Kinesisk cyberangreb mod tysk myndighed: Ambassadøren skal stå skoleret

En tysk myndighed, en nøgleaktør inden for kritisk infrastruktur, blev udsat for kinesisk cyberspionage, hvilket afslører alvorlige sikkerhedsbrud.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

Kinesiske statsstøttede hackere stod bag et cyberangreb mod Tysklands statslige kortlægningsagentur (BKG) for tre år siden, ifølge en ny udmelding fra landets indenrigsminister.

Kortlægningsagenturet står for at indsamle geodata fra tyske landområder og byer for at bygge den digitale infrastruktur i landet, og “udfører en vigtig funktion for flere offentlige og private institutioner heriblandt kritisk infrastruktur,” lyder det i en udtalelse fra indenrigsministeren Nancy Faeser, skriver Recorded Future.

Tre år efter cyberangrebet er forbundsregeringen altså klar til offentligt at dele, hvem myndighederne mener står bag angrebet.

“Dette alvorlige cyberangreb viser, hvor stor faren er fra kinesiske cyberangreb og spionage. Vi er resolut imod disse trusler. Vi opfordrer Kina til at afstå fra og stoppe sådanne cyberangreb. Cyberangrebene truer Tysklands og Europas digitale suverænitet,” fortsætter Nancy Faeser.

Ambassadøren skal stå skoleret

Allerede sidste år forklarede den tyske indenrigsminister, at statsstøttede kinesiske hackergrupper udgjorde en betydelig risiko for cyberspionage efter forsøg på angreb mod flere føderale myndigheder samt virksomheder i forsvarsindustrien.

Nu går den tyske regering skridtet videre, og har indkaldt den kinesiske ambassadør til en kammeratlig samtale om den stigende mængde cyberangreb. Ifølge Recorded Future er det første gang, at ambassadøren skal stå skoleret siden studenteroprøret på Tiananmen-pladsen i 1989, hvor det ikoniske billede af en demonstrant foran en tank blev taget.

I marts måned udlovede den amerikanske regering dusør på oplysninger, der kan føre til anholdelser af syv kinesiske statsborgere, som USA anklager for at stå bag omfattende cyberspionage mod USA.

Kort efter viste et omfattende læk af filer, at den kinesiske cybersikkerhedsvirksomhed I-Soon, der har hacket sig ind i NATO og EU. Det har også tidligere været fremme, at kinesiske hackere tiltvang sig adgang til et militært netværk i den hollandske efterretningstjeneste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S