Kom med indenfor til træning på militært område: Danmarks unge cyberlandshold drømmer om EM-guld til oktober

De seneste to år har landsholdet klaret sig over alt forventning. En guldmedalje i 2022 og en tredjeplads året efter. Til oktober skal der dystes igen. Så der skal trænes - og Computerworld var med på holdets træningslejr på militært område.

Artikel top billede

De to landstrænere Adam Blatchey Hansen og Jens Myrup på Holmen i København hvor landsholdet trænede i weekenden. (Foto: Frederik Therkildsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad cyberlandsholdet konkurrerer i
  • Hvorfor landsholdet er en spydspids i et større projekt
1.151
5:45 min
På den yderste mole på det militære område Holmen i Københavns inderhavn i et lavstammet rødt bindingsværkshus var Kongerigets skarpeste unge hackere i weekenden samlet for at træne.

Rundtomkring holdt Militærpolitiets hvide kassevogne parkeret. Skilte med ‘Adgang forbudt’ lurede rundt om hvert hjørne. Men i denne weekend er området også overtaget af weekendsmotionister, som nyder en af sensommerens skyfrie dage.


Motionsjoggerne dog er næppe klar over, at her inde bag væggene sidder de skarpeste unge hackere på træningslejr inden det europæiske mesterskab i cybersikkerhed løber af stablen i starten af oktober i den italienske storby Torino.

“En af vores fordele modsat nogle af de store lande er, at vi får stillet de her lokaler gratis til rådighed. Det giver os mulighed for at træne samarbejde,” forklarer den ene ud af to landstrænere Adam Blatchey Hansen da Computerworld besøgte træningslejren.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job