Efter aftaler med Google og OpenAI: Reddit kræver betaling fra Microsoft for sit indhold

Reddit sætter nu tommeskruerne på søgemaskiner og andre, som henter data fra det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Efter at Google som den første søgemaskine har betalt for en aftale om at måtte skrabe data fra Reddit, går det sociale medie nu i kødet på andre tech-giganter.

CEO Steve Huffman har således bedt Microsoft og andre om at betale, hvis de fortsat vil hente data fra Reddit. Det skriver tech-mediet The Verge.

"Uden sådanne aftaler har vi ikke noget at sige eller viden om, hvordan vores data vises, og hvad de bruges til, hvilket har stillet os således, at vi blokerer folk, der ikke har været villige til at affinde sig med, hvordan vi ønsker, at vores data skal bruges eller ikke bruges," siger Steve Huffman til The Verge.

Han nævnte specifikt Microsoft, Anthropic og Perplexity som selskaber, der ikke vil indgå en betalingsaftale som den, Reddit ønsker.

Konkret indgå brugerdata, metadata, indlæg og statistiske data i aftalen mellem Google og Reddit om at betale for indhold, skriver mediet Version2.

I løbet af de seneste måneder har Reddit opdateret sin robots.txt file til at blokere for søgemaskiner, som det sociale medie ikke har en aftale med.

Nu skulle der udelukkende dukke Reddit-søgeresultater op, når man søger i Google og ikke i for eksempel Microsofts Bing.

Ifølge Steve Huffman skulle Microsoft også have trænet sin kunstige intelligens ved hjælp af søgeresultater fra Reddit.

Microsofts talsmand Caitlin Roulston fortalte til The Verge i sidste uge, at "vi respekterer anvisningerne fra websteder, der ikke ønsker, at indhold på deres sider skal bruges sammen med vores generative AI-modeller."

I maj indgik Reddit en aftale med OpenAI om, at ChatGPT må inddrage debatter mellem det sociale medies brugere i real time.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job