Kom med indenfor til træning på militært område: Danmarks unge cyberlandshold drømmer om EM-guld til oktober

De seneste to år har landsholdet klaret sig over alt forventning. En guldmedalje i 2022 og en tredjeplads året efter. Til oktober skal der dystes igen. Så der skal trænes - og Computerworld var med på holdets træningslejr på militært område.

Artikel top billede

De to landstrænere Adam Blatchey Hansen og Jens Myrup på Holmen i København hvor landsholdet trænede i weekenden. (Foto: Frederik Therkildsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad cyberlandsholdet konkurrerer i
  • Hvorfor landsholdet er en spydspids i et større projekt
1.151
5:45 min
På den yderste mole på det militære område Holmen i Københavns inderhavn i et lavstammet rødt bindingsværkshus var Kongerigets skarpeste unge hackere i weekenden samlet for at træne.

Rundtomkring holdt Militærpolitiets hvide kassevogne parkeret. Skilte med ‘Adgang forbudt’ lurede rundt om hvert hjørne. Men i denne weekend er området også overtaget af weekendsmotionister, som nyder en af sensommerens skyfrie dage.


Motionsjoggerne dog er næppe klar over, at her inde bag væggene sidder de skarpeste unge hackere på træningslejr inden det europæiske mesterskab i cybersikkerhed løber af stablen i starten af oktober i den italienske storby Torino.

“En af vores fordele modsat nogle af de store lande er, at vi får stillet de her lokaler gratis til rådighed. Det giver os mulighed for at træne samarbejde,” forklarer den ene ud af to landstrænere Adam Blatchey Hansen da Computerworld besøgte træningslejren.

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job