Google skovler penge ind: Søgninger og cloud-området går fremad

Google-ejeren Alphabet går fremad på stort set alle punkter – undtagen antallet af ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Greg Bulla/Unsplash)

Googles moderselskab Alphabet er kommet med regnskab, og Google er fortsat en yderst indbringende forretning.

Alphabets omsætning for andet kvartal af 2024 lander på 582 milliarder kroner, hvor langt størstedelen kommer fra Google.

Det er en stigning i omsætningen på 14 procent i forhold til andet kvartal i 2023.

Selskabet rammer en bundlinje på 162,3 milliarder kroner for kvartalet, hvilket er en stigning på 36,5 milliarder i forhold til samme kvartal sidste år.

Særligt Googles søge- abonnements- og annonceområde står for størstedelen af omsætningen med 502 milliarder kroner.

Google Cloud vokser med omkring 28 procent og omsætter for 70,8 milliarder ved det seneste kvartal.

”Vores stærke præstation i dette kvartal fremhæver vedvarende styrke i Search og momentum i Cloud. Vi innoverer på hvert eneste lag af AI-stakken. Vores mangeårige lederskab inden for infrastruktur og interne forskningsteam positionerer os godt, efterhånden som teknologien udvikler sig, og når vi forfølger de mange muligheder, der ligger forude,” siger Sundar Pichai, CEO for Alphabet i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Antallet af ansatte er en af de eneste ting, der falder i regnskabet, når man sammenligner med samme kvartal sidste år – udover et mindre fald i Google Network-området. Antallet af ansatte var ved sidste kvartal på 181.798, mens tallet i det nye regnskab ligger på 179.582.

Google og Alphabet har de seneste år haft en række fyringsrunder af både større og mindre karakter samt justeret, hvor i selskabet, der har skullet satses fremadrettet.

”Mens vi investerer for at understøtte vores højeste vækstmuligheder, er vi fortsat forpligtet til at skabe investeringskapacitet med vores igangværende arbejde for varigt at omstrukturere vores omkostningsbase,” udtaler Ruth Porat, CFO for Alphabet i meddelelsen.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse