Hun skal stå spidsen for det danske selskab bag en af verdens kraftigste AI-computere, Gefion

Novo Nordisk-fonden har fundet sin nye direktør for selskabet DCAI, der skal drive en af verdens kraftigste AI-computere, danske Gefion, til 700 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Novo Nordisk Fonden)

Novo Nordisk-fonden indsætter amerikanske Nadia Carlsten som ny CEO for selskabet DCAI - Danish Centre for AI Innovation - der har som ene opgaven at drive og eje den nye supercomputer Gefion.

Supercomputer-projektet blev præsenteret i sommerens løb af Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond.

Og der er tale om et ambitiøst projekt, der skal ruste Danmark til at gennemføre AI-projekter i stor skala.

Blandt andet skal computere, der kommer til at stå hos Digital Realty, anvendes til forskning i lægemidler og bioteknologi ved hjælp af Nvidia BioNeMo, herunder proteindesign, fremskyndelse af den grønne omstilling og udvikling af fejltolerante (det vil sige fejlfri) kvantecomputere ved hjælp af Nvidia CUDA Quantum, der er en open source hybrid kvantecomputerplatform.

Nadia Carlsten tiltræder som CEO med stor erfaring inden for AI-projekter.

Hun har tidligere stået i spidsen for udviklingen af AWS' første kvante-projekter og har i de seneste par år beskæftiget sig med forskellige udviklingsprojekter i Google-selskabet SandboxAQ.

Novo Nordisk Fondens direktør, Mads Krogsgaard Thomsen, peger på, at Nadia Carlsten - der har en PhD i DDD - kommer med en ‘stærk videnskabelig baggrund og stor erfaring i at oversætte det store potentiale i ny teknologi til løsninger i den rigtige verden.’

“Hendes globale udsyn vil også hjælpe med til at sikre, at den viden og innovation, der udvikles i DCAI, vil få ‘impact’ langt ud over de danske landegrænser,” siger han.

Det er nu planen, at Nadia Carlsten vil begynde at rekruttere medarbejdere til DCAI-projektet.

Selskabet vil åbne for pilot-projekter baseret på Gefion-computeren inden nytår, ligesom sløret inden længe vil blive løftet for, hvor meget forskningsprojekter og lignende skal betale for at anvende supercomputeren.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec