Stort læk fra Kina: Hackede sig ind i EU, Nato og top-myndigheder

En omfattende læk fra en kinesisk virksomhed viser omfanget og naturen af, hvordan den kinesiske cyber-indsats ser ud.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

En omfattende læk fra den kinesiske cybersikkerhedsvirksomhed I-Soon viser omfanget af Kinas indsamling af data igennem lyssky metoder.

I alt er over 500 filer lækket og offentliggjort på kodedatabasen Github.

Lækagen giver ifølge britiske The Guardian en hidtil uset indsigt i de kinesiske leje-hackeres verden, som de britiske sikkerhedsmyndigheder kalder for en massiv trussel mod Storbritannien.

I de lækkede filer er fundet oplysninger såsom chat-logs samt profiler af personer, virksomheder, organisationer og myndigheder, heriblandt amerikanske virksomheder, EU-institutioner, forsvarsalliancen Nato, pro-demokratiske aktivister i Hong Kong og det britiske udenrigsråd, UK Foreign Office.

Ud over udenlandske mål sigter I-Soon også mål internt i Kina, ved at tilbyde ’anti-terrorisme’ bistand rettet mod Uyghur-minoriteten som hjælp til de kinesiske politimyndigheder.

Blandt de services, som I-Soon tilbyder, er adgang til en given persons mail-indbakke. Hacker-virksomheden tog i alt 44.000 britiske pund for at tilbyde adgang til 10 indbakker igennem et år.

Selskabet tilbyder også at hacke konti på det sociale nyhedsmedie X, udvinde personoplysninger fra Facebook-konti, fremskaffe data fra interne databaser samt at kompromittere en stribe styresystemer heriblandt MacOS og Android.

Sikkerhedsforskeren Alan Woodward fra Surrey Universitet siger til mediet, at dataindsamling i første ombæring synes at være det primære motiv.

Ulig russiske hackere er der ikke tegn på, at informationerne og adgangen anvendes til ransomware-angreb eller andre former for disruption.

”Noget af det kan dog fortolkes som et fundament for, at der på sigt kan udøves disruptive angreb,” påpeger han.

Ud over at detaljere flere af I-Soons mange udenlandske mål, viser chat-filerne også et billede af en virksomhed under finansielt pres.

”Jeg tvivler på, at virksomheden (I-Soon, red.) kan overleve til året, er slut,” lød det fra en medarbejder i september 2022.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job