Efter aftaler med Google og OpenAI: Reddit kræver betaling fra Microsoft for sit indhold

Reddit sætter nu tommeskruerne på søgemaskiner og andre, som henter data fra det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Efter at Google som den første søgemaskine har betalt for en aftale om at måtte skrabe data fra Reddit, går det sociale medie nu i kødet på andre tech-giganter.

CEO Steve Huffman har således bedt Microsoft og andre om at betale, hvis de fortsat vil hente data fra Reddit. Det skriver tech-mediet The Verge.

"Uden sådanne aftaler har vi ikke noget at sige eller viden om, hvordan vores data vises, og hvad de bruges til, hvilket har stillet os således, at vi blokerer folk, der ikke har været villige til at affinde sig med, hvordan vi ønsker, at vores data skal bruges eller ikke bruges," siger Steve Huffman til The Verge.

Han nævnte specifikt Microsoft, Anthropic og Perplexity som selskaber, der ikke vil indgå en betalingsaftale som den, Reddit ønsker.

Konkret indgå brugerdata, metadata, indlæg og statistiske data i aftalen mellem Google og Reddit om at betale for indhold, skriver mediet Version2.

I løbet af de seneste måneder har Reddit opdateret sin robots.txt file til at blokere for søgemaskiner, som det sociale medie ikke har en aftale med.

Nu skulle der udelukkende dukke Reddit-søgeresultater op, når man søger i Google og ikke i for eksempel Microsofts Bing.

Ifølge Steve Huffman skulle Microsoft også have trænet sin kunstige intelligens ved hjælp af søgeresultater fra Reddit.

Microsofts talsmand Caitlin Roulston fortalte til The Verge i sidste uge, at "vi respekterer anvisningerne fra websteder, der ikke ønsker, at indhold på deres sider skal bruges sammen med vores generative AI-modeller."

I maj indgik Reddit en aftale med OpenAI om, at ChatGPT må inddrage debatter mellem det sociale medies brugere i real time.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job