Efter aftaler med Google og OpenAI: Reddit kræver betaling fra Microsoft for sit indhold

Reddit sætter nu tommeskruerne på søgemaskiner og andre, som henter data fra det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Efter at Google som den første søgemaskine har betalt for en aftale om at måtte skrabe data fra Reddit, går det sociale medie nu i kødet på andre tech-giganter.

CEO Steve Huffman har således bedt Microsoft og andre om at betale, hvis de fortsat vil hente data fra Reddit. Det skriver tech-mediet The Verge.

"Uden sådanne aftaler har vi ikke noget at sige eller viden om, hvordan vores data vises, og hvad de bruges til, hvilket har stillet os således, at vi blokerer folk, der ikke har været villige til at affinde sig med, hvordan vi ønsker, at vores data skal bruges eller ikke bruges," siger Steve Huffman til The Verge.

Han nævnte specifikt Microsoft, Anthropic og Perplexity som selskaber, der ikke vil indgå en betalingsaftale som den, Reddit ønsker.

Konkret indgå brugerdata, metadata, indlæg og statistiske data i aftalen mellem Google og Reddit om at betale for indhold, skriver mediet Version2.

I løbet af de seneste måneder har Reddit opdateret sin robots.txt file til at blokere for søgemaskiner, som det sociale medie ikke har en aftale med.

Nu skulle der udelukkende dukke Reddit-søgeresultater op, når man søger i Google og ikke i for eksempel Microsofts Bing.

Ifølge Steve Huffman skulle Microsoft også have trænet sin kunstige intelligens ved hjælp af søgeresultater fra Reddit.

Microsofts talsmand Caitlin Roulston fortalte til The Verge i sidste uge, at "vi respekterer anvisningerne fra websteder, der ikke ønsker, at indhold på deres sider skal bruges sammen med vores generative AI-modeller."

I maj indgik Reddit en aftale med OpenAI om, at ChatGPT må inddrage debatter mellem det sociale medies brugere i real time.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College