Film: ”Megalopolis” nærmer sig biografpremiere med museskridt

Der er endelig annonceret amerikansk biografpremiere på Coppolas sci-fi storværk – som han selv måtte finansiere – og der ligger også en trailer klar.

Artikel top billede

Instruktøren Francis Ford Coppola er mest kendt for mesterværker som The Godfather og Apocalypse Now, men er nu klar med sit mest ambitiøse projekt til dato, nemlig science-fictionværket ”Megalopolis.”

Filmen har været under udvikling i årtier, til dels fordi Coppola selv har været nødt til at finansiere dens produktion.

Filmen udspiller sig i et futuristisk New York. Her kæmper to magtfulde figurer om byens fremtid og genopbyggelse efter en katastrofe.

På den ene side står Franklyn Cicero, byens borgmester, spillet af Giancarlo Esposito, der repræsenterer det gamle, korrupte system.

På den anden side er Cesar Cataline, en visionær arkitekt, spillet af Adam Driver, der drømmer om at bygge en ny og bedre verden, men som også bærer på en arrogant og destruktiv side.

Filmen udforsker temaer som magt, korruption, og de moralske kompromiser, der ofte følger med store visioner

Baseret på traileren – som du kan se her – har Coppola skruet helt op for både visioner, effekter og den store fortælling.

Vi får se. Filmen havde i foråret festivalpremiere i Cannes, hvor der bagefter var bred enighed blandt anmelderne om, at den var var kompleks, flot, nyskabende og modig – og måske også lidt for meget af det gode for det brede publikum. Vi får se.

Filmen har amerikansk biografpremiere 27. september, mens den danske premieredato endnu er ukendt.

På den anden side har filmen indtil videre været 40 år undervejs, og så gør et par uger eller måneder ekstra nok hverken fra eller til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS