Det ser sort ud for budget-grafikkortet: Bliver banket af ny super-chip fra AMD

AMD skruer gevaldigt op på antallet af kerner i både det grafiske og regnemæssige motorrum i sin kommende processorer.

Artikel top billede

AMD's kommende AI-processor bliver en oplagt afløser til den voksende familie af bærbare, gaming-orienterede windows-spillekonsoller. I dag drives de typisk frem af AMD's Z1 processor. (Foto: AMD PR)

AMD gør det snart omsonst at investere i et dedikeret grafikkort i budgetklassen.

Grafikkort som Nvidia RTX 3050, AMD RX 6400 eller Intel ARC A380, som i dag føres til omkring de 1.000 kroner, bliver nemlig overhalet af AMD’s kommende indbyggede ’Radeon 890M’ grafikkort, som inden længe vil debutere i selskabets kommende laptop-chips.

Lækkede performance-tal fra testprogrammet Geekbench 6 viser, at en Asus maskine ekviperet med AMD’s kommende ’AI 9 HX 370’ processor vil løbe fra dedikerede grafikkort tiltænkt både laptop- og desktop-enheder.

I Geekbench-disciplinen ’Vulkan’, som er et mål for grafisk ydelse, leverer enheden 46.298 points, hvilket sniger laptop-grafikkortet RTX 3050 4GB fra Nvidia og banker dedikerede desktop-grafikkort som AMD RX 6400 og Intel Arc A380 med henholdsvis 20 og 25 procent.

Det fremgår af tal indsamlet af hardware-mediet Wccftech.

Den høje ydelse leveres til trods for, at chip’en er indstillet til at holde sig indenfor et strømbudget på 28 watt for både processor, grafikchip med mere.

Bag den høje ydelse er en sprintny ’RDNA 3.5’ arkitektur, og et løft til 1024 grafiske regneenheder fordelt på 16 ’Compute Units’. Det er en tredjedel mere end i den tidligere Radeon 780M, som er set i nyere AMD-baserede laptops samt håndholdte gaming-enheder.

En mindre indbygget grafik kaldet Radeon 880M er også i kortene og vil byde på 12 i stedet for 16 ’Compute Units’

Ny klasse af bærbare

Ud over at overflødiggøre en stribe dedikerede grafikkort, byder den øvrige processor på en række noteværdige forbedringer i form af to nye arkitekturer i form af Zen 5 og Zen 5c, hvor sidstnævnte er nogle nye særligt strømoptimerede regnekerner.

Sammen med en revideret fremstillingsproces er AMD nu i stand til at levere i alt 12 kerner i hver chip, halvanden gange flere end hidtil.

Strømforbruget holdes her omkring de 28 watt (kan indstilles fra 15 til 54 watt), hvilket gør den i stand til at blive integreret i gængse bærbare maskiner.

Dertil tilbyder AMD’s nye processorer en dedikeret neural chip, en såkaldt ’NPU’, som kan levere 50 TOPS til at håndtere AI-opgaver. Nok til at blandt andet at drive Microsofts seneste Copilot+ features i Windows 11.

AMD’s kommende processors evner indenfor kunstig intelligens kommer til at afspejle sig i navnet på den nye serie, som døbes ’Ryzen AI 300’.

Denne vil tilbydes i Ryzen 5, 7 og 9 serier, hvor topmodellen Ryzen AI 9 HX 370 bliver topmodel med 12 kerner, der kan snurrer med op til 5,1 GHz og arbejde med 24 regnetråde på en gang. Grundmodellen bliver en Ryzen AI 5 HX 330, med seks kerner og 12 regnetråde.

AMD’s nye kollektion at blive lanceret sidst i juli måned.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,