Stort læk fra Kina: Hackede sig ind i EU, Nato og top-myndigheder

En omfattende læk fra en kinesisk virksomhed viser omfanget og naturen af, hvordan den kinesiske cyber-indsats ser ud.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

En omfattende læk fra den kinesiske cybersikkerhedsvirksomhed I-Soon viser omfanget af Kinas indsamling af data igennem lyssky metoder.

I alt er over 500 filer lækket og offentliggjort på kodedatabasen Github.

Lækagen giver ifølge britiske The Guardian en hidtil uset indsigt i de kinesiske leje-hackeres verden, som de britiske sikkerhedsmyndigheder kalder for en massiv trussel mod Storbritannien.

I de lækkede filer er fundet oplysninger såsom chat-logs samt profiler af personer, virksomheder, organisationer og myndigheder, heriblandt amerikanske virksomheder, EU-institutioner, forsvarsalliancen Nato, pro-demokratiske aktivister i Hong Kong og det britiske udenrigsråd, UK Foreign Office.

Ud over udenlandske mål sigter I-Soon også mål internt i Kina, ved at tilbyde ’anti-terrorisme’ bistand rettet mod Uyghur-minoriteten som hjælp til de kinesiske politimyndigheder.

Blandt de services, som I-Soon tilbyder, er adgang til en given persons mail-indbakke. Hacker-virksomheden tog i alt 44.000 britiske pund for at tilbyde adgang til 10 indbakker igennem et år.

Selskabet tilbyder også at hacke konti på det sociale nyhedsmedie X, udvinde personoplysninger fra Facebook-konti, fremskaffe data fra interne databaser samt at kompromittere en stribe styresystemer heriblandt MacOS og Android.

Sikkerhedsforskeren Alan Woodward fra Surrey Universitet siger til mediet, at dataindsamling i første ombæring synes at være det primære motiv.

Ulig russiske hackere er der ikke tegn på, at informationerne og adgangen anvendes til ransomware-angreb eller andre former for disruption.

”Noget af det kan dog fortolkes som et fundament for, at der på sigt kan udøves disruptive angreb,” påpeger han.

Ud over at detaljere flere af I-Soons mange udenlandske mål, viser chat-filerne også et billede af en virksomhed under finansielt pres.

”Jeg tvivler på, at virksomheden (I-Soon, red.) kan overleve til året, er slut,” lød det fra en medarbejder i september 2022.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job