arbejdet på ubestemt tid.

Det svarer til omkring 31.000 ansatte, som fra i dag ikke vil røre en finger. Samsung er aldrig tidligere i selskabets 55-årige historie blevet ramt af en strejke i den størrelsesorden.

Strejken er organiseret af Sydkoreas største fagforbund, NSEU, som alene organiserer Samsung-ansatte. NSEU står for “National Samsung Electronics Union.’

Storstrejken er kommet på bordet efter, at 6.000 medarbejdere i Samsungs chip-division fornylig nedlagde arbejdet i tre dage.

Denne strejke på tre dage kom efter, at NSEU-medlemmer strejkede i en enkelt dag i juni.

Disse arbejdsnedlæggelser har Samsung ikke bidt på, og selskabets repræsentanter har afvist at mødes med NSEU for at forhandle lønvilkår.

Sagens kerne har hele tiden været, at NSEU vil have forbedret en række arbejdsvilkår, ligesom forbundet forlanger mere åbenhed om lønstrukturer samt mere i løn.

Det er denne afvisning, der nu har udløst storstrejken. NSEU meddeler, at Samsung “vil fortryde denne beslutning” [om ikke at komme til forhandlingsbordet, red].

NSEU meddeler, at man er ‘sikker på sejr’ og at sandsynligheden for, at Samsung vil ‘knæle’ bliver større og større, jo længere arbejdsnedlæggelsen pågår.

Samsung meddeler, at selskabet ‘fortsat er ‘committed’ til at indgå i sund dialog med fagforbundet’ og at selskabet vil ‘sikre, at der ikke opstår forstyrrelser af produktionslinierne.’

Samsung meddeler ikke noget om, hvordan fortsat produktion skal sikres, når hver fjerde medarbejder mangler på fabrikkerne.

TIl CNN siger NSEU-formand Son Woomook, at det vil tage lang tid alene at få produktionen op at køre igen efter, at de blevet lukket ned på grund af strejken.

NSEU er utilfreds med, at den markante vækst, som Samsung for tiden oplever, ikke afspejler sig i medarbejdernes lønforhold.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job