Her er det nye guld til AI-revolutionen: Nvidias spritnye B200-processor er afsindig hurtig

Nvidias nye super-chip til kunstig intelligens er fire gange hurtigere end sin forgænger, lyder det. Der er dog nogle forbehold.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

Ingen virksomheder har placeret sig så centralt og afgørende som amerikanske Nvidia, når det gælder om at udvikle den hardware, som AI-industrien skal køre på.

Hvor selskabets H100-chips og afledte chips bygget på ’Hopper’-arkitekturen siden 2023 har vakt en guldfeber efter hardwaren, er Nvidia i færd med at vise, hvad afløseren, B200-chippen, kan mønstre.

Her lover Nvidia intet mindre end fire gange højere ydelse – ifølge selskabets egne tal.

B200 bliver topmodellen bygget ovenpå selskabets nye ’Blackwell’ arkitektur, som vil blive delt med den lidt mere ydmyge B100-chip, som også står til at debutere snart.

En enkelt af de nye chips kan på egen hånd levere 11.264 tokens/sekund i open-source modellen Llama 2 70B fra Meta. Testen er en del af version 4.1 af MLPerf-benchmarket.

I en server-konfiguration kan B200 levere 10.755 tokens per sekund. Der skal typisk to til tre tokens til at stave hvert ord, en AI-sprogmodel leverer.

I en sammenligning med de nuværende H100 og H200 chips noterer netmediet Toms Hardware, at en enkelt B200-chip parret op med 180 gigabyte HBM3E-hukommelse er hurtigere end et system bestående af fire H100-chips med 80 gigabyte HBM3-hukommelse.

Her påpeges det, at B200-chippen arbejder med FP4-præcision, mens den H100-baserede maskiner opererer med FP8-præcision, hvilket giver dobbelt så meget regnearbejde. H100-arkitekturen understøtter dog alene FP8-udregninger.

Mediet noterer også, at B200-baserede AI-kort har en fordel med den større mængde arbejdshukommelse og pointerer, at kortets resultat kun er 2,5 gange højere end H200-kort ekviperet med 141 gigabyte HBM3E hukommelse.

Hvordan B200 kortet vil yde i andre afgørende discipliner til AI-udregninger løfter Nvidia ikke sløret for endnu. MLPerf 4.1 benchmarket har otte øvrige discipliner, som det rangordner efter, men Nvidia fremviser altså kun resultatet i den ene kategori.

Nvidias B100 forventes at blive handelsklar sidst i 2024, mens B200 får debut i første kvartal 2025.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job