Microsoft-nedbrud giver problemer i Københavns Lufthavn - men generel drift kører fint

Problemerne efter stort Microsoft-nedbrud står nærmest i kø verden over. Det samme gør sig gældende i Københavns Lufthavn - dog i mindre grad end andre steder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan påvirker Microsoft-nedbruddet Københavns Lufthavn.
  • Det er status hos flere nordiske flyselskaber.
525
2:45 min
Mens lufthavne verden over aflyser fly-afgange som en direkte konsekvens af et stort nedbrud hos Microsoft, så ser det en smule anderledes ud i Københavns Lufthavn.

Man oplever godt nok problemer, men det er på nuværende tidspunkt ikke noget, der påvirker den generelle drift i lufthavnen.

Det oplyser lufthavnens pressetjeneste til Computerworld.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

KMD A/S

.NET-udvikler

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S