Hun skal stå spidsen for det danske selskab bag en af verdens kraftigste AI-computere, Gefion

Novo Nordisk-fonden har fundet sin nye direktør for selskabet DCAI, der skal drive en af verdens kraftigste AI-computere, danske Gefion, til 700 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Novo Nordisk Fonden)

Novo Nordisk-fonden indsætter amerikanske Nadia Carlsten som ny CEO for selskabet DCAI - Danish Centre for AI Innovation - der har som ene opgaven at drive og eje den nye supercomputer Gefion.

Supercomputer-projektet blev præsenteret i sommerens løb af Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond.

Og der er tale om et ambitiøst projekt, der skal ruste Danmark til at gennemføre AI-projekter i stor skala.

Blandt andet skal computere, der kommer til at stå hos Digital Realty, anvendes til forskning i lægemidler og bioteknologi ved hjælp af Nvidia BioNeMo, herunder proteindesign, fremskyndelse af den grønne omstilling og udvikling af fejltolerante (det vil sige fejlfri) kvantecomputere ved hjælp af Nvidia CUDA Quantum, der er en open source hybrid kvantecomputerplatform.

Nadia Carlsten tiltræder som CEO med stor erfaring inden for AI-projekter.

Hun har tidligere stået i spidsen for udviklingen af AWS' første kvante-projekter og har i de seneste par år beskæftiget sig med forskellige udviklingsprojekter i Google-selskabet SandboxAQ.

Novo Nordisk Fondens direktør, Mads Krogsgaard Thomsen, peger på, at Nadia Carlsten - der har en PhD i DDD - kommer med en ‘stærk videnskabelig baggrund og stor erfaring i at oversætte det store potentiale i ny teknologi til løsninger i den rigtige verden.’

“Hendes globale udsyn vil også hjælpe med til at sikre, at den viden og innovation, der udvikles i DCAI, vil få ‘impact’ langt ud over de danske landegrænser,” siger han.

Det er nu planen, at Nadia Carlsten vil begynde at rekruttere medarbejdere til DCAI-projektet.

Selskabet vil åbne for pilot-projekter baseret på Gefion-computeren inden nytår, ligesom sløret inden længe vil blive løftet for, hvor meget forskningsprojekter og lignende skal betale for at anvende supercomputeren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse