Efter aftaler med Google og OpenAI: Reddit kræver betaling fra Microsoft for sit indhold

Reddit sætter nu tommeskruerne på søgemaskiner og andre, som henter data fra det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Efter at Google som den første søgemaskine har betalt for en aftale om at måtte skrabe data fra Reddit, går det sociale medie nu i kødet på andre tech-giganter.

CEO Steve Huffman har således bedt Microsoft og andre om at betale, hvis de fortsat vil hente data fra Reddit. Det skriver tech-mediet The Verge.

"Uden sådanne aftaler har vi ikke noget at sige eller viden om, hvordan vores data vises, og hvad de bruges til, hvilket har stillet os således, at vi blokerer folk, der ikke har været villige til at affinde sig med, hvordan vi ønsker, at vores data skal bruges eller ikke bruges," siger Steve Huffman til The Verge.

Han nævnte specifikt Microsoft, Anthropic og Perplexity som selskaber, der ikke vil indgå en betalingsaftale som den, Reddit ønsker.

Konkret indgå brugerdata, metadata, indlæg og statistiske data i aftalen mellem Google og Reddit om at betale for indhold, skriver mediet Version2.

I løbet af de seneste måneder har Reddit opdateret sin robots.txt file til at blokere for søgemaskiner, som det sociale medie ikke har en aftale med.

Nu skulle der udelukkende dukke Reddit-søgeresultater op, når man søger i Google og ikke i for eksempel Microsofts Bing.

Ifølge Steve Huffman skulle Microsoft også have trænet sin kunstige intelligens ved hjælp af søgeresultater fra Reddit.

Microsofts talsmand Caitlin Roulston fortalte til The Verge i sidste uge, at "vi respekterer anvisningerne fra websteder, der ikke ønsker, at indhold på deres sider skal bruges sammen med vores generative AI-modeller."

I maj indgik Reddit en aftale med OpenAI om, at ChatGPT må inddrage debatter mellem det sociale medies brugere i real time.

Læses lige nu

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse