Hun skal stå spidsen for det danske selskab bag en af verdens kraftigste AI-computere, Gefion

Novo Nordisk-fonden har fundet sin nye direktør for selskabet DCAI, der skal drive en af verdens kraftigste AI-computere, danske Gefion, til 700 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Novo Nordisk Fonden)

Novo Nordisk-fonden indsætter amerikanske Nadia Carlsten som ny CEO for selskabet DCAI - Danish Centre for AI Innovation - der har som ene opgaven at drive og eje den nye supercomputer Gefion.

Supercomputer-projektet blev præsenteret i sommerens løb af Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond.

Og der er tale om et ambitiøst projekt, der skal ruste Danmark til at gennemføre AI-projekter i stor skala.

Blandt andet skal computere, der kommer til at stå hos Digital Realty, anvendes til forskning i lægemidler og bioteknologi ved hjælp af Nvidia BioNeMo, herunder proteindesign, fremskyndelse af den grønne omstilling og udvikling af fejltolerante (det vil sige fejlfri) kvantecomputere ved hjælp af Nvidia CUDA Quantum, der er en open source hybrid kvantecomputerplatform.

Nadia Carlsten tiltræder som CEO med stor erfaring inden for AI-projekter.

Hun har tidligere stået i spidsen for udviklingen af AWS' første kvante-projekter og har i de seneste par år beskæftiget sig med forskellige udviklingsprojekter i Google-selskabet SandboxAQ.

Novo Nordisk Fondens direktør, Mads Krogsgaard Thomsen, peger på, at Nadia Carlsten - der har en PhD i DDD - kommer med en ‘stærk videnskabelig baggrund og stor erfaring i at oversætte det store potentiale i ny teknologi til løsninger i den rigtige verden.’

“Hendes globale udsyn vil også hjælpe med til at sikre, at den viden og innovation, der udvikles i DCAI, vil få ‘impact’ langt ud over de danske landegrænser,” siger han.

Det er nu planen, at Nadia Carlsten vil begynde at rekruttere medarbejdere til DCAI-projektet.

Selskabet vil åbne for pilot-projekter baseret på Gefion-computeren inden nytår, ligesom sløret inden længe vil blive løftet for, hvor meget forskningsprojekter og lignende skal betale for at anvende supercomputeren.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics