Danske virksomheder på stribe er blevet ramt af mystiske cyber-angreb

Russiske hackere gennemførte 14. juli et mystik cyberangreb på en række danske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Virksomheder som Jem & Fix, Thansen, Silvan, Yousee, Telia, Telenor og it-hostingvirksomheden Team Blue blev alle ramte mystiske cyberangreb den 14. juli i år.

Det skriver Jyllands-Posten, der har gennemgået den russiske hackergruppe Noma057 angrebslister.

Ifølge avisen blev virksomhederne udsat for ddos-angreb, og de russiske hackergrupper skriver selv på deres Telegram-kanal, at det blandt andet er Danmarks støtte til Ukraine, der har motiveret angrebene på danske virksomheder.

Team Blue undrer sig

Hos hostingselskabet Team Blue, der var mål for angrebet, undrer man sig dog over hele affæren:

“Vi er som hostingselskab fuldstændig uinteressante for den almindelige dansker, medmindre de ødelægger alt det, der ligger bag vores hjemmeside, men det kan denne slags angreb ikke. Og hvis jeg akut skulle købe en havestol og thansens side er nede, kan jeg køre ned og købe en i butikken,” siger Emil Stahl, it-sikkerhedsspecialist hos Team Blue, Jyllands-Posten.

Avisen påpeger også, at effekten af angrebet i juli, lader til at have en stærk begrænset effekt. I flere tilfældene gik virksomhedernes hjemmesider slet ikke ned, men fungerede blot med nedsat hastighed i en periode.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S