Efter aftaler med Google og OpenAI: Reddit kræver betaling fra Microsoft for sit indhold

Reddit sætter nu tommeskruerne på søgemaskiner og andre, som henter data fra det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Efter at Google som den første søgemaskine har betalt for en aftale om at måtte skrabe data fra Reddit, går det sociale medie nu i kødet på andre tech-giganter.

CEO Steve Huffman har således bedt Microsoft og andre om at betale, hvis de fortsat vil hente data fra Reddit. Det skriver tech-mediet The Verge.

"Uden sådanne aftaler har vi ikke noget at sige eller viden om, hvordan vores data vises, og hvad de bruges til, hvilket har stillet os således, at vi blokerer folk, der ikke har været villige til at affinde sig med, hvordan vi ønsker, at vores data skal bruges eller ikke bruges," siger Steve Huffman til The Verge.

Han nævnte specifikt Microsoft, Anthropic og Perplexity som selskaber, der ikke vil indgå en betalingsaftale som den, Reddit ønsker.

Konkret indgå brugerdata, metadata, indlæg og statistiske data i aftalen mellem Google og Reddit om at betale for indhold, skriver mediet Version2.

I løbet af de seneste måneder har Reddit opdateret sin robots.txt file til at blokere for søgemaskiner, som det sociale medie ikke har en aftale med.

Nu skulle der udelukkende dukke Reddit-søgeresultater op, når man søger i Google og ikke i for eksempel Microsofts Bing.

Ifølge Steve Huffman skulle Microsoft også have trænet sin kunstige intelligens ved hjælp af søgeresultater fra Reddit.

Microsofts talsmand Caitlin Roulston fortalte til The Verge i sidste uge, at "vi respekterer anvisningerne fra websteder, der ikke ønsker, at indhold på deres sider skal bruges sammen med vores generative AI-modeller."

I maj indgik Reddit en aftale med OpenAI om, at ChatGPT må inddrage debatter mellem det sociale medies brugere i real time.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job