Film: ”Megalopolis” nærmer sig biografpremiere med museskridt

Der er endelig annonceret amerikansk biografpremiere på Coppolas sci-fi storværk – som han selv måtte finansiere – og der ligger også en trailer klar.

Artikel top billede

Instruktøren Francis Ford Coppola er mest kendt for mesterværker som The Godfather og Apocalypse Now, men er nu klar med sit mest ambitiøse projekt til dato, nemlig science-fictionværket ”Megalopolis.”

Filmen har været under udvikling i årtier, til dels fordi Coppola selv har været nødt til at finansiere dens produktion.

Filmen udspiller sig i et futuristisk New York. Her kæmper to magtfulde figurer om byens fremtid og genopbyggelse efter en katastrofe.

På den ene side står Franklyn Cicero, byens borgmester, spillet af Giancarlo Esposito, der repræsenterer det gamle, korrupte system.

På den anden side er Cesar Cataline, en visionær arkitekt, spillet af Adam Driver, der drømmer om at bygge en ny og bedre verden, men som også bærer på en arrogant og destruktiv side.

Filmen udforsker temaer som magt, korruption, og de moralske kompromiser, der ofte følger med store visioner

Baseret på traileren – som du kan se her – har Coppola skruet helt op for både visioner, effekter og den store fortælling.

Vi får se. Filmen havde i foråret festivalpremiere i Cannes, hvor der bagefter var bred enighed blandt anmelderne om, at den var var kompleks, flot, nyskabende og modig – og måske også lidt for meget af det gode for det brede publikum. Vi får se.

Filmen har amerikansk biografpremiere 27. september, mens den danske premieredato endnu er ukendt.

På den anden side har filmen indtil videre været 40 år undervejs, og så gør et par uger eller måneder ekstra nok hverken fra eller til.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S