Danske virksomheder på stribe er blevet ramt af mystiske cyber-angreb

Russiske hackere gennemførte 14. juli et mystik cyberangreb på en række danske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Virksomheder som Jem & Fix, Thansen, Silvan, Yousee, Telia, Telenor og it-hostingvirksomheden Team Blue blev alle ramte mystiske cyberangreb den 14. juli i år.

Det skriver Jyllands-Posten, der har gennemgået den russiske hackergruppe Noma057 angrebslister.

Ifølge avisen blev virksomhederne udsat for ddos-angreb, og de russiske hackergrupper skriver selv på deres Telegram-kanal, at det blandt andet er Danmarks støtte til Ukraine, der har motiveret angrebene på danske virksomheder.

Team Blue undrer sig

Hos hostingselskabet Team Blue, der var mål for angrebet, undrer man sig dog over hele affæren:

“Vi er som hostingselskab fuldstændig uinteressante for den almindelige dansker, medmindre de ødelægger alt det, der ligger bag vores hjemmeside, men det kan denne slags angreb ikke. Og hvis jeg akut skulle købe en havestol og thansens side er nede, kan jeg køre ned og købe en i butikken,” siger Emil Stahl, it-sikkerhedsspecialist hos Team Blue, Jyllands-Posten.

Avisen påpeger også, at effekten af angrebet i juli, lader til at have en stærk begrænset effekt. I flere tilfældene gik virksomhedernes hjemmesider slet ikke ned, men fungerede blot med nedsat hastighed i en periode.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job