Visma har købt 300 it-selskaber siden 2009: Her er manden bag de mange opkøb

Interview: "Jeg får nok 10 e-mails om dagen fra selskaber, der gerne vil købes op af Visma, men jeg siger nej til 9 og en halv af dem," siger Sindre Talleraas Holen, Vismas internationale opkøbschef.

Artikel top billede

(Foto: Visma/Sebastian Stigsby)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Intet budget – intet problem
  • Det skal der til, før Visma vil købe din virksomhed
  • "Verden løber ikke tør for softwarevirksomheder, det kan jeg forsikre dig om."
583
3 min
Med over 300 opkøb, tæt på 16.000 medarbejdere og 17,8 milliarder kroner i omsætning i 2023, er Visma blandt Europas største it-selskaber.

En stor del af vokseværket i den norske it-gigant, der blev stiftet i 1996, kan tilskrives selskabets aggressive tilgang til at identificere og opkøbe andre it-selskaber.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,