Frygt for cyberangreb på energiforsyningen får salget af nødstrømsanlæg til at boome

Risikoen for at strømafbrydelser i forbindelse med cyberangreb har fået salget nødstrømsanlæg til at stige, lyder det fra en nordjysk forhandler, der har fordoblet sin omsætning i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine.

Artikel top billede

Cyber-angreb på energiforsyningen er en af de trusler, der er kommet øget fokus på de seneste år.

Det kan de ifølge Børsen også mærke hos virksomheden PM Energi i Brønderslev, der sælger UPS-løsninger og større typer nødstrømsanlæg og generatorer.

Således blev selskabets bruttofortjeneste i det seneste regnskab fordoblet til 88 millioner kroner, mens overskuddet ifølge avisen steg med 757 procent til 27 millioner kroner.

“Der er virkelig sat skub i nogle ting siden Putins invasion af Ukraine. Der har været et meget, meget stort boom i salget. Særligt inden for it-sektoren får vi mange nye kunder,” siger Carsten Madsen, administrerende direktør i PM Energi til Børsen.

Den stigende efterspørgsel betyder også, at PM Energi i løbet af de seneste to år har fordoblet medarbejderstaben fra 50 til 100 ansatte.

Center For Cybersikkerhed har de seneste år også advaret om risikoen for angreb mod energisektoren i sine trusselsvurderinger, hvor truslen bliver betegnet som “meget høj”.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS