Film: ”Megalopolis” nærmer sig biografpremiere med museskridt

Der er endelig annonceret amerikansk biografpremiere på Coppolas sci-fi storværk – som han selv måtte finansiere – og der ligger også en trailer klar.

Artikel top billede

Instruktøren Francis Ford Coppola er mest kendt for mesterværker som The Godfather og Apocalypse Now, men er nu klar med sit mest ambitiøse projekt til dato, nemlig science-fictionværket ”Megalopolis.”

Filmen har været under udvikling i årtier, til dels fordi Coppola selv har været nødt til at finansiere dens produktion.

Filmen udspiller sig i et futuristisk New York. Her kæmper to magtfulde figurer om byens fremtid og genopbyggelse efter en katastrofe.

På den ene side står Franklyn Cicero, byens borgmester, spillet af Giancarlo Esposito, der repræsenterer det gamle, korrupte system.

På den anden side er Cesar Cataline, en visionær arkitekt, spillet af Adam Driver, der drømmer om at bygge en ny og bedre verden, men som også bærer på en arrogant og destruktiv side.

Filmen udforsker temaer som magt, korruption, og de moralske kompromiser, der ofte følger med store visioner

Baseret på traileren – som du kan se her – har Coppola skruet helt op for både visioner, effekter og den store fortælling.

Vi får se. Filmen havde i foråret festivalpremiere i Cannes, hvor der bagefter var bred enighed blandt anmelderne om, at den var var kompleks, flot, nyskabende og modig – og måske også lidt for meget af det gode for det brede publikum. Vi får se.

Filmen har amerikansk biografpremiere 27. september, mens den danske premieredato endnu er ukendt.

På den anden side har filmen indtil videre været 40 år undervejs, og så gør et par uger eller måneder ekstra nok hverken fra eller til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos