Fujitsu hacket: Malware lå gemt på medarbejders arbejdscomputer

Fujitsu blev angrebet af cyberkriminelle tilbage i foråret.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den japanske teknologikæmpe Fujitsu bekræfter, at kundeoplysninger er blevet kompromitteret, da hackerne har haft adgang til disse data.

”Efter malware er gemt på en af ​​vores virksomheds arbejdscomputere, har vi observeret adfærden af ​​malwaren, der spredes fra den pågældende computer til andre arbejdscomputere."

"Det viste sig, at denne malware ikke var ransomware, men derimod en type angreb, der bruger avancerede teknikker såsom forskellige forklædninger for at gøre det svært at opdage, hvilket gør det ekstremt svært at opdage,” skriver Fujitsu i en meddelelse.

Derfor er det vurderingen, at der er risiko for, at disse data er blevet lækket og spredt.

Selskabet meddeler, at hackerne har udført ”kommandoer til kopiering af nogle filer som følge af malwarens adfærd.”

Dataene, der er tale om, indeholder personlige oplysninger og oplysninger om virksomheder.

”De filer, der kunne kopieres, indeholder personlige oplysninger om nogle personer og oplysninger relateret til kundens virksomhed, og vi vil individuelt rapportere til de kunder, der er berørt af dette, og træffe nødvendige foranstaltninger. På nuværende tidspunkt har vi ikke modtaget nogen rapporter om, at personlige oplysninger eller oplysninger relateret til kundeforretning er blevet misbrugt,” meddeler virksomheden.

Fujitsu bekræfter dog, at der ikke er tegn på, t angrebet har ramt kunder uden for Japan, da de inficerede computere ikke administrerer cloud-tjenester.

”Da der ikke er bekræftet spor af adgang til de tjenester, som vores virksomhed leverer til vores kunder, har vi fastslået, at der ikke er nogen spredning af skader uden for virksomheden, herunder kundemiljøet,” skriver selskabet.

Det vides ikke, hvem der står bag angrebet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S