Fujitsu hacket: Malware lå gemt på medarbejders arbejdscomputer

Fujitsu blev angrebet af cyberkriminelle tilbage i foråret.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den japanske teknologikæmpe Fujitsu bekræfter, at kundeoplysninger er blevet kompromitteret, da hackerne har haft adgang til disse data.

”Efter malware er gemt på en af ​​vores virksomheds arbejdscomputere, har vi observeret adfærden af ​​malwaren, der spredes fra den pågældende computer til andre arbejdscomputere."

"Det viste sig, at denne malware ikke var ransomware, men derimod en type angreb, der bruger avancerede teknikker såsom forskellige forklædninger for at gøre det svært at opdage, hvilket gør det ekstremt svært at opdage,” skriver Fujitsu i en meddelelse.

Derfor er det vurderingen, at der er risiko for, at disse data er blevet lækket og spredt.

Selskabet meddeler, at hackerne har udført ”kommandoer til kopiering af nogle filer som følge af malwarens adfærd.”

Dataene, der er tale om, indeholder personlige oplysninger og oplysninger om virksomheder.

”De filer, der kunne kopieres, indeholder personlige oplysninger om nogle personer og oplysninger relateret til kundens virksomhed, og vi vil individuelt rapportere til de kunder, der er berørt af dette, og træffe nødvendige foranstaltninger. På nuværende tidspunkt har vi ikke modtaget nogen rapporter om, at personlige oplysninger eller oplysninger relateret til kundeforretning er blevet misbrugt,” meddeler virksomheden.

Fujitsu bekræfter dog, at der ikke er tegn på, t angrebet har ramt kunder uden for Japan, da de inficerede computere ikke administrerer cloud-tjenester.

”Da der ikke er bekræftet spor af adgang til de tjenester, som vores virksomhed leverer til vores kunder, har vi fastslået, at der ikke er nogen spredning af skader uden for virksomheden, herunder kundemiljøet,” skriver selskabet.

Det vides ikke, hvem der står bag angrebet.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S