Google skovler penge ind: Søgninger og cloud-området går fremad

Google-ejeren Alphabet går fremad på stort set alle punkter – undtagen antallet af ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Greg Bulla/Unsplash)

Googles moderselskab Alphabet er kommet med regnskab, og Google er fortsat en yderst indbringende forretning.

Alphabets omsætning for andet kvartal af 2024 lander på 582 milliarder kroner, hvor langt størstedelen kommer fra Google.

Det er en stigning i omsætningen på 14 procent i forhold til andet kvartal i 2023.

Selskabet rammer en bundlinje på 162,3 milliarder kroner for kvartalet, hvilket er en stigning på 36,5 milliarder i forhold til samme kvartal sidste år.

Særligt Googles søge- abonnements- og annonceområde står for størstedelen af omsætningen med 502 milliarder kroner.

Google Cloud vokser med omkring 28 procent og omsætter for 70,8 milliarder ved det seneste kvartal.

”Vores stærke præstation i dette kvartal fremhæver vedvarende styrke i Search og momentum i Cloud. Vi innoverer på hvert eneste lag af AI-stakken. Vores mangeårige lederskab inden for infrastruktur og interne forskningsteam positionerer os godt, efterhånden som teknologien udvikler sig, og når vi forfølger de mange muligheder, der ligger forude,” siger Sundar Pichai, CEO for Alphabet i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Antallet af ansatte er en af de eneste ting, der falder i regnskabet, når man sammenligner med samme kvartal sidste år – udover et mindre fald i Google Network-området. Antallet af ansatte var ved sidste kvartal på 181.798, mens tallet i det nye regnskab ligger på 179.582.

Google og Alphabet har de seneste år haft en række fyringsrunder af både større og mindre karakter samt justeret, hvor i selskabet, der har skullet satses fremadrettet.

”Mens vi investerer for at understøtte vores højeste vækstmuligheder, er vi fortsat forpligtet til at skabe investeringskapacitet med vores igangværende arbejde for varigt at omstrukturere vores omkostningsbase,” udtaler Ruth Porat, CFO for Alphabet i meddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank