Artikel top billede

Film: Scarlet Johansson i dinoland

En helt ny reboot er på vej i “Jurassic Park”-franchisen med helt nye og prominente navne på rollelisten.

Steven Spielberg regnes i almindelighed for at være en af de bedste instruktører nogensinde og har bl.a. instrueret succeser som E.T., Indiana Jones-filmene, Schindler’s List og de film i Jurassic Park-serien.

Og nu ser det ud til, at dinofilmene – der i øvrigt er baseret på en bog af Michael Crichton – får lov til at leve videre i en ny film med den foreløbige arbejdstitel Jurassic World 4.

Der er som bekendt lavet 6 film i serien, hvor de første tre medregnes i Jurassic Park-trilogien og de nyere hedder Jurassic World.

I alle filmene er de altoverskyggende hovedpersoner dinosaurer, som er blevet vækket til live gennem DNA-manipulation.

For selv en forhistorisk dino-zoo virker som rigtig god idé, så ender det sædvanligvis i død og ødelæggelse. Eller som matematikeren Ian Malcolm konstaterer i Jurassic Park 2:

“Oh yeah. Oooh! Ahhh! That’s how it always starts. But then, later, there’s running and, uhm, screaming..”

De fleste vil erklære sig enige i, at den første og banebrydende Jurassic Park var fremragende. Derimod har niveauet på de efterfølgende film været mere på det jævne eller – i visse tilfælde – temmelig lavt.

Men der er altså stadig en tro på, at de koldblodige dinosaurer har en plads på lærredet.

“Jurassic World 4”, som filmen indtil videre er blevet kaldt, kommer til at fungere som et komplet reboot af “Jurassic Park”-franchisen. Derfor vil der angiveligt heller ikke være gengangere på listen over medvirkende fra de tidligere film.

I stedet vil Marvel-stjernen Scarlett Johansson være at finde i castet i selskab med bl.a. ”Bridgerton”-skuespilleren Jonathan Bailey, Manuel Garcia-Rulfo (”Lincoln Lawyer”), Rupert Friend (”Obi-Wan Kenobi”), David Iacono (”The Flight Attendant”), Luna Blaise (”Fresh Off The Boat”), Mahershala Ali (”Green Book”) og Audrina Miranda (”The Phoenix”).

Men selvom der er mange nye ansigter, så vil den tidligere screenwriter til ”Jurassic Park” – nemlig David Koepp – stå for at skrive manuskriptet til ”Jurassic World 4”.

Derudover er filmens overordnede eller andre detaljer stadig ukendt. Men der vil med meget stor sandsynlighed være både løb og skrig – og sikkert samtidig. Samt naturligvis en masse sultne øgler.

Indtil videre er 1. juli 2025 angivet som premieredato.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis