Danske virksomheder på stribe er blevet ramt af mystiske cyber-angreb

Russiske hackere gennemførte 14. juli et mystik cyberangreb på en række danske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Virksomheder som Jem & Fix, Thansen, Silvan, Yousee, Telia, Telenor og it-hostingvirksomheden Team Blue blev alle ramte mystiske cyberangreb den 14. juli i år.

Det skriver Jyllands-Posten, der har gennemgået den russiske hackergruppe Noma057 angrebslister.

Ifølge avisen blev virksomhederne udsat for ddos-angreb, og de russiske hackergrupper skriver selv på deres Telegram-kanal, at det blandt andet er Danmarks støtte til Ukraine, der har motiveret angrebene på danske virksomheder.

Team Blue undrer sig

Hos hostingselskabet Team Blue, der var mål for angrebet, undrer man sig dog over hele affæren:

“Vi er som hostingselskab fuldstændig uinteressante for den almindelige dansker, medmindre de ødelægger alt det, der ligger bag vores hjemmeside, men det kan denne slags angreb ikke. Og hvis jeg akut skulle købe en havestol og thansens side er nede, kan jeg køre ned og købe en i butikken,” siger Emil Stahl, it-sikkerhedsspecialist hos Team Blue, Jyllands-Posten.

Avisen påpeger også, at effekten af angrebet i juli, lader til at have en stærk begrænset effekt. I flere tilfældene gik virksomhedernes hjemmesider slet ikke ned, men fungerede blot med nedsat hastighed i en periode.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics