300 it-folk til hacking-festival på Fyn - drevet af frivillige

Computerworld er med i disse dage, hvor 300 it-folk holder festival midt ude i en skov med højhastigheds fiberkabel, demoudvikling og hygge.

Artikel top billede

(Foto: Semaphor / Tobias Fonsmark)

Computerworld er med i disse dage, hvor 300 it-folk holder festival midt ude i en skov med højhastigheds fiberkabel, demoudvikling og hygge.

En gang om året mødes danske og udenlandske it-folk til en fælles festival ude i en skov ved Gelsted på Fyn. Festivalen holdes i en spejderlejr, og når nu spejderne er vant til at kunne klare sig selv i naturen, så må it-folkene følge trop.

Og det gør de så – men på en helt særlig facon. Der bliver således trukket et højhastigheds fibernetkabel fire meter over en vej op til et tårn for at etablere en respektabel internetforbindelse i lejren, for det kan man naturligvis ikke klare sig uden.

Deltagerne bor i telte og campingvogne, og i løbet at ugen er der foredrag og forskellige arrangementer.

Men for det meste hygger folk sig bare sammen og arbejder på forskellige hobbyprojekter. Såsom at programmere imponerende lysshows, som man kan vise frem til hinanden om aftenen.

BornHack startede for ni år siden som et lille arrangement på Bornholm – deraf navnet. Men efterhånden som festivalen blev mere populær, var det også nødvendigt at finde et større sted, og her faldt valget altså faldt på en spejderlejr på det sydvestlige Fyn. Men man har altså beholdt navnet.

Men hvor mange festivaler – heriblandt Silicon Valleys kronjuvel Burning Man –efterhånden er blevet overtaget af kommercielle giganter, så bliver BornHack stadig drevet af frivillige, der sætter deres telte og it-udstyr op ude i skoven og hygger sig.

Undervejs er er der foredrag, konkurrencer og forskellige arrangementer. Om aftenen åbner baren, og så er der hyggeligt samvær med andre ligesindede. Du kan se hele programmet her, og kan også lige nå at være med, hvis du alligevel er på de kanter; årets festival har nemlig først sidste dag i morgen tirsdag.

BornHack varer indtil den 23. juli, og man kan købe endagsbilletter for 330 kr.

BornHack er delvist sponseret af Jobindex A/S, der ejer Computerworld A/S.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,