Frygt for cyberangreb på energiforsyningen får salget af nødstrømsanlæg til at boome

Risikoen for at strømafbrydelser i forbindelse med cyberangreb har fået salget nødstrømsanlæg til at stige, lyder det fra en nordjysk forhandler, der har fordoblet sin omsætning i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine.

Artikel top billede

Cyber-angreb på energiforsyningen er en af de trusler, der er kommet øget fokus på de seneste år.

Det kan de ifølge Børsen også mærke hos virksomheden PM Energi i Brønderslev, der sælger UPS-løsninger og større typer nødstrømsanlæg og generatorer.

Således blev selskabets bruttofortjeneste i det seneste regnskab fordoblet til 88 millioner kroner, mens overskuddet ifølge avisen steg med 757 procent til 27 millioner kroner.

“Der er virkelig sat skub i nogle ting siden Putins invasion af Ukraine. Der har været et meget, meget stort boom i salget. Særligt inden for it-sektoren får vi mange nye kunder,” siger Carsten Madsen, administrerende direktør i PM Energi til Børsen.

Den stigende efterspørgsel betyder også, at PM Energi i løbet af de seneste to år har fordoblet medarbejderstaben fra 50 til 100 ansatte.

Center For Cybersikkerhed har de seneste år også advaret om risikoen for angreb mod energisektoren i sine trusselsvurderinger, hvor truslen bliver betegnet som “meget høj”.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S