Google skovler penge ind: Søgninger og cloud-området går fremad

Google-ejeren Alphabet går fremad på stort set alle punkter – undtagen antallet af ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Greg Bulla/Unsplash)

Googles moderselskab Alphabet er kommet med regnskab, og Google er fortsat en yderst indbringende forretning.

Alphabets omsætning for andet kvartal af 2024 lander på 582 milliarder kroner, hvor langt størstedelen kommer fra Google.

Det er en stigning i omsætningen på 14 procent i forhold til andet kvartal i 2023.

Selskabet rammer en bundlinje på 162,3 milliarder kroner for kvartalet, hvilket er en stigning på 36,5 milliarder i forhold til samme kvartal sidste år.

Særligt Googles søge- abonnements- og annonceområde står for størstedelen af omsætningen med 502 milliarder kroner.

Google Cloud vokser med omkring 28 procent og omsætter for 70,8 milliarder ved det seneste kvartal.

”Vores stærke præstation i dette kvartal fremhæver vedvarende styrke i Search og momentum i Cloud. Vi innoverer på hvert eneste lag af AI-stakken. Vores mangeårige lederskab inden for infrastruktur og interne forskningsteam positionerer os godt, efterhånden som teknologien udvikler sig, og når vi forfølger de mange muligheder, der ligger forude,” siger Sundar Pichai, CEO for Alphabet i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Antallet af ansatte er en af de eneste ting, der falder i regnskabet, når man sammenligner med samme kvartal sidste år – udover et mindre fald i Google Network-området. Antallet af ansatte var ved sidste kvartal på 181.798, mens tallet i det nye regnskab ligger på 179.582.

Google og Alphabet har de seneste år haft en række fyringsrunder af både større og mindre karakter samt justeret, hvor i selskabet, der har skullet satses fremadrettet.

”Mens vi investerer for at understøtte vores højeste vækstmuligheder, er vi fortsat forpligtet til at skabe investeringskapacitet med vores igangværende arbejde for varigt at omstrukturere vores omkostningsbase,” udtaler Ruth Porat, CFO for Alphabet i meddelelsen.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S