Frygt for cyberangreb på energiforsyningen får salget af nødstrømsanlæg til at boome

Risikoen for at strømafbrydelser i forbindelse med cyberangreb har fået salget nødstrømsanlæg til at stige, lyder det fra en nordjysk forhandler, der har fordoblet sin omsætning i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine.

Artikel top billede

Cyber-angreb på energiforsyningen er en af de trusler, der er kommet øget fokus på de seneste år.

Det kan de ifølge Børsen også mærke hos virksomheden PM Energi i Brønderslev, der sælger UPS-løsninger og større typer nødstrømsanlæg og generatorer.

Således blev selskabets bruttofortjeneste i det seneste regnskab fordoblet til 88 millioner kroner, mens overskuddet ifølge avisen steg med 757 procent til 27 millioner kroner.

“Der er virkelig sat skub i nogle ting siden Putins invasion af Ukraine. Der har været et meget, meget stort boom i salget. Særligt inden for it-sektoren får vi mange nye kunder,” siger Carsten Madsen, administrerende direktør i PM Energi til Børsen.

Den stigende efterspørgsel betyder også, at PM Energi i løbet af de seneste to år har fordoblet medarbejderstaben fra 50 til 100 ansatte.

Center For Cybersikkerhed har de seneste år også advaret om risikoen for angreb mod energisektoren i sine trusselsvurderinger, hvor truslen bliver betegnet som “meget høj”.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job