Hun skal stå spidsen for det danske selskab bag en af verdens kraftigste AI-computere, Gefion

Novo Nordisk-fonden har fundet sin nye direktør for selskabet DCAI, der skal drive en af verdens kraftigste AI-computere, danske Gefion, til 700 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Novo Nordisk Fonden)

Novo Nordisk-fonden indsætter amerikanske Nadia Carlsten som ny CEO for selskabet DCAI - Danish Centre for AI Innovation - der har som ene opgaven at drive og eje den nye supercomputer Gefion.

Supercomputer-projektet blev præsenteret i sommerens løb af Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond.

Og der er tale om et ambitiøst projekt, der skal ruste Danmark til at gennemføre AI-projekter i stor skala.

Blandt andet skal computere, der kommer til at stå hos Digital Realty, anvendes til forskning i lægemidler og bioteknologi ved hjælp af Nvidia BioNeMo, herunder proteindesign, fremskyndelse af den grønne omstilling og udvikling af fejltolerante (det vil sige fejlfri) kvantecomputere ved hjælp af Nvidia CUDA Quantum, der er en open source hybrid kvantecomputerplatform.

Nadia Carlsten tiltræder som CEO med stor erfaring inden for AI-projekter.

Hun har tidligere stået i spidsen for udviklingen af AWS' første kvante-projekter og har i de seneste par år beskæftiget sig med forskellige udviklingsprojekter i Google-selskabet SandboxAQ.

Novo Nordisk Fondens direktør, Mads Krogsgaard Thomsen, peger på, at Nadia Carlsten - der har en PhD i DDD - kommer med en ‘stærk videnskabelig baggrund og stor erfaring i at oversætte det store potentiale i ny teknologi til løsninger i den rigtige verden.’

“Hendes globale udsyn vil også hjælpe med til at sikre, at den viden og innovation, der udvikles i DCAI, vil få ‘impact’ langt ud over de danske landegrænser,” siger han.

Det er nu planen, at Nadia Carlsten vil begynde at rekruttere medarbejdere til DCAI-projektet.

Selskabet vil åbne for pilot-projekter baseret på Gefion-computeren inden nytår, ligesom sløret inden længe vil blive løftet for, hvor meget forskningsprojekter og lignende skal betale for at anvende supercomputeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job