Film: Scarlet Johansson i dinoland

En helt ny reboot er på vej i “Jurassic Park”-franchisen med helt nye og prominente navne på rollelisten.

Artikel top billede

Steven Spielberg regnes i almindelighed for at være en af de bedste instruktører nogensinde og har bl.a. instrueret succeser som E.T., Indiana Jones-filmene, Schindler’s List og de film i Jurassic Park-serien.

Og nu ser det ud til, at dinofilmene – der i øvrigt er baseret på en bog af Michael Crichton – får lov til at leve videre i en ny film med den foreløbige arbejdstitel Jurassic World 4.

Der er som bekendt lavet 6 film i serien, hvor de første tre medregnes i Jurassic Park-trilogien og de nyere hedder Jurassic World.

I alle filmene er de altoverskyggende hovedpersoner dinosaurer, som er blevet vækket til live gennem DNA-manipulation.

For selv en forhistorisk dino-zoo virker som rigtig god idé, så ender det sædvanligvis i død og ødelæggelse. Eller som matematikeren Ian Malcolm konstaterer i Jurassic Park 2:

“Oh yeah. Oooh! Ahhh! That’s how it always starts. But then, later, there’s running and, uhm, screaming..”

De fleste vil erklære sig enige i, at den første og banebrydende Jurassic Park var fremragende. Derimod har niveauet på de efterfølgende film været mere på det jævne eller – i visse tilfælde – temmelig lavt.

Men der er altså stadig en tro på, at de koldblodige dinosaurer har en plads på lærredet.

“Jurassic World 4”, som filmen indtil videre er blevet kaldt, kommer til at fungere som et komplet reboot af “Jurassic Park”-franchisen. Derfor vil der angiveligt heller ikke være gengangere på listen over medvirkende fra de tidligere film.

I stedet vil Marvel-stjernen Scarlett Johansson være at finde i castet i selskab med bl.a. ”Bridgerton”-skuespilleren Jonathan Bailey, Manuel Garcia-Rulfo (”Lincoln Lawyer”), Rupert Friend (”Obi-Wan Kenobi”), David Iacono (”The Flight Attendant”), Luna Blaise (”Fresh Off The Boat”), Mahershala Ali (”Green Book”) og Audrina Miranda (”The Phoenix”).

Men selvom der er mange nye ansigter, så vil den tidligere screenwriter til ”Jurassic Park” – nemlig David Koepp – stå for at skrive manuskriptet til ”Jurassic World 4”.

Derudover er filmens overordnede eller andre detaljer stadig ukendt. Men der vil med meget stor sandsynlighed være både løb og skrig – og sikkert samtidig. Samt naturligvis en masse sultne øgler.

Indtil videre er 1. juli 2025 angivet som premieredato.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S