IBM opjusterer sine forventninger til 2024 grundet høj AI-efterspørgsel: Men selskabets konsulenter tjener mindre

Kunderne bruger i stigende grad teknologi til at slå konkurrenterne og investerer særligt meget i kunstig intelligens, siger økonomidirektør i IBM, James Kavanaugh. Alligevel IBM står ikke selv forrest i AI-toget.

Artikel top billede

(Foto: Denny Müller/Unsplash)

Som mange andre tech-selskaber nyder amerikanske IBM godt af den stigende AI-efterspørgsel på globalt plan.

Den 113 år gamle virksomhed præsenterede sent i går aftes sit regnskab for andet kvartal 2024.

Og det var et regnskab, der slog analytikernes forventninger med en softwareomsætning, som steg med syv procent til 6,74 milliarder dollar i kvartalet. Den samlede omsætning lyder nu på 15,77 milliarder dollar.

Det får IBM til at opjustere sine forventninger til resten af året – fra en vækst i omsætningen på cirka fem procent, forventer IBM nu, at salget vil stige med otte-ni procent i resten af 2024.

Virksomheden har i løbet af de seneste år fokuseret på at udvide sin Watsonx-platform, der giver brugerne mulighed for at implementere chatbots eller forbedre koden til AI-programmer. Samtidig tilbyder IBM visse AI-modeller til open source med det formål at brede IBM’s AI-tjenester ud til flere.

Konsulentforretningen halter efter

Men mens IBM hæver sine forventninger til softwareomsætningen, så sænker selskabet sine forventninger til salget i konsulentforretningen.

Nu forventer IBM en årlig konsulentomsætning på et lavt encifret procenttal – før lød forventningen på mellem seks og otte procent.

Konsulentomsætningen faldt i kvartalet med en procent til 5,18 milliarder dollar.

Tilbagefaldet skyldes særligt, at kunderne skar ned på forbruget og kortsigtede konsulentprojekter på grund af højere renter og inflationspres.

”Vi ser et generelt meget dynamisk makroøkonomisk miljø, og under det vælger kunderne teknologi for at opnå konkurrencefordele. De bruger penge på GenAI,” siger økonomidirektør i IBM, James Kavanaugh, til Reuters.

”Men de træffer beslutninger om afvejninger og omprioriteringer af udgifter, og det ser man også inden for konsulentbranchen,” fortsætter han.

James Kavanaugh tilføjer, at IBM har prioriteret at bruge penge på langsigtede konsulentprojekter centreret om deres AI-forretninger - og indtægterne herfra er endnu ikke afspejlet i IBM's regnskaber.

Står ikke længst fremme i AI-toget

Efter regnskabet stiger IBM-aktien med cirka tre procent i eftermarkedet, hvilket giver investorerne en år-til-dato gevinst på cirka 12 procent.

Selvom det er en flot stigning i løbet af årets første syv måneder, er IBM langt fra den virksomhed, der er steget mest som følge af AI-efterspørgslen.

Til sammenligning er SAP steget 41 procent i år, Oracle 33 procent, Google-moderselskabet Alphabet er steget 25 procent, mens Microsoft er steget 15 procent år-til-dato.

En af de bedste tech-selskaber at have været investeret i i 2024 er dog fortsat chip-giganten Nvidia, der er steget 137 procent i år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job