Frygt for cyberangreb på energiforsyningen får salget af nødstrømsanlæg til at boome

Risikoen for at strømafbrydelser i forbindelse med cyberangreb har fået salget nødstrømsanlæg til at stige, lyder det fra en nordjysk forhandler, der har fordoblet sin omsætning i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine.

Artikel top billede

Cyber-angreb på energiforsyningen er en af de trusler, der er kommet øget fokus på de seneste år.

Det kan de ifølge Børsen også mærke hos virksomheden PM Energi i Brønderslev, der sælger UPS-løsninger og større typer nødstrømsanlæg og generatorer.

Således blev selskabets bruttofortjeneste i det seneste regnskab fordoblet til 88 millioner kroner, mens overskuddet ifølge avisen steg med 757 procent til 27 millioner kroner.

“Der er virkelig sat skub i nogle ting siden Putins invasion af Ukraine. Der har været et meget, meget stort boom i salget. Særligt inden for it-sektoren får vi mange nye kunder,” siger Carsten Madsen, administrerende direktør i PM Energi til Børsen.

Den stigende efterspørgsel betyder også, at PM Energi i løbet af de seneste to år har fordoblet medarbejderstaben fra 50 til 100 ansatte.

Center For Cybersikkerhed har de seneste år også advaret om risikoen for angreb mod energisektoren i sine trusselsvurderinger, hvor truslen bliver betegnet som “meget høj”.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S