Samsung ramt af storstrejke: 31.000 medarbejdere har forladt fabrikkerne og slukket maskinerne

Mere end hver fjerde sydkoreanske medarbejder i landets største virksomhed nedlægger arbejdet på ubestemt tid.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Sydkoreas ubetinget største virksomhed, Samsung, er under voldsomt pres indefra.

Hver fjerde medarbejder på Samsungs fabrikker og afdelinger i Sydkorea har nedlagt arbejdet på ubestemt tid.

Det svarer til omkring 31.000 ansatte, som fra i dag ikke vil røre en finger. Samsung er aldrig tidligere i selskabets 55-årige historie blevet ramt af en strejke i den størrelsesorden.

Strejken er organiseret af Sydkoreas største fagforbund, NSEU, som alene organiserer Samsung-ansatte. NSEU står for “National Samsung Electronics Union.’

Storstrejken er kommet på bordet efter, at 6.000 medarbejdere i Samsungs chip-division fornylig nedlagde arbejdet i tre dage.

Denne strejke på tre dage kom efter, at NSEU-medlemmer strejkede i en enkelt dag i juni.

Disse arbejdsnedlæggelser har Samsung ikke bidt på, og selskabets repræsentanter har afvist at mødes med NSEU for at forhandle lønvilkår.

Sagens kerne har hele tiden været, at NSEU vil have forbedret en række arbejdsvilkår, ligesom forbundet forlanger mere åbenhed om lønstrukturer samt mere i løn.

Det er denne afvisning, der nu har udløst storstrejken. NSEU meddeler, at Samsung “vil fortryde denne beslutning” [om ikke at komme til forhandlingsbordet, red].

NSEU meddeler, at man er ‘sikker på sejr’ og at sandsynligheden for, at Samsung vil ‘knæle’ bliver større og større, jo længere arbejdsnedlæggelsen pågår.

Samsung meddeler, at selskabet ‘fortsat er ‘committed’ til at indgå i sund dialog med fagforbundet’ og at selskabet vil ‘sikre, at der ikke opstår forstyrrelser af produktionslinierne.’

Samsung meddeler ikke noget om, hvordan fortsat produktion skal sikres, når hver fjerde medarbejder mangler på fabrikkerne.

TIl CNN siger NSEU-formand Son Woomook, at det vil tage lang tid alene at få produktionen op at køre igen efter, at de blevet lukket ned på grund af strejken.

NSEU er utilfreds med, at den markante vækst, som Samsung for tiden oplever, ikke afspejler sig i medarbejdernes lønforhold.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job