Film: Scarlet Johansson i dinoland

En helt ny reboot er på vej i “Jurassic Park”-franchisen med helt nye og prominente navne på rollelisten.

Artikel top billede

Steven Spielberg regnes i almindelighed for at være en af de bedste instruktører nogensinde og har bl.a. instrueret succeser som E.T., Indiana Jones-filmene, Schindler’s List og de film i Jurassic Park-serien.

Og nu ser det ud til, at dinofilmene – der i øvrigt er baseret på en bog af Michael Crichton – får lov til at leve videre i en ny film med den foreløbige arbejdstitel Jurassic World 4.

Der er som bekendt lavet 6 film i serien, hvor de første tre medregnes i Jurassic Park-trilogien og de nyere hedder Jurassic World.

I alle filmene er de altoverskyggende hovedpersoner dinosaurer, som er blevet vækket til live gennem DNA-manipulation.

For selv en forhistorisk dino-zoo virker som rigtig god idé, så ender det sædvanligvis i død og ødelæggelse. Eller som matematikeren Ian Malcolm konstaterer i Jurassic Park 2:

“Oh yeah. Oooh! Ahhh! That’s how it always starts. But then, later, there’s running and, uhm, screaming..”

De fleste vil erklære sig enige i, at den første og banebrydende Jurassic Park var fremragende. Derimod har niveauet på de efterfølgende film været mere på det jævne eller – i visse tilfælde – temmelig lavt.

Men der er altså stadig en tro på, at de koldblodige dinosaurer har en plads på lærredet.

“Jurassic World 4”, som filmen indtil videre er blevet kaldt, kommer til at fungere som et komplet reboot af “Jurassic Park”-franchisen. Derfor vil der angiveligt heller ikke være gengangere på listen over medvirkende fra de tidligere film.

I stedet vil Marvel-stjernen Scarlett Johansson være at finde i castet i selskab med bl.a. ”Bridgerton”-skuespilleren Jonathan Bailey, Manuel Garcia-Rulfo (”Lincoln Lawyer”), Rupert Friend (”Obi-Wan Kenobi”), David Iacono (”The Flight Attendant”), Luna Blaise (”Fresh Off The Boat”), Mahershala Ali (”Green Book”) og Audrina Miranda (”The Phoenix”).

Men selvom der er mange nye ansigter, så vil den tidligere screenwriter til ”Jurassic Park” – nemlig David Koepp – stå for at skrive manuskriptet til ”Jurassic World 4”.

Derudover er filmens overordnede eller andre detaljer stadig ukendt. Men der vil med meget stor sandsynlighed være både løb og skrig – og sikkert samtidig. Samt naturligvis en masse sultne øgler.

Indtil videre er 1. juli 2025 angivet som premieredato.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S