Fujitsu hacket: Malware lå gemt på medarbejders arbejdscomputer

Fujitsu blev angrebet af cyberkriminelle tilbage i foråret.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den japanske teknologikæmpe Fujitsu bekræfter, at kundeoplysninger er blevet kompromitteret, da hackerne har haft adgang til disse data.

”Efter malware er gemt på en af ​​vores virksomheds arbejdscomputere, har vi observeret adfærden af ​​malwaren, der spredes fra den pågældende computer til andre arbejdscomputere."

"Det viste sig, at denne malware ikke var ransomware, men derimod en type angreb, der bruger avancerede teknikker såsom forskellige forklædninger for at gøre det svært at opdage, hvilket gør det ekstremt svært at opdage,” skriver Fujitsu i en meddelelse.

Derfor er det vurderingen, at der er risiko for, at disse data er blevet lækket og spredt.

Selskabet meddeler, at hackerne har udført ”kommandoer til kopiering af nogle filer som følge af malwarens adfærd.”

Dataene, der er tale om, indeholder personlige oplysninger og oplysninger om virksomheder.

”De filer, der kunne kopieres, indeholder personlige oplysninger om nogle personer og oplysninger relateret til kundens virksomhed, og vi vil individuelt rapportere til de kunder, der er berørt af dette, og træffe nødvendige foranstaltninger. På nuværende tidspunkt har vi ikke modtaget nogen rapporter om, at personlige oplysninger eller oplysninger relateret til kundeforretning er blevet misbrugt,” meddeler virksomheden.

Fujitsu bekræfter dog, at der ikke er tegn på, t angrebet har ramt kunder uden for Japan, da de inficerede computere ikke administrerer cloud-tjenester.

”Da der ikke er bekræftet spor af adgang til de tjenester, som vores virksomhed leverer til vores kunder, har vi fastslået, at der ikke er nogen spredning af skader uden for virksomheden, herunder kundemiljøet,” skriver selskabet.

Det vides ikke, hvem der står bag angrebet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S