Kom med indenfor til træning på militært område: Danmarks unge cyberlandshold drømmer om EM-guld til oktober

De seneste to år har landsholdet klaret sig over alt forventning. En guldmedalje i 2022 og en tredjeplads året efter. Til oktober skal der dystes igen. Så der skal trænes - og Computerworld var med på holdets træningslejr på militært område.

Artikel top billede

De to landstrænere Adam Blatchey Hansen og Jens Myrup på Holmen i København hvor landsholdet trænede i weekenden. (Foto: Frederik Therkildsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad cyberlandsholdet konkurrerer i
  • Hvorfor landsholdet er en spydspids i et større projekt
1.151
5:45 min
På den yderste mole på det militære område Holmen i Københavns inderhavn i et lavstammet rødt bindingsværkshus var Kongerigets skarpeste unge hackere i weekenden samlet for at træne.

Rundtomkring holdt Militærpolitiets hvide kassevogne parkeret. Skilte med ‘Adgang forbudt’ lurede rundt om hvert hjørne. Men i denne weekend er området også overtaget af weekendsmotionister, som nyder en af sensommerens skyfrie dage.


Motionsjoggerne dog er næppe klar over, at her inde bag væggene sidder de skarpeste unge hackere på træningslejr inden det europæiske mesterskab i cybersikkerhed løber af stablen i starten af oktober i den italienske storby Torino.

“En af vores fordele modsat nogle af de store lande er, at vi får stillet de her lokaler gratis til rådighed. Det giver os mulighed for at træne samarbejde,” forklarer den ene ud af to landstrænere Adam Blatchey Hansen da Computerworld besøgte træningslejren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job