Kom med indenfor til træning på militært område: Danmarks unge cyberlandshold drømmer om EM-guld til oktober

De seneste to år har landsholdet klaret sig over alt forventning. En guldmedalje i 2022 og en tredjeplads året efter. Til oktober skal der dystes igen. Så der skal trænes - og Computerworld var med på holdets træningslejr på militært område.

Artikel top billede

De to landstrænere Adam Blatchey Hansen og Jens Myrup på Holmen i København hvor landsholdet trænede i weekenden. (Foto: Frederik Therkildsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad cyberlandsholdet konkurrerer i
  • Hvorfor landsholdet er en spydspids i et større projekt
1.151
5:45 min
På den yderste mole på det militære område Holmen i Københavns inderhavn i et lavstammet rødt bindingsværkshus var Kongerigets skarpeste unge hackere i weekenden samlet for at træne.

Rundtomkring holdt Militærpolitiets hvide kassevogne parkeret. Skilte med ‘Adgang forbudt’ lurede rundt om hvert hjørne. Men i denne weekend er området også overtaget af weekendsmotionister, som nyder en af sensommerens skyfrie dage.


Motionsjoggerne dog er næppe klar over, at her inde bag væggene sidder de skarpeste unge hackere på træningslejr inden det europæiske mesterskab i cybersikkerhed løber af stablen i starten af oktober i den italienske storby Torino.

“En af vores fordele modsat nogle af de store lande er, at vi får stillet de her lokaler gratis til rådighed. Det giver os mulighed for at træne samarbejde,” forklarer den ene ud af to landstrænere Adam Blatchey Hansen da Computerworld besøgte træningslejren.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job