Frygt for børns pc-spil rammer ved siden af

Dansk hjerneforsker mener at børn bliver underudviklede, hvis de ikke supplerer computerspil med skak og andre gammelkendte brætspil. Spilforskere undrer sig såre over kritikken og over, at alle spil skæres over samme kam.

Hjerneforsker Kjeld Fredens mener, at børn bliver dummere end nødvendigt, hvis computerspil er den eneste type spil, som de spiller.

Ifølge Kjeld Fredens lærer børn ikke at tænke strategisk og langsigtet gennem computerspil.

Kjeld Fredens opfordrer derfor forældre, skoler og fritidshjem til at slukke for computeren og tage brætspil som ludo og skak frem.

Udmeldingen er blevet bragt uimodsagt i medierne vidt og bredt i løbet af den seneste uge.

Det får nu to danske spilforskere til at tage bladet fra munden.

- Man kan ikke sammenligne 'Counterstrike' og skak. Men der er masser af spil, der stimulerer de samme ting som skak, især i strategispil hvor du ikke kan vinde, hvis du ikke tænker langsigtet, siger Lars Konzack.

Han er adjunkt i digitale medier, spilforsker ved Aalborg Universitet og formand for netværket Spilforskning.dk.

- I princippet er påstanden ikke urealistisk, men jeg synes, den mangler dokumentation, som de fleste andre påstande om computerspil. Det er svært at påvise sammenhænge, siger Jonas Heide Smith, spilforsker ved IT-Universitetet i København, og næstformand i netværket.

Børn vokser med spil
Spilkritik rummer som regel også en frygt for at computerspil skaber vilde, asociale børn, der vil blive tabere som voksne.

- Computerspil adskiller sig fra brætspil ved at du kan spille alene. Men når børn bliver større, er det sjovere at spille sammen med andre, fordi det er mere udfordrende. Online-rollespil kræver meget mere social adfærd end for eksempel at læse en bog, der er en meget asocial aktivitet, siger Jonas Heide Smith.

Som han ser det, så er der en meget naturlig udvikling i børns spillestil. De hjælpes først, spiller så alene og indgår senere i online-fællesskaber, hvor kammeraterne ofte følger med ind i spillet.

Børnene lærer at håndtere mange forskellige typer spil og måder at agere på i forhold til det enkelte spils regler.

- Et kompliceret spil som 'World of Warcraft' kræver at man indgår i et team. Dem, der spiller skydespil for sig selv, får en umiddelbar tilfredsstillelse, men forstår ikke alle de referencer, der ligger i spillet. Det er en bestemt type, der bliver tiltrukket af de afstumpede spil, forklarer Lars Konzack.

Kjeld Fredens er ikke en hr. hvem-som-helst. Han er udviklingschef ved Vejlefjord Center for udvikling og genoptræning, har været læge og hjerneforsker ved Århus Universitet, er medlem af Undervisningsministeriets Kompetenceråd, forfatter og en flittig foredragsholder.

De to forskere peger hver især på forskellige punkter, hvor de mener at Kjeld Fredens er gået galt i byen.

- På mig virker han meget gammeldags. Han tager fejl, fordi han ikke forstår nørdkulturen, at spil har forandret sig, og så det at forholde sig til flere forskellige verdener på en gang, siger Lars Konzack.

Nørdernes hævn
- Jeg bliver lidt irriteret over, at han ikke har det sociale og kulturelle med, som er i nørde/spillekulturen. Spil er en del af den kulturelle referenceramme. Dem, der kun spiller skak, falder bag af dansen, mener Lars Konzack.

Han mener, at nørdkulturen er slået igennem. Det er ikke bare i spil, men også i tegneserier og film, hvor blandt andet nørdklassikere som 'Ringenes Herre' er kommet ud til den brede masse. Lars Konzack ser det som en provokation mod det etablerede, det finkulturelle, den politiske kultur og resterne af 68'ernes kultur.

Alle de virkeligheder, som bliver præsenteret i spil og tegneserier hjælper børn til at håndtere den pluralistiske, post-industrielle verden, der ikke har en 'en virkelighed for alle', men hvor man kan navigere mellem fantasi og virkelighed.

- Nørderne er den kreative klasse og de bruger medierne til det yderste. Det er den stærke, intellektuelle del af befolkningen, der spiller. Det er de moderne og stræbsomme unge, understreger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura