300 it-folk til hacking-festival på Fyn - drevet af frivillige

Computerworld er med i disse dage, hvor 300 it-folk holder festival midt ude i en skov med højhastigheds fiberkabel, demoudvikling og hygge.

Artikel top billede

(Foto: Semaphor / Tobias Fonsmark)

Computerworld er med i disse dage, hvor 300 it-folk holder festival midt ude i en skov med højhastigheds fiberkabel, demoudvikling og hygge.

En gang om året mødes danske og udenlandske it-folk til en fælles festival ude i en skov ved Gelsted på Fyn. Festivalen holdes i en spejderlejr, og når nu spejderne er vant til at kunne klare sig selv i naturen, så må it-folkene følge trop.

Og det gør de så – men på en helt særlig facon. Der bliver således trukket et højhastigheds fibernetkabel fire meter over en vej op til et tårn for at etablere en respektabel internetforbindelse i lejren, for det kan man naturligvis ikke klare sig uden.

Deltagerne bor i telte og campingvogne, og i løbet at ugen er der foredrag og forskellige arrangementer.

Men for det meste hygger folk sig bare sammen og arbejder på forskellige hobbyprojekter. Såsom at programmere imponerende lysshows, som man kan vise frem til hinanden om aftenen.

BornHack startede for ni år siden som et lille arrangement på Bornholm – deraf navnet. Men efterhånden som festivalen blev mere populær, var det også nødvendigt at finde et større sted, og her faldt valget altså faldt på en spejderlejr på det sydvestlige Fyn. Men man har altså beholdt navnet.

Men hvor mange festivaler – heriblandt Silicon Valleys kronjuvel Burning Man –efterhånden er blevet overtaget af kommercielle giganter, så bliver BornHack stadig drevet af frivillige, der sætter deres telte og it-udstyr op ude i skoven og hygger sig.

Undervejs er er der foredrag, konkurrencer og forskellige arrangementer. Om aftenen åbner baren, og så er der hyggeligt samvær med andre ligesindede. Du kan se hele programmet her, og kan også lige nå at være med, hvis du alligevel er på de kanter; årets festival har nemlig først sidste dag i morgen tirsdag.

BornHack varer indtil den 23. juli, og man kan købe endagsbilletter for 330 kr.

BornHack er delvist sponseret af Jobindex A/S, der ejer Computerworld A/S.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S