Visma har købt 300 it-selskaber siden 2009: Her er manden bag de mange opkøb

Interview: "Jeg får nok 10 e-mails om dagen fra selskaber, der gerne vil købes op af Visma, men jeg siger nej til 9 og en halv af dem," siger Sindre Talleraas Holen, Vismas internationale opkøbschef.

Artikel top billede

(Foto: Visma/Sebastian Stigsby)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Intet budget – intet problem
  • Det skal der til, før Visma vil købe din virksomhed
  • "Verden løber ikke tør for softwarevirksomheder, det kan jeg forsikre dig om."
583
3 min
Med over 300 opkøb, tæt på 16.000 medarbejdere og 17,8 milliarder kroner i omsætning i 2023, er Visma blandt Europas største it-selskaber.

En stor del af vokseværket i den norske it-gigant, der blev stiftet i 1996, kan tilskrives selskabets aggressive tilgang til at identificere og opkøbe andre it-selskaber.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

Region Sjælland

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job