Google skovler penge ind: Søgninger og cloud-området går fremad

Google-ejeren Alphabet går fremad på stort set alle punkter – undtagen antallet af ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Greg Bulla/Unsplash)

Googles moderselskab Alphabet er kommet med regnskab, og Google er fortsat en yderst indbringende forretning.

Alphabets omsætning for andet kvartal af 2024 lander på 582 milliarder kroner, hvor langt størstedelen kommer fra Google.

Det er en stigning i omsætningen på 14 procent i forhold til andet kvartal i 2023.

Selskabet rammer en bundlinje på 162,3 milliarder kroner for kvartalet, hvilket er en stigning på 36,5 milliarder i forhold til samme kvartal sidste år.

Særligt Googles søge- abonnements- og annonceområde står for størstedelen af omsætningen med 502 milliarder kroner.

Google Cloud vokser med omkring 28 procent og omsætter for 70,8 milliarder ved det seneste kvartal.

”Vores stærke præstation i dette kvartal fremhæver vedvarende styrke i Search og momentum i Cloud. Vi innoverer på hvert eneste lag af AI-stakken. Vores mangeårige lederskab inden for infrastruktur og interne forskningsteam positionerer os godt, efterhånden som teknologien udvikler sig, og når vi forfølger de mange muligheder, der ligger forude,” siger Sundar Pichai, CEO for Alphabet i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Antallet af ansatte er en af de eneste ting, der falder i regnskabet, når man sammenligner med samme kvartal sidste år – udover et mindre fald i Google Network-området. Antallet af ansatte var ved sidste kvartal på 181.798, mens tallet i det nye regnskab ligger på 179.582.

Google og Alphabet har de seneste år haft en række fyringsrunder af både større og mindre karakter samt justeret, hvor i selskabet, der har skullet satses fremadrettet.

”Mens vi investerer for at understøtte vores højeste vækstmuligheder, er vi fortsat forpligtet til at skabe investeringskapacitet med vores igangværende arbejde for varigt at omstrukturere vores omkostningsbase,” udtaler Ruth Porat, CFO for Alphabet i meddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job