Film: ”Megalopolis” nærmer sig biografpremiere med museskridt

Der er endelig annonceret amerikansk biografpremiere på Coppolas sci-fi storværk – som han selv måtte finansiere – og der ligger også en trailer klar.

Artikel top billede

Instruktøren Francis Ford Coppola er mest kendt for mesterværker som The Godfather og Apocalypse Now, men er nu klar med sit mest ambitiøse projekt til dato, nemlig science-fictionværket ”Megalopolis.”

Filmen har været under udvikling i årtier, til dels fordi Coppola selv har været nødt til at finansiere dens produktion.

Filmen udspiller sig i et futuristisk New York. Her kæmper to magtfulde figurer om byens fremtid og genopbyggelse efter en katastrofe.

På den ene side står Franklyn Cicero, byens borgmester, spillet af Giancarlo Esposito, der repræsenterer det gamle, korrupte system.

På den anden side er Cesar Cataline, en visionær arkitekt, spillet af Adam Driver, der drømmer om at bygge en ny og bedre verden, men som også bærer på en arrogant og destruktiv side.

Filmen udforsker temaer som magt, korruption, og de moralske kompromiser, der ofte følger med store visioner

Baseret på traileren – som du kan se her – har Coppola skruet helt op for både visioner, effekter og den store fortælling.

Vi får se. Filmen havde i foråret festivalpremiere i Cannes, hvor der bagefter var bred enighed blandt anmelderne om, at den var var kompleks, flot, nyskabende og modig – og måske også lidt for meget af det gode for det brede publikum. Vi får se.

Filmen har amerikansk biografpremiere 27. september, mens den danske premieredato endnu er ukendt.

På den anden side har filmen indtil videre været 40 år undervejs, og så gør et par uger eller måneder ekstra nok hverken fra eller til.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S